{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

ویدئویی درباره‌ی وقایع 28 مرداد

کدخبر : 491

در این ویدئو به دلایل وقوع کودتای 28 مرداد و به نقش آمریکا و انگلستان پرداخته می‌شود. راوی حساسیت این دو کشور را دو موضوع می‌داند: نفت و کمونیسم. همچنین به اسنادی اشاره می‌شود که پس از 60 سال توسط سازمان سیا منتشر شده‌اند.

اقتصاد هنر آنلاین: در آن‌ سال‌ها بعد از ملی شدن صنعت نفت توسط مصدق، دولت بریتانیا ابتدا خرید نفت ایران را تحریم جهانی می‌کند. ولی بعد از مدتی به این نتیجه می‌رسند که کودتا گزینه‌ی  بهتری است.

این کودتا با همکاری امریکا انجام شدو تبعات آن هنوز گریبانگیرِ کشور ماست. بعد سال ها اسناد متعددی منتشر شده است تا پشتِ هر تحریف تاریخی دیگر نشان داده شود تنها جنبش ملی ایران در آن سال ها چگونه توسط دخالت مستقیم کشورهای غربی سرکوب شد.

در یکی از اسنادی که در این ویدئو آمده نوشته شده: صریحا هدف، آوردن دولت برای رسیدن به یک توافق منصفانه بود...

غربی ها بهانه می آوردند در کنار مسئله نفت، مصدق به حزب کمونیسم ایران در حال نزدیکی بود. با آغاز جنگ سرد کشورهای غربی نمی‌خواستند یکی از قدرت‌های اصلی خاورمیانه با اتحاد جماهیر شوروی همراه شود.

در اسناد سیا درباره‌ی لزوم اقدام به کودتا آمده: دولت مصدق باید با دولتی جایگزین شود که بتواند سیاست‌های "سازنده" را پیش بگیرد.

در این ویدئو عمدتا از تصویرهای حقیقی همان زمان استفاده شده است. تصاویر بیشتر با دوربین های سبک خبرنگاری گرفته شده اند و در آن ها رویکرد تبلیغاتی و کاربردی بر خبررسانی و حقیقت نشان غالب است.  

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها