{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 2352

«امیر علی سردار افخمی» از جمله معماران بزرگ و طراحان شهیر ساختمان، که آثارای همچون مجموعه «تئاتر شهر» را در کارنامه خود دارد، او به دلیل کهولت سن درفرانسه درگذشت.

به گزارش هنرام‌روز؛  امیرعلی سردار افخمی، طراح تئاتر شهر در سال ۱۳۰۸ در تهران به دنیا آمد. در سال ۱۳۲۳، زمانی که شاگرد دوره متوسطه بود برای ادامه تحصیلات راهی فرانسه شد و پس از ورود به رشته معماری در مدرسه هنرهای زیبای پاریس «بوزار» شاگرد اول شد. سردار افخمی پس از أخذ مدرک دکتری معماری از دانشکده هنرهای زیبای پاریس در سال ۱۳۴۲ به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران به تدریس مشغول شد تا اینکه به دلیل اختلاف با هوشنگ سیحون (ریاست وقت دانشکده معماری) کار تدریس را رها کرد و منحصراً به کار معماری در دفتر خود در تهران «شرکت مهندسان مشاور سردارافخمی» پرداخت.

سردار افخمی کمی قبل از انقلاب به دلیل مسائل خانوادگی ایران را مجدداً به مقصد فرانسه ترک نمود ولی پس از خروج از ایران همانند بسیاری از معماران قبل از انقلاب به دلیل جنگ تحمیلی و تحریم اقتصادی غرب علیه حکومت جدید به ایران بازنگشت و درخواست وزارت مسکن و شهرسازی در دهه هفتاد برای اجرای ساختمان جدید مجلس که توسط خود وی در پیش از انقلاب طراحی شده بود را نیز رد کرد.

آثار معماری:

تئاتر شهر

ساختمان جدید مجلس شورای ملی (در سال ۱۳۵۵ طراحی و در سال‌های ۱۳۷۶–۱۳۸۰ اجرا شد)

خانه کودکان بی‌سرپرست تهران

ساختمان شیروانی پارک نیاوران

هتل ماریوت تهران

هتل اسنوبِرد ایروان

ساختمان تالارها دانشگاه صنعتی اصفهان

photo_2020-12-08_13-59-05

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها