{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

مریم نراقی، تهیه کننده نمایش عروس مردگان مطرح کرد:

کدخبر : 196

نمایش موزیکال فانتزی "عروس مردگان" نوشته "تیم برتون" که به کارگردانی "امیدرضا سپهری" با تعداد اجراهای محدود، اردیبهشت ماه در هتل اسپیناس پالاس به روی صحنه رفته است و ادامه اجراهای این نمایش پس از تعطیلی های خرداد ماه خواهد بود. مریم نراقی یکی از روزنامه نگاران فعال حوزه فرهنگ و هنر، تهیه‌کننده این نمایش است. با او راجع به فعالیتش در زمینه تهیه کنندگی تئاتر گفت و گو کرده ایم:

اقتصاد هنر آنلاین- فرزانه شهریاری؛ از تجربه تهیه کنندگی تان برای ما بگویید آیا قصد دارید این حرفه را در کنار شغل اصلی تان، روزنامه نگاری دنبال کنید.

این دومین تجربه تهیه کنندگی من است، اما اولین تجربه بزرگ و حرفه‌ای ام محسوب می‌شود. ماه رمضان سال گذشته نمایشِ (عددهای نشده/ به کارگردانی محمد میرعلی اکبری)  را در سالن شهرزاد به روی صحنه بردم. به هر حال برای ما روزنامه نگارانِ حوزه فرهنگ و هنر، این جذابیت وجود دارد که موقعیت‌های دیگری را در حوزه تخصصی‌مان تجربه کنیم.  همانطور که بسیاری از روزنامه نگاران ادبی را می بینیم که نویسنده های معتبری هستند و یا بسیاری از روزنامه نگاران حوزه سینما که سینماگر شدند. اما روزنامه نگاری برای من شغلی نبوده است که بخواهم از آن به جای دیگر برسم، من با افتخار یک روزنامه نگارم و حدود بیست سال در این حیطه سابقه کار دارم. با توجه به شرایط نه چندان مساعد حوزه رسانه ممکن است به زودی  بازنشسته شوم و مثل سابق نتوانم به طور مستمر به روزنامه‌نگاری ادامه دهم، اما با توجه به تجربه خوبی که در نمایش «عروس مردگان» داشتم ممکن است تهیه‌کنندگی را ادامه دهم.

من سال هاست که خبرنگار حوزه تئاتر هستم و مشاور رسانه و  تبلیغات مهمترین گروه‌های تئاتری را به عهده داشتم  و احتمالا بعد از این تهیه کنندگی را ادامه می‌دهم. در هر حال این‌ها همه تجربه کردن در حوزه‌های مختف است،  اما من یک روزنامه نگارم.

راجع به تعیین قیمت گذاری بلیت این نمایش برای ما توضیح دهید، قیمت این بلیت 70 تا 190 هزار تومان است و گه گاه دیده شده که به آن نقدهایی وارد آمده است.

هر سالنی یک رنج قیمت بلیتی دارد که از نگاه من، مرکز هنرهای نمایشی وظیفه دارد  با در نظر گرفتن کارشناسی همه مواردِ یک پروژه و هزینه های ساخت آن نمایش، قیمت بلیت هر سالن را تعیین کند. اما این موضوع به این شکل که توقع می رود از سمت هیچ ارگانی اتفاق نمی افتد اما همانطور که گفتم هر سالنی رنج قیمتی دارد. پیش از نمایش ما اولین نمایشی که در این سالن اجرا رفته، (بینوایان/ ساخته حسین پارسایی/ زمستان سال 1397) بوده  و قیمت این نمایش 180 هزار تومان تعیین شده بود و  با توجه به اینکه زمان تولید پروژه بینوایان،  قیمت دلار حدود 7یا 8 هزار تومان بوده  و زمان تولید پروژه عروس مردگان، دلار14 یا15 هزار تومان بوده، در نتیجه هزینه تولید نمایش ما بسیار بالا بود. واقعیت این است که ما بسیار رقم پایین تری را نسبت به نمایش اول این سالن در نظرگرفته ایم.

photo_2019-05-22_17-25-09

اگر به این شکل به این موضوع نگاه کنید قیمت ما خیلی پایین تر از چیزیست که باید باشد. ما حتا در این باره بحث هایی با گروه خودمان و دوستان سالن داشتیم و  نظر بعضی این بود که با توجه به تورمی که امسال وجود دارد، باید قیمت بلیت را 250 هزار تومان می گذاشتیم.  اما در نهایت با توجه به شرایط اقتصادی کشور من و البته با موافقت کامل سرمایه‌گذار نمایش جناب آقای معتمد تصمیم گرفتیم قیمت بلیت‌ها را زیر 200 هزار تومان در نظر بگیریم.

نکته مهم دیگراین است که ما دو  ردیف 54 تایی که ردیف های 2،3 و ویژه هستند را با قیمت 30 هزار تومان، به دانشجویان اختصاص داده ایم  و سعی کرده ایم تا آن جا که برایمان امکان دارد، به ماجرای مالی فکر نکنیم. و در بهترین حالت هزینه ها و درآمد این نمایش با هم  برابر خواهد بود. البته نظر سرمایه گذار هم همین بود که دلشان نمی خواهد در این شرایط اقتصادی به مردم فشار بیاید و حداقل یک قشری بتوانند این نمایش را ببییند.

هزینه های ساخت این نمایش چقدر بوده است؟

راجع به هزینه های نمایش حتما مفصل توضیح خواهم داد، اما اگر اجازه دهید در این مصاحبه چیزی نگویم، به این خاطر که در این مدت بسیاری از دوستان خبرنگارم در مصاحبه‌ها می‌خواستند راجع به این موضوع بدانند. و برای اینکه کار غیر حرفه ای نکرده باشم، پاسخ به این سوال را به یک نشست خبری موکول کرده‌ام. و این نشست در در دوره جدید اجراها برگزار خواهد شد.

قصد دارید پس از ایام تعطیلی خرداد ماه، دوباره این نمایش را به روی صحنه ببرید؟

من با هتل اسپیناس و بازیگرانم برای 40 شب اجرا، قرارداد دارم و قاعدتا تحت هر شرایطی باید اجرا بروم.

اگر به ما اجازه دهند و برایمان مشکلی پیش نیاید، ما پس از تعطیلی های خرداد ماه، از 16 ماه دوباره اجرا خواهیم داشت .از تاریخ 1 تا 15 خرداد ماه به علت مناسبت های شب قدر و ضربت خوردن و شهادت حضرت علی و رحلت امام خمینی اجرای نمایش‌های موزیکال و  اجراهای موسیقی ممنوع است. بعد از آن اگر مشکلی پیش نیاید دوباره به روی صحنه می‌رویم. در 11 اجرایی که داشتیم مشکلات بی‌دلیلی برای‌مان به وجود آمد که من واقعا دلالیلش را نمی‌دانم. بلیت فروشی ما دو روز متوقف شد که لطمه بزرگی به فروش‌مان وارد کرد. پنج‌شنبه جمعه که روزهای طلایی فروش نمایش است نتوانستیم بلیت‌فروشی کنیم و متاسفانه بعد از آن مردم همچنان فکر می‌کنند ما توقیف شده‌ایم و مجبوریم برای اطلاع‌رسانی مجدد در فضای مجازی هزینه کنیم و به مخاطب اطلاع دهیم که ما توقیف نشدیم.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها