{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

یازدهمین دوره‌ی رویداد حراج تهران برگزار شد؛

کدخبر : 336

نمایشگاه یازدهمین دوره از "حراج تهران" هنر کلاسیک و مدرن ایران با ۸۰ اثر از ۶۰ هنرمند ، ۱۲و ۱۳ تیر در هتل پارسیان آزادی برگزار شد. و عصر روز جمعه ۱۴ تیر چکش خورد. در این رویداد، از مجموع ٨٠ اثر به نمایش در آمده، ٧٤ اثر فروخته شد. مجموع فروش آثار در یازدهمین حراج تهران، مبلغى در حدود ٤٢ میلیارد تومان اعلام شد.

به گزارش اقتصاد هنر آنلاین، آثار هنرمندانی چون "منیر فرمانفرمائیان"، "محمد احصایی"، "حسین زنده‌رودی"، "پرویز تناولی"، "منصور قندریز"، "سهراب سپهری"، "محمود فرشچیان"، "آیدین آغداشلو"، "صادق تبریزی"، "کوروش شیشه‌گران"، "ابوالقاسم سعیدی"، "مسعود عربشاهی" و... در این دوره حضور داشته است.

گران ترین اثر این حراج اثری متعلق "پرویز تناولی" (متولد ۱۳۱۶) با نام "سر شاعر" و در ابعاد ۳۰×۴۷×۱۰۰ سانتیمتر بود که در سال 1390 خلق شده است؛ و شماره ۱ از تعداد ۳ نسخه این اثر به قیمت ۳ میلیارد میلیون تومان فروخته شد.

photo_2019-07-05_20-17-19 (2)

ارزانترین اثر این حراج متعلق به"جمشید سماواتیان" (متولد ۱۳۱۷) در ابعاد ۸۲×۱۲۰ سانتیمتر بود که در سال 1397 خلق شده است و به قیمت ۴۰ میلیون فروخته شد.

12

قیمت مجموع آثار فروخته شده در یازدهمین دوره از حراج تهران  ۴۲۲.۰۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برآورد شده است.

"منیر فرمانفرمائیان" نیز رتبه دوم را با قیمت ۳ میلیارد تومان به دست آورد.

چکش این دوره از حراج تهران همانند دوره‌های پیش در دست "حسین پاکدل" بود.

اثر "طبیعت بی‌جان" از گارنیک در هاکوپیان به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. همچنین اثری بدون عنوان از "پروانه اعتمادی" به قیمت ۱۵۰ میلیون تومان چکش خورد. اثری بدون عنوان از "جعفر روح‌بخش" نیز ۲۲۰ میلیون تومان به فروش رسید. اثر بدون عنوانی از "صادق تبریزی" نیز با قیمت ۴۴۰ میلیون تومان و ۴۰ میلیون تومان بیش از بیشینه قیمت خود چکش خورد. اثر "سواران را چه شد؟" از "ناصر اویسی" به قیمت ۲۸۰ میلیون تومان خریداری شد. اثری بدون عنوان از "منوچهر نیازی" نیز با بیشینه قیمت پیشنهادی یعنی ۲۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. اثری بدون عنوان از "عبدالرضا دریابیگی" نیز به قیمت ۲۸۰ میلیون تومان چکش خورد.

در ادامه اثری بدون عنوان از "لیلی متین‌دفتری" به قیمت ۵۵۰ میلیون تومان و ۱۵۰ میلیون تومان بیشتر از بیشینه قیمت اثر به فروش رسید. اثری بدون عنوان از منیر (شاهرودی) فرمانفرمائیان نیز به قیمت ۳۴۰ میلیون تومان به فروش رسید.

همچنین اثر "گل‌های کوکب" از "محمود جوادی‌پور" نیز به قیمت ۱۵۰ میلیون تومان خریداری شد. اثری بدون عنوان از "ابوالقاسم سعیدی" به قیمت ۶۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

اثری بدون عنوان از "احمد وثوق احمدی" به قیمت ۵۵ میلیون تومان به فروش رسید. سپس اثری بدون عنوان از "فریده لاشایی" به قیمت ۵۵۰ میلیون تومان چکش خورد. اثری بدون عنوان از "سیراک ملکونیان" به قیمت ۳۸۰ میلیون تومان خریداری شد.

اثری بدون عنوان از "مسعود عربشاهی" نیز در حالی که ۷۰۰ میلیون بیشینه قیمت پیشنهادی آن بود، به قیمت یک میلیارد تومان به فروش رسید.

در ادامه اثری بدون عنوان از "ابراهیم فرجی" با قیمت بیش از دو برابر بیشینه قیمت پیشنهادی و به مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان چکش خورد.

همچنین اثری بدون عنوان از "ژازه تباتبایی" به قیمت ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و ۱۰۰ میلیون تومان بیش از بیشینه قیمت پیشنهادی خریداری شد.

اثری بدون عنوان از "هوشنگ پزشک‌نیا" نیز با قیمت کمینه خود یعنی ۱۵۰ میلیون تومان چکش خورد. همچنین اثر "خانواده از مجموعه گروگان‌ها" از بهمن دادخواه به قیمت ۷۰۰ میلیون تومان و ۱۰۰ میلیون بالاتر از بیشینه قیمت پیشنهادی به فروش رسید.

اثر "کودکان و اسب‌های سفالی" از "جواد حمیدی" به قیمت ۱۲۰ میلیون و ۳۰ میلیون بیش از بیشینه قیمت پیشنهادی اثر خریداری شد. اثری بدون عنوان از "حسین کاظمی" نیز با قیمت ۱۶۹ میلیون تومان چکش خورد. همچنین اثری بدون عنوان از محمود زنگنه به قیمت ۶۵ میلیون تومان خریداری شد.

اثری بدون عنوان "پرویز کلانتری" با قیمت ۴۶۰ میلیون تومان چکش خورد. سپس اثر "تنکه ماروا" از "عبدالحسین (رها) محسنی" کرمانشاهی به مبلغ بیشینه قیمت پیشنهادی یعنی ۶۰ میلیون تومان به فروش رسید. "بهار درکوهین" از "حسین محجوبی" نیز به قیمت ۲۲۰ میلیون تومان چکش خورد. همچنین "غروب" از "ناصر عصار" به قیمت کمینه و به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. سپس اثری بدون عنوان از "سهراب سپهری" که به قیمت کمینه و بیشینه ۲ تا ۳ میلیارد تومان ارائه شده بود، با قیمت ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان چکش خورد. اثری بدون عنوان از "بهمن محصص" نیز به قیمت ۵۵۰ میلیون تومان به فروش رسید. اثری بدون عنوان از "ابوالقاسم سعیدی" به قیمت ۱۷۰ میلیون تومان و ۱۰ میلیون بیش از قیمت بیشینه پیشنهادی چکش خورد. "سر شاعر" از پرویز تناولی نیز که با قیمت ۳ تا ۴ میلیارد تومان ارائه شده بود، با قیمت ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان خریداری شد.

همچنین اثری بدون عنوان از "مسعود عربشاهی" به قیمت کمینه یعنی ۶۰۰ میلیون تومان چکش خورد. "ستایش کن خداوندی که او بالاترین است" از صداقت جباری نیز به قیمت کمینه یعنی ۵۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. اثری بدون عنوان از رضا مافی به قیمت کمینه و به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان خریداری شد. اثری بدون عنوان از "محمد احصایی" نیز با قیمت ۸۵۰ میلیون تومان به فروش رسید. اثری بدون عنوان نصرالله افجه‌ای به قیمت کمینه و به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان چکش خورد. "میز" از کوروش شیشه‌گران نیز به قیمت ۷۵۰ میلیون تومان به فروش رسید. همچنین دومین اثر "صادق تبریزی" در این دوره از حراج تهران نیز با قیمت ۲۲۰ میلیون تومان خریداری شد.

اثری بدون عنوان از "حسن زرین‌قلم" به قیمت ۳۶۰ میلیون تومان و ۱۶۰ میلیون بالاتر از بیشینه قیمت پیشنهادی چکش خورد. اثر "میدان نقش جهان اصفهان" از "محمدحسین مصورالملکی" نیز با قیمت ۲۲۰ میلیون تومان خریداری شد. اثر "تک‌چهره میرزا عبدالوهاب خواجه‌نوری (نظام‌المالک)" از "علی‌اکبر مزین‌الدوله" نیز با قیمت ۱۶۰ میلیون تومان چکش خورد.

در ادامه اثر "تک‌چهره حسین بهزاد" از "عباس کاتوزیان" نیز با قیمت کمینه و به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به فروش رسید. "پیک‌نیک" از "علی‌اصغر پتگر" با قیمت ۱۷۰ میلیون تومان خریداری شد. اثری بدون عنوان از "عباس رسامارژنگی" نیز به قیمت بیشینه و مبلغ ۸۰ میلیون تومان چکش خورد.

اثری بدون عنوان از "محمد حبیب محمدی" به قیمت کمینه و به مبلغ ۶۰ میلیون تومان چکش خورد. "بازار پارچه‌فروش‌ها" یرواند نهاپتیان نیز به قیمت ۹۵ میلیون تومان به فروش رسید. اثری بدون عنوان از "سمبات درکیورقیان" به قیمت ۸۵ میلیون تومان چکش خورد. همچنین "امامزاده جعفر، ورامین" اثر "میشا شهبازیان" به قیمت ۴۴ میلیون تومان به فروش رسید. "چشم‌انداز شمال ایران" ِ "محسن سهیلی" به قیمت ۶۰ میلیون تومان خریداری شد. همچنین اثری بدون عنوان از "کیخسرو خروش" که در این حراج ارائه شد بود، به فروش نرسید.

اثری بدون عنوان از "عیسی بهادری" به قیمت ۱۳۰ میلیون تومان و ۴۰ میلیون بیش از قیمت بیشینه اثر به فروش رسید. اثر "مسجد امام اصفهان" از "حسنعلی وزیری" ۳۰ میلیون بالاتر از قیمت بیشینه و به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

همچنین اثری بدون عنوان "محمود فرشچیان" به قیمت ۲ میلیارد تومان به فروش رسید. گفته می‌شود فروش این اثر در این دوره رکورد فروش خود را در حراج تهران زده است.

"پرسپولیس" از "احمد اسفندیاری" نیز با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان خریداری شد. اثری بدون عنوان از "ژازه تباتبایی" به قیمت بیشینه هود و به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

همچنین اثر "آسمان آبی" از منیر (شاهرودی) فرمانفرمائیان با قیمت ۲ تا ۳ میلیارد تومان در این دوره از حراج تهران ارائه شده بود، به قیمت ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

اثری بدون عنوان از "منصوره حسینی" نیز به قیمت کمینه و به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. اثری بدون عنوان از "حسین کاظمی" به قیمت ۸۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

اثری بدون عنوان از "بهجت صدر" نیز به قیمت بیشینه پیشنهادی و به مبلغ ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان چکش خورد. اثری بدون عنوان از سیراک ملکونیان به قیمت کمینه و به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

اثری بدون عنوان از "سهراب سپهری" که با قیمت کمینه بیشینه ۲ تا ۳ میلیارد تومان در این دوره ارائه شده بود، به قیمت ۲ میلیارد تومان و به قیمت کمینه اثر به فروش رسید. درآمد حاصل از فروش این اثر به مؤسسه فرهنگی هنری صفای امید و برای ساخت مدرسه و کتابخانه عمومی واقع در استان تبریز تعلق می‌گیرد.

همچنین "انهدام کیهانی" از "آیدین آغداشلو" به قیمت ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. اثری بدون عنوان از "ژازه تباتبایی" نیز با قیمت ۳۸۰ میلیون تومان خریداری شد.

اثری بدون عنوان از "علیرضا اسپهبد" با قیمت ۴۶۰ میلیون تومان چکش خورد. اثری بدون عنوان از "مهدی ویشکایی" نیز با قیمت ۳۲۰ میلیون تومان به فروش رسید. همچنین اثری بدون عنوان از "فریده لاشایی" با قیمت بیشینه و به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

اثر "آرامش در کویر" از "عبدالرضا دریابیگی" به قیمت کمینه و به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان خریداری شد. اثری بدون عنوان از "پروانه اعتمادی" نیز به قیمت کمینه و به قیمت ۳۰۰ میلیون به فروش رسید.

اثری بدون عنوان از منیر (شاهرودی) فرمانفرمائیان که یکی از دو گران‌ترین اثر ارائه شده در این دوره از حراج تهران بود، به قیمت کمینه و به مبلغ ۳ میلیارد تومان چکش خورد.

همچنین اثری بدون عنوان از "جعفر روح‌بخش نیز "به فروش نرسید. اثری بدون عنوان از "بهمن نیکو" نیز فروخته نشد. اثری بدون عنوان از "هوشنگ پزشک‌نیا" از دیگر آثاری بود که موفق به فروش نشد.

اثری بدون عنوان از "احمد اسفندیاری" نیز به قیمت ۷۵ میلیون تومان خریداری شد.

اثری بدون عنوان از رضا مافی نیز که با قیمت ۱ میلیارد و ۲۰۰ تا ۱ میلیارد و ۶۰۰ ارائه شده بود فروخته نشد. همچنین اثر "«در پاش فتاده‌ام به زاری / آیا بود آن که دست گیرد" از "محمد احصایی" که با قیمت ۱ تا ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود نیز به فروش نرسید.

اثری بدون عنوان از "منصور قندریز "با قیمت کمینه و به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. اثر "هیچ" از "پرویز تناولی" نیز به قیمت ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

اثری بدون عنوان از "محسن وزیری‌مقدم"نیز به قیمت ۵۸۰ میلیون تومان خریداری شد.

اثر "سین لام" از حسین زنده‌رودی آخرین اثر ارائه‌شده در یازدهمین دوره از حراج بود که به قیمت کمینه و به مبلغ ۲ میلیارد تومان خریداری شد.

دیگر اثر "حسین زنده رودى"  با توجه به شرایط بازار و عدم تفاهم در قیمت فروش، از آثار حراجى حذف شد. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها