{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

گزارش هنر ام‌مروز از اعتراض‌ اهالی تئاتر به سانحه هوپیمایی اخیر

کدخبر : 1488

این روزها هجمه اعتراضات هنرمندان به فاجعه شلیک موشک به هواپیمای تهران-کیف و کشته شدن جمعی از هموطنانمان طی این حادثه تلخ را در جمع‌های خصوصی، عمومی و شبکه‌های اجتماعی شاهد هستیم. در این بین بیش از سی‌و‌یک گروه نمایشی با کناره‌گیری از شرکت در سی‌وهشتمین جشنواره تئاتر فجر، به این اتفاق واکنشِ اعتراضی نشان داده‌ و با این اقدام خواهان برقراری عدالت شده‌ و غم خود را بروز داده‌اند. "نادر برهانی مرند" دبیر این دوره از جشنواره اما در پی درخواست‌های مکرر اهالی تئاتر مبنی بر انصراف از دبیری جشنواره، سه‌شنبه 24 دی اعلام کرد، کنار نمی‌ایستد و همچنان دبیری جشنواره را بر عهده خواهد داشت.

هنر ام‌روز- فرزانه شهریاری: سی و هشتمین دوره از جشنواره بین المللی تئاتر فجر، که قرار است 10 تا 20 بهمن ماه برگزار شود، طی این روزها با کناره‌گیری جمعی از هنرمندان روبه رو شده است، علت این اعتراض، به قربانی شدن هموطنانمان  در صبح روز  18 دی ماه برمی گردد؛ هواپیمای مسافربری بوئینگ 737 مدل 800 متعلق به کشور اوکراین در ساعت 6:12 صبح از باند پرواز فرودگاه امام‌خمینی بلند میشود، اما 6 دقیقه بعد در حوالی پرند واقع در استان تهران سقوط می کند و همه سرنشینان آن که 176 نفر (167 مسافر و 9 خدمه) بودند، کشته میشوند. تا 3 روز پس از وقوع این حادثه مسئولان کشور بارها تاکید میکنند که این هواپیما بر اثر نقص فنی سقوط کرده است. سرانجام ستاد کل نیروهای مسلح کشور در روز شنبه 21 دی اعلام می کند که این حادثه بر اثر خطای انسانی اپراتورهای سپاه رخ داده و اپراتور با دیدن این هواپیما تصور کرده که موشک کروز به خطوط هوایی کشور راه پیدا کرده‌ و در نتیجه تشخیص داده که آن را هدف‌گیری کند... 

در پی این فاجعه، بسیاری از نمایش‌ها، کنسرت‌ها و نمایشگاه‌های آثار تجسمی نیز، از سمت هنرمندان و به احترام جان باختگان، متوقف شده و اعتراضات  نسبت به عدم صداقت مسئولان، با کناره گیری از جشنواره‌های هنری فجر، شروع شده است. هنرمندانِ عرصه تئاتر، سینما، موسیقی و تجسمی نیز با انتشار بیانیه‌هایی، انصراف خود از حضور در جشنواره‌های هنری فجر را با هشتگ #اعتراض_هنرمندان، منتشر و اعلام نمودند.

کناره گیری بیش از سی و یک گروه نمایش از حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر 

تا کنون، بیش از سی و یک گروه اجرایی نمایش، از حضور در جشنواره استعفا دادند؛ اما موج انصراف از جشنواره بین المللی تئاتر فجر، ابتدا در روز یکشنبه 22 دی ماه توسط یکصد هنرمند مشهدی آغاز شد و سه گروه نمایش"آدیداس، جانیسکیکی، خدایجنگ" از عدم حضور خود در جشنواره پیش رو خبر دادند. آن ها در بخشی از متن بیانیه خود آورده‌اند، "درست نمی دانیم این انصراف از حضور چقدر برای مدیران فرهنگی کشور مهم هست یا نیست، اما چیزی که بیش از این‌ها اهمیت دارد، درد جانکاهی است که کشور عزیز و ملت شریف ایران را فرا گرفته..." 

در خواست هنرمندان برای استعفای نادر برهانی مرند از دبیری جشنواره بی نتیجه ماند

 در این حین متن درخواست یکی از اهالی تئاتر خطاب به "نادر برهانی مرند" دبیر جشنواره، منتشر شد. "صالح علوی زاده"، جوان تئاتری در این نامه از "نادربرهانی مرند" در خواست می کند که از دبیری این دوره از جشنواره استعفا دهد و می خواهد تا او با کناره گیری‌اش روشنگر راه باشد و نامش در تاریخ نه تنها ثبت بلکه ماندگار کند. بخشی از  این نامه بدین شرح است:  "چشم ما جوانان به شماست به شمایی که نویسنده‌ای، کارگردانی و دبیر به شمایی که تصمیم گیرنده‌ای . باور کنید که با انصراف ما و امثال ما اتفاقی نمیفتد اما بیاید و این بار شما برای ما روشنگر راه باشید و امید به ادامه"

 "نادر برهانی مرند" در پاسخ به این درخواست و در واکنش به انصراف جمعی از گروه‌های تئاتری از جشنواره پیش رو، گفت: روشن‌بینی را چیزی جز مشارکت شورمندانه در اندو‌های جهان نمی بیند، و در بیانیه‌ای خطاب به اهالی تئاتر عنوان می کند، کنار نمی ایستد و دبیری این دوره از جشنواره را بر عهده خواهد اشت. 

اما دیگر گروه‌های نمایشی که از حضور در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر کنار کشیدند، بدین شرح است:

18 نمایش از بخش مسابقه جشنواره تئاتر فجر، 16 نمایش به عنوان تمام گروه های نمایشی بخش دیگر گونه های اجرایی، گروه های نمایشی مشهد و بیش از 10 نمایش از بخش میهمان جشنواره بین المللی تئاتر فجر و5 عکاس از حضور از در این جشنواره انصراف دادند. 

گروه اجرایی نمایش‌های "آدیداس، جانیسکیکی، خدایجنگ"

گروه اجرایی نمایش "من"، کارگردان: سیاوش پاکراه

گروه اجرایی نمایش "آواز قو"، کارگردان:  پریزاد صیف

گروه اجرایی نمایش "مکبث"، کارگردان: آرش دادگر

گروه اجرایی نمایش "مشق شب"، کارگردان: امیرنجفی

گروه اجرایی نمایش "در اتاق باد می‌وزد"، کارگردان: سجاد تابش

گروه اجرایی نمایش "بیوه سیاه بیوه سفید"،  کارگردان: حسن جودکی

گروه اجرایی نمایش "همان چهار دقیقه"، کارگردان: صابر ابر

گروه اجرایی نمایش "آن دیگری"، کارگردان: سمانه زندی نژاد

گروه اجرایی نمایش "قصر موروثی خاندان فرانکشتاین"، کارگردان: آتیلا پسیانی

گروه اجرایی نمایش "پروانه الجزایری"، کارگردان: سعید حسنلو

گروه اجرایی نمایش "شک"، کارگردان: مهدی کوشکی

گروه اجرایی نمایش "وقتی بزرگتر بودم"، کارگردان: سپیده فلاح‌فر

گروه اجرایی نمایش "بچه"، کارگردان: افسانه ماهیان

گروه اجرایی نمایش "آشپزخانه"، کارگردان: حسن معجونی

گروه اجرایی نمایش "پنجاه"، کارگردان: مرتضی اسماعیل کاشی

و شانزده گروه از شرکت‌کنندگان بخش دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره‌ی تئاتر فجر:

 گروه اجرایی "22"، کارگردان: نیلوفر نقیب‌ساداتی 

 گروه اجرایی "اسب سفید"، کارگردان: مارال محمدی 

گروه اجرایی "آشکار کردن فاز پنهان"، کارگردان: ساغر حسین پور 

گروه اجرایی "پپ"، کارگردان: اسماعیل کمالی دهقان 

 گروه اجرایی "پرتآپ"، کارگردان: مهدی اعتمادسعید 

 گروه اجرایی "پهنه‌ی M"، کارگردان: مهتاب شیرانی 

 گروه اجرایی "توضیح صحنه"، کارگردان: کیوان سررشته 

 گروه اجرایی "راهرو"، کارگردان: حسین ملکی، وحید رهجوی 

گروه اجرایی "سوختیم، سوختید، سوختند"، کارگردان: آینا قطبی یعقوبی 

 گروه اجرایی "سه دَنَه"، کارگردان: مصطفی شب‌خوان 

 نمایش "صُلح"، کارگردان: مصیب زارعی 

 گروه اجرایی "فرسا"، کارگردان: حامد راد

 گروه اجرایی "قشقره"، کارگردان: رضا حیدری 

 گروه اجرایی "کوچ‌ـ‌ه"، کارگردان: پویان باقرزاده

گروه اجرایی "وارت آوار"، کارگردان: حسین خدایی 

 گروه اجرایی "وقتی بزرگ‌تر بودم"، کارگردان: سپیده فلاح‌فر 

*
هنرمندان همیشه در طول تاریخ با خلق اثر و یا سکوتشان، اعترضشان را به گوش دیگران رسانده‌اند، امید که این بار این کنش جمعی، اندکی سود بخش باشد.
 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها