{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

نکوداشت منوچهر انور در خانه هنرمندان ایران

کدخبر : 744

مراسم نکوداشت هفتاد سال فعالیت فرهنگی و هنری "منوچهر انور" کارگردان، نویسنده، ویراستار، گوینده و مترجم یکشنبه ۲۱ مهر در خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

به گزارش اقتصاد هنر آنلاین، "منوچهر انور"، "سودابه فضائلی"، "سیروس پرهام"، "محمدرضا اصلانی"، "اکبر عالمی"، "مهرداد فراهانی" و "علیرضا ارواحی" در این مراسم حضور خواهند داشت. در این برنامه هم‌چنین فیلم مستند "چم" اثر "منوچهر انور" به نمایش در می‌آید.

این مراسم نکوداشت  یکشنبه ۲۱ مهر ساعت ۱۷ تا ۲۰ در "خانه هنرمندان ایران" برگزار می‌شود.

"منوچهر انور" زاده 1307 در تهران است. او برای تحصیلات متوسطه خود وارد "دبیرستان فیروزبهرام" شد و در سال ۱۳۲۳ با کمک "غلامحسین صالحیار"، بخش تئاتر انجمن ادبی فیروز بهرام را تشکیل داد. انورتحصیلاتش در دبیرستان را نیمه تمام رها کرد و به انگلستان رفت و در مرکز آموزش "رویال آکادمی تئاتر" به تحصیل پرداخت.

سال ۱۳۳۷ پس از بازگشت به ایران، وارد "مؤسسهٔ انتشارات فرانکلین" شد؛ در آنجا حرفهٔ ویراستاری را پایه‌گذاری کرد و تا ۱۳۴۱ سرویراستار فرانکلین بود. انور پس از پیوستن به گروه "هنر ملی" و تدریس در دانشگاه به‌طور عمده فعالیت گویندگی و نویسندگی متن فیلم‌ها را شروع کرد. مهم‌ترین آثار هنری او فیلم مستند "نیشدارو" محصول سال ۱۳۴۳ و نسخهٔ سینمایی نمایش‌نامه مشهور "بیژن مفید" یعنی "شهر قصه" است که فیلمنامهٔ آن در سال ۱۳۵۲ توسط "منوچهر انور" و "بیژن مفید" نوشته شد و انور آن را کارگردانی کرد. نمایش "شهر قصه"یکی از محبوب‌ترین آثار هنری در تاریخ معاصر ایران است.

گفته می‌شود فیلم "شهر قصه" با شکست تجاری روبه رو شد.

14+(3)

 

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها