{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

"صحرا فتحی" نویسنده و کارگردان، در گفت و گو با اقتصاد هنر آنلاین مطرح کرد؛

کدخبر : 88

پیش تر هنر تئاتر مخاطبان خاص خود را داشت و این انداره همه گیر نبود، اما خوشبختانه این رو‌زها این شاخه از هنر نیز توانسته است هویت خود را اثبات نماید و مخاطبان بیشتری را به خود جذب و جلب نماید، حضور بازیگران مدیوم‌های دیگر نیز (سینما، تلویزیون) در تئاتر توانسته است یکی از دلایل رونق بخشی و افزایش مخاطبان این شاخه از هنر باشد و بعضا این هنرمندان به واسطه محبوبیت و معروفیتشان توانسته اند ویترین جذابی را برای مخاطبان ایجاد نمایند.

اقتصاد هنر آنلاین - فرزانه شهریاری؛به زودی قرار است نمایشی تحت عنوان "ماربازی" با نقش آفرینی "کامبیز دیرباز"، "بهاره رهنما" و به کارگردانی مشترک "صحرا فتحی"، "سعید دشتی"  و متنی از "صحرا فتحی" به روی صحنه تماشاخانه ایرانشهر برود. دیرباز ۱۲ سال پیش با نمایش "یک زن، یک مرد" آخرین حضور خود را روی صحنه تجربه کرده است. از همین رو با یکی از کارگردانان این اثر (صحرافتحی) گفت و گو کرده‌ایم. متن  گفت و گو به این شرح است:

صحرا فتحی در پاسخ به این سوال که آیا نگاهش به حضور بازیگر چهره‌ (کامبیز دیرباز) که 12 سال است فعالیت تئاتری نداشته، نگاهی اقتصادی ست، پاسخ داد: کامبیز دیرباز چند ماه پیش این متن را خواند و به دلیل نزدیکی که به نقش و علاقه‌ای که به نمایشنامه داشت، این همکاری شکل گرفت. ایشان بازیگر تئاتر هستند، و در این رشته تحصیلات داشته‌اند و از نگاه من جای ایشان در تئاتر خالی است. فتحی در ادامه گفت، از آن جایی که تهیه کنندگی هم می کنم، قطعا به فروش یک اثرنیز توجه و فکر می کنم، اما بیشتر به عنوان یک نویسنده و کارگردان به این ایمان دارم که اگر یک اجرایی شرایط درست را برای آرتیستیک بودن و یک اجرای خوب بودن، نداشته باشد، قطعا موفق نخواهد بود. یعنی  اول از همه یک نمایشنامه خوب و بعد یک فضاسازی و کارگردانی درست می تواند به یک اجرا کمک کند. و یک اثر تنها به واسطه حضور بازیگران چهره نمی تواند موفق باشد و می بایست یک بستر مناسب و درست برای کار به وجود آمده باشد. همه دیده‌ایم کارهایی را که با حضور بازیگرانی که به اصطلاح شناخته شده هستند، به روی صحنه می روند و اتفاقی که باید برایشان نمی افتد. از نگاه من ذات یک اثر نمایشی در این است؛ اگر چیدمان یک اثر، درست اتفاق نیفتد بازیگر هرچقدر هم که چهره باشد نمی تواند آن نمایش را نجات دهد.

صحرا فتحی در پاسخ به اینکه آیا این نمایش سرمایه گذار و یا حامی مالی-خدماتی دارد، پاسخ داد: خیر، احتیاجی به سرمایه گذار نداشتم و از اسپانسر هم استفاده نکرده ام چون نگاهم این است که یک اثر بدون این‌ها هم می تواند خوب دیده و موفق شود.

WhatsApp Image 2019-04-20 at 14.55.48

صحرا فتحی در پاسخ به اینکه آیا این نمایش سرمایه گذار و یا حامی‌مالی-خدماتی دارد، پاسخ داد: خیر، احتیاجی به سرمایه گذار نداشتم و از اسپانسر هم استفاده نکرده ام چون نگاهم این است که یک اثر بدون این‌ها هم می‌تواند خوب دیده و موفق شود.

WhatsApp Image 2019-04-20 at 14.56.05

به نظر می‌رسد دسته بندی بازیگران، مرزبندی و تفکیک برای حضورشان در مدیوم‌های گوناگون، درست نبوده و یک بازیگر با توجه به میزان توانایی و تجربه اش می‌تواند به این حضور رنگ بخشد و باعث افزایش دایره مخاطبان خود و هنر گردد.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها