{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

اقتصادهنرآنلاین گزارش می‌دهد؛

کدخبر : 411

پوستر"سی‌و‌دومین جشنواره فیلم بین‌المللی کودک‌ونوجوان" در تاریخ 8 مرداد دراصفهان رونمایی شد. جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان، جشنواره‌ای است، سینمایی که از سال 1361 تا کنون برگزار می‌‍شود. به گفته دبیر رویداد، این دوره از جشنواره پیامی برای کودکان سیل‌زده دارد. "حمیدرضا بیدقی" به عنوان طراح پوستر این دوره از جشنواره انتخاب شد. این اولین همکاری بیدقی با جشنواره فیلم کودک است، اما او پیش ازاین فعالیت‌هایی در زمینه طراحی پوسترهای، رویداد‌های فرهنگی ملی داشته‌است.

جشنواره کودک در 31 دوره برگزاری،16 دوره در مهر ماه، 6 دوره در بهمن ماه، 3 دوره در آبان ماه، 2 دوره در شهریور ماه، 2 دوره در تیر ماه، یک دوره در اردیبهشت ماه و یک دوره در مرداد ماه برگزار شده‌است. هر سال داوران این جشنواره، در سه گروه بزرگسالان، نوجوانان وکودکان انتخاب می‌شوند. ویژگی خاص این جشنواره، توجه فراوان به داوران کودک و نوجوان است. جشنواره‌ی کودک در دو بخش داخلی و بین‌الملل برگزار می‌شود. هر سال، این جشنواره با توجه به، کلیت رویداد و موضوع سالانه پوستری دارد. این پوسترها طراحان متفاوتی دارند. برای دیدن آرشیو پوسترهای 31 دوره این جشنواره، با دبیرخانه جشنواره تماس گرفتم. دبیرخانه جشنواره فیلم بین‌المللی کودک و نوجوان، آرشیوی از پوسترهای دوره‌های قبل این رویداد ندارد و درباره اسم طراحان قبلی پوسترها هم اظهار بی‌اطلاعی کرد.

در این دوره از رویداد تلاش شده‌است، پیام جشنواره برای کودکان سیل زده‌ باشد. و به نوعی بیان رویای کودکان سیل زده است و با هنرنمایی و نمایش و فیلم و تلاش های کودکان و نوجوانان شاهد شاد شدن دل همه کودکان سیل زده خواهیم شد.

"حمیدرضا بیدقی" فعالیت‌هایی مثل 7 دوره طراحی پوستر"جشنواره‌جهانی‌فیلم‌فجر" در تمام بخش‌های ملی و جهانی، پوسترجشنواره‌ فیلم مستند، نمایشگاه کتاب و طراحی پوستر چند جشنواره خارجی را در کارنامه کاری خود دارد.

از آقای بیدقی درباره پوستراین دوره از جشنواره سوال کردم. حمیدرضا بیدقی به عنوان گرافیست این دوره از جشنواره می‌گوید، مدیران این دوره از جشنواره دیدگاه بهتری نسبت به سال‌های قبل به پوسترداشتند. درهرجشنواره جلب توجه اولیه مخاطب، از طریق پوسترصورت می‌گیرد. این دوره از جشنواره کیفیت گرافیکی بهتری نسبت به سال‌های قبل دارد.

از او درباره نحوه انتخابش به عنوان طراح پوستر چند جشنواره‌ی ملی، سوال کردم. ایشان گفتند دبیران جشنواره‌ها، خودشان برای طراحی پوسترها من را انتخاب می‌کنند و با توجه به حجم کارهایی که دارم اصلا فرصتی برای شرکت در فراخوان‌ها ندارم.

بیدقی می‌گوید طراحی یک پوستر برای چنین جشنواره‌ای به دو ماه و نیم تا 6 ماه، زمان نیاز دارد.  یکی از دلایل حساسیت طراحی پوستر توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی و مناسبت خاص هر رویداد است. طراحی پوستر با اتودها و پیش طرح‌های زیاد شروع می‌شود و نکته مهم دیگر توافق با مدیران هنری و دبیرهرجشنواره است. اجرای هر پوستر هم با توجه به زمانی که برای آماده کردن پیش طرح‌ها صرف شده‌است، یک روز طول می‌کشد.

*

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها