{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

بررسی نمایش‌های پرفروش تئاتر شهر در سال ۹۷

کدخبر : 146

در میان پرفروش‌ترین نمایش‌های به‌صحنه‌رفته در تالارهای اصلی، چهارسو، سایه، قشقایی و پلاتو اجرای مجموعه تئاتر شهر در سال ۹۷ نمایش «مالی سویینی» بیش از یک میلیارد تومان فروش کرد که در این نمایش دو بازیگر چهره – امیر آقایی و صابر ابر- بازی می‌کردند که به نوعی می‌شود گفت همین دو بازیگر عاملان اصلی فروش نمایش بوده‌اند. سال ۹۶ نیز نمایش «اعتراف» کار شهاب حسینی به مدد حضور این بازیگر در کنار علی نصیریان از فروش قابل‌اعتنایی برخوردار شد که البته به دلایل نامعلوم آمار این فروش منتشر نشده است.

به گزارش اقتصاد هنرآنلاین به نقل شرق، در تالار ۵۷۹ نفری اصلی، نمایش «مالی سویینی» به نویسندگی برایان فریل و کارگردانی مرتضی میرمنتظمی که از ۱۰ اردیبهشت تا اول تیر با قیمت بلیت ۶۰ هزار تومان، ۴۷ اجرا، دوهزارو 18 بلیت میهمان، ارائه 11 هزارو 753 بلیت تخفیف‌دار، فروش هشت‌هزارو 372 بلیت تمام‌بها، هزارو 17 بلیت نیم‌بها، مجموع 23 هزارو 160 تماشاگر و فروشی معادل یک میلیارد و ۲۴ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان روی صحنه رفت، به‌عنوان پرفروش‌ترین نمایش این تالار معرفی می‌شود.

این نمایش‌نامه تم مهاجرت داشت و از این منظر که آدم‌ها از جایی مانده و از جای دیگری رانده می‌شوند سخن می‌گوید. دلیل انتخاب این نمایش‌نامه هم از آن جهت بوده است که مهاجرت اتفاقی جهان‌شمول است؛ به‌خصوص در کشورهایی که مردمانش ناگزیر به مهاجرت هستند. این نمایش‌نامه در مورد تنهایی سه نفر است، هرچند که اسم این نمایش به شخصیت زن نابینا اشاره می‌کند، ولی شاید بتوان گفت «مالی» به‌عنوان آن شخصیت نابینا در داستان مانند یک کشیش عمل می‌کند که باعث اعترافات و برون‌ریزی آدم‌های دیگر داستان می‌شود. شاید در نمایش «مالی سویینی» بازی صابر ابر، الهام کردا و عباس جمالی باعث‌وبانی جذب مخاطبان بیشتر شده باشد.

امیر آقایی که برای آخرین‌بار در سال 1382 و در نمایش «روی زمین» بر صحنه تئاتر به ایفای نقش پرداخته بود، بعد از 15 سال به صحنه تئاتر بازگشت. آقایی در نمایش «مالی سویینی» در نقش «دکتر رایس» به صحنه رفت.

صابر ابر هم بحق یک ستاره تئاتری است، چون در چند نمایش بازی داشته که هم به‌لحاظ کیفی و زیبایی‌شناسی این نقش‌آفرینی‌ها به چشم آمده‌‌اند و هم از آن‌سو اعتبار سینمایی‌اش باعث جذب مخاطبان عام شده که خود تضمین‌کننده فروش تئاترها بوده است.

الهام کردا، دیگر بازیگر نمایش «مالی سویینی» به‌عنوان کاراکتر نابینا مخاطبان را تحت‌تأثیر قرار می‌داد، چون ارائه نقش با باورپذیری بسیار همراه می‌شد. او تمرینات زیادی به‌عنوان شخص نابینا نداشت، اما بیشتر از آن در مورد مهاجرت و مخصوصا مهاجرت مردم ایرلند مطالعه کرد و فیلم دید. «خیلی بیشتر از آنکه فکر کنم یک آدم نابینا چطور زندگی می‌کند، به صورت مفهومی به سراغ این قضیه رفته‌ام و بیشتر فکر کردم که اگر کسی از جای خودش به جایگاه دیگری برود چه احساسی خواهد داشت».

پرواز در تاریکی

نمایش «پرواز در تاریکی» به نویسندگی و کارگردانی افشین هاشمی که از ۲۹ فروردین‌ماه تا ۱۱ خرداد در تالار چهارسو با ظرفیت ۱۲۲ تماشاگر روی صحنه رفت، با قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان، ۳۹ اجرا، هزارو 863 بلیت تمام‌بها، ۲۳۱ بلیت نیم‌بها، ۳۶۰ بلیت دارای تخفیف، هزارو 550 بلیت میهمان، فروش چهارهزارو چهار بلیت تمام‌بها و فروشی معادل ۶۷ میلیون و ۹۹۵ هزار تومان به‌عنوان پرفروش‌ترین نمایش تالار چهارسو معرفی شده است.

زمان نمایش به دوره جدایی محمدرضاشاه از ثریا و پیش از ازدواج با فرح برمی‌گردد. نویسنده از این بازه زمانی استفاده و داستان جذابی خلق کرده است. بانو پریزاد (مونا فرجاد) که برای فروش زمین‌هایش به ایران بازگشته، با پیشنهاد ازدواج شاه مواجه می‌شود. پریزاد دختر زیبا و کتاب‌خوان و فرهیخته‌ای است. همسر وی، فرزاد که از طرفداران مصدق بوده، در شب عروسی‌اش توسط حکومت کشته می‌شود. پریزاد قصد ندارد به شاه جواب مثبت بدهد، از طرفی آرزوی ساخت تئاتر شهری را در سر می‌پروراند تا نمایش‌نامه‌های خود را نیز در آن به اجرا ببرد، اما پریزاد ناامید است. ایمان به ویرانی دارد، نه تلاش برای آبادانی. وی درحالی‌که در خانه اجدادی توسط مأموریان امنیتی تحت نظر است، تصمیم می‌گیرد با گرد زهرآلودی که همیشه در گردنبند خود به همراه دارد، اقدام به خودکشی کند و به روح شوهرش بپیوندد، اما ناگهان شاعر زخمی و فراری (ایوب آقاخانی) سر از عمارت او درمی‌آورد. شاعر شبیه به شوهر شهید زن است. پریزاد او را مخفی و تیمار می‌کند. در این میان مجادله‌ای بین شاعر چپ ضدحکومتی و بانوی اشراف‌زاده که مرد او را دشمن می‌پندارد، سر می‌گیرد.

خرده نان

در تالار سایه نمایش «خرده نان» به نویسندگی لویی کالافرت و کارگردانی کورش سلیمانی از ۱۶ آذر تا ۱۴ دی با ظرفیت صندلی ۷۲ نفر روی صحنه رفت. این نمایش با مجموع ۳۱ اجرا، قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان، ۵۶۵ بلیت میهمان، فروش ۲۰۴ بلیت نیم‌بها، فروش هزار‌و 385 بلیت تمام‌بها، مجموع دوهزارو 231 تماشاگر و ۴۶‌میلیون‌و ۴۵۸ هزار تومان عنوان پرفروش‌ترین نمایش این تالار را به خود اختصاص داده است.

«خرده نان» نمایشی مینی‌مالیستی و طنز است که می‌خواهد در چارچوب یک زندگی ساده درباره بی‌تفاوتی‌ها کنش‌مند باشد. رضا بهبودی در نقش مرد و آناهیتا اقبال‌نژاد در نقش زن بازی می‌کنند و هر دو از استخوان‌ خُرد‌کرده‌های تئاترند که حالا در «خُرده نان» خیلی مینیاتوری و مینی‌مالیستی بازی می‌کنند. در این شیوه صدا و حرکت به پایین‌ترین حالت ممکن ارائه می‌رسد. همان‌طور که یک زن و مرد پا‌ به ‌سن ‌گذاشته، می‌خواهند همه‌چیز در سکوت و آرامش برگزار شود؛ این دو هم در پرهیز از هیجان و هیاهو دارند روزگارشان را سپری می‌کنند؛ بنابراین سکوت‌ها، مکث‌ها، کُند‌ رفتاری‌ها و آرام گپ‌زدن‌ها پایه بازی در این دو نقش و موقعیت پیش‌روی‌شان شده است. زن هنوز شیطنت‌هایی دارد و با سیخ کاموابافی سُقُلمه‌هایش را به مرد می‌زند؛ اما مرد در برابر بی‌تفاوتی و یک عمر ترس و بی‌جُربزگی‌های رایج دارد کنش‌مند می‌شود و این روال بازی را به عصبانیت‌های کوچک و مقطعی پیش می‌برد و به گونه‌ای دارد از روال عادی زندگی بیرون می‌آید و شاید برای همسرش دارد آشنایی‌زدایی می‌کند. به‌هر‌حال این زوج در برخورد و رودررویی با یکدیگر است که تصمیم بزرگی برای این زندگی و پیوست به همدیگر گرفته‌اند؛ چنان‌که مرد دیگر با حسرت به ترک‌کردن موسیقی نمی‌نگرد؛ اما دلش می‌خواهد کمی هم به جهان بیرون از خودش فکر کند... . مثلا نداشتن بچه را باید با آوردن یک توله‌سگ پُر کند؛ هرچند زن با این هم مخالف است و دل مرد را می‌شکند و او با پاره کردن بریده روزنامه از این تصمیم هم می‌گذرد.

نقاشی اشر

در تالار ۹۶ نفری قشقایی از میان نمایش‌های به‌صحنه‌رفته نمایش «نقاشی اشر» به نویسندگی محمدحسین معارف و کارگردانی فریبرز کریمی به‌عنوان پرفروش‌ترین نمایش معرفی می‌شود. این نمایش از روز ۲۵ مهر تا ۲ آذر روی صحنه رفت که با احتساب قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان از مجموع ۲۷ اجرا و فروش هزارو 54 بلیت تمام‌بها، ۱۸۸ بلیت نیم‌بها، ۲۰۰ بلیت دارای تخفیف و ارائه ۶۱۰ بلیت میهمان و دوهزارو 52 تماشاگر به فروشی معادل ۳۹‌میلیون‌و ۲۴۰ هزار تومان دست یافته است.

آرام، نقاشی که همه‌جا را سیاه‌سفید می‌بیند، این احتمال را می‌دهد که با خوردن رنگ اکریلیک مشکل بینایی‌اش حل شود؛ اما از‌آنجایی‌که از این موضوع مطمئن نیست، از برادرش می‌خواهد تا به جای او رنگ اکریلیک بخورد و اگر سلامت ماند، یک نقاشی از اشر-نقاش هلندی- را که در اختیار آرام است، صاحب شود.

مادری که با فروش جسد فرزندانش پول می‌گیرد، زنی که کور‌رنگی دارد و مرد جوانی که نقاشی چند میلیون دلاری دارد؛ اما به جای فروشش برای حفظ آن دچار چالش می‌شود و متهم به آدم‌خوری می‌شود! نام نمایش برگرفته از زندگی و آثار موریس کرنلس اشر، هنرمند گرافیک و نقاش اهل هلند بود که آثار شگرفی از حکاکی روی چوب، چاپ سنگی و قلم‌زنی سایه‌روشن را خلق کرد که از محاسبات ریاضی الهام گرفته‌اند؛ نقاشی‌های او به سبک آپ آرت است. فریبرز کریمی دانش‌آموخته تئاتر از دانشگاه تهران است و کارگردان جوان و موفقی است که جزء افراد پرکار و موفق تئاتر در چند سال اخیر است. او نمایش بهارشکنی، نمیدونم فردا چی میشه، لانه خرگوش، در باب تفریحات سالم و غیر‌سالم و مده‌آ را روی صحنه برده است و تابستان امسال نویسنده، کارگردان و اجراگر نمایش میکرو تئاتر دینید اینچ در عمارت روبه‌رو بود.

مرزداران

نمایش «مرزداران» به نویسندگی و کارگردانی وحید رهجو و حسین ملکی هم از ۱۵ فروردین تا ۱۲ اردیبهشت سال ۹۷ با قیمت بلیت ۱۵ هزار تومان و مجموع ۲۴ اجرا، فروش ۲۹۸ بلیت تمام‌بها، ۳۲۸ بلیت دارای تخفیف، ۲۲۷ بلیت میهمان و ۸۵۳ تماشاگر روی صحنه رفت. این اثر نمایشی با توجه به ارقام اعلام‌شده و فروش هفت‌میلیون‌و ۷۵۰ هزار تومان به‌عنوان پرفروش‌ترین نمایش پلاتو اجرا معرفی می‌شود.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها