{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

ترمیم فیلم‌های ایرانی در فیلمخانه ملی

کدخبر : 431

فیلم خانه ملی چند سالی است که به ترمیم و مرمت فیلم‌های قدیمی سینمای ایران می‌پردازد. حرکتی که به سبب پیشرفت تکنولوژی میسر شده، باعث حفظ تاریخ سینمای ما می‌شود. فیلم‌های زیادی تا به اینجا فریم به فریم ترمیم شده‌اند که یکی از آن‌ها "دونده" است. اولین اکران نسخه‌ی ترمیم شده‌ی دونده در جشنواره فجر بود که با استقبال روبرو شد. حالا با همکاری هنر و تجربه و پردیس چارسو این امکان فراهم شده که فیلم‌های ترمیم شده بیشتر دیده شوند.

یکی از فیلم‌هایی که به تازگی در فیلمخانه ملی مرمت و در جشنواره فجر اکران شده فیلم "دونده" ساخته "امیر نادری" است. دونده در سال 1363 ساخته شده است. زمانی که تازه انقلاب شده بود و کشور درگیر جنگ با عراق بود. داستان فیلم در خوزستان می‌گذرد. نادری در ویدئویی که به مناسبت ترمیم "دونده" از او پخش شده است می‌گوید: این فیلم در 11 شهر ایران فیلم‌برداری شد چرا که آن زمان آبادانی وجود نداشت.

دونده از آن دست فیلم‌هایی است که با گذشت زمان بیشتر مورد توجه قرار گرفت. زمانی که فیلم ساخته شد و برای اولین بار اکران شد بیشتر منتقدان آن را اثری ضعیف نامیدند که پشت قاب‌های زیبا ضعف روایی خود را پنهان می‌کند. اما فیلم در طی سالیان مسیر خودش را پیدا کرد و حالا در بین ماندگارترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران جا گرفته است. امیر نادری عنوان کرده که برای او نسل جوان اهمیت دارد و "امیرو" که تصویر آن روی پوستر فیلم چاپ شده است؛ دستش را برای نسل بعدی تکان می‌دهد. نادری نسخه ترمیم شده‌ی فیلم را به "ناصر تقوایی" تقدیم کرده و درباره‌ی او گفته، من از تقوایی یاد گرفتم که چطور درباره‌ی جنوب فیلم بسازم. فیلمم دوباره زنده شد و به دست بچه‌های جنوب زنده می‌ماند.

*

نمایش فیلم دونده روز ۱۶ مرداد در پردیس سینمایی چهارسو تهران، هنرشهر آفتاب شیراز و پردیس سیتی‌سنتر اصفهان خواهد بود. ورود برای عموم علاقه‌مندان رایگان است.

 

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها