{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کتاب سومین اکسپو مجسمه رونمایی شد

کدخبر : 1155

سومین اکسپوی مجسمه سازی با فاصله هشت ساله از این رویداد برگزار شد و کتابی از این رویداد که از نیمه آذرماه آغاز به کار کرده است، طی مراسمی در خانه هنرمندان ایران رونمایی شد.

به گزارش هنر‌ام‌روز و به نقل از روابط انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، کتاب سومین اکسپو مجسمه ایران با حضور جمعی از مجسمه سازان و هنرمندان در خانه هنرمندان ایران رونمایی شد.

سومین اکسپو مجسمه ایران به دبیری "محسن غلامی" از ۱۵ آذرماه تا ششم دی ماه در در گالری "طراحی هنر" برگزار می شود و در این رویداد که توسط "انجمن هنرمندان مجسمه سازایران" با همکاری گالری "طراحی هنر" برگزار می شود، آثار هنرمندان مجسمه ساز برای نمایش و فروش در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است.

"محسن غلامی" دبیر سومین اکسپوی مجسمه ایران در این مراسم در سخنانی بیان کرد: "برگزاری اکسپوی ۹۸ با کیفیت مطلوب در نمایش آثار و چاپ کتاب درخور می تواند آغازی مجدد در بازار هنر مجسمه سازی ایران باشد. این نمایشگاه تلاش می کند ضمن ارایه حداکثری آثار جامعه مجسمه سازی به معرفی هنرمندان جوان و مجموعه های آن ها در کنار آثار پیشکسوتان بپردازد و آثارشان را به بازار مجسمه سازی معرفی کند."

وی افزود: "این رویداد در حالی برگزار می شود که تعداد مجموعه داران و مراکز تجاری، تفریحی و موسسات مالی علاقه مند به خرید اثر هنری رو به افزایش است. در این رویداد تلاش کرده ایم نمایش خوب آثار را فراهم کنیم و با چاپ کتاب اکسپو زمینه ای را برای مکتوب کردن تاریخ مجسمه سازی ایران فراهم کنیم."

غلامی در پایان سخنانش گفت: "سال ۱۳۹۰ که دومین اکسپو مجسمه ایران در گالری شیرین برگزار شد، من جوان ترین شرکت کننده این رویداد بودم و هرگز تصور نمی کردم روزی خودم دبیر اکسپو دوره بعدی باشم. امیدوارم روند برگزاری اکسپو منسجم و مداوم باشد."

در ادامه بهروز دارش پیشکسوت هنر مجسمه سازی ایران در سخنانی گفت: "نخستین اکسپو را در سال ۱۳۸۷ برگزار کردیم و در اکسپو ۱۸۰ میلیون اثر فروختیم و رقم بسیار بالایی بود اما متاسفانه در روند برگزاری اکسپو اختلال به وجود آمد و نتوانستیم شاهد تداوم برگزاری آن باشیم. بزرگترین تاسف من از دست دادن زمان است که نتوانستیم از امکانات مان استفاده کنیم."

او با اشاره به دشواری هایی که برای برگزاری نخستین اکسپو با آن روبرو بوده اند، اظهار کرد: "با توجه به این که هدف برگزاری اکسپو، ایجاد بازار برای فروش مجسمه و جذب مجموعه داران جدید است، باید آثاری در اکسپو ارایه شود که متناسب با نیاز بازار خلق شده باشد. متاسفانه تعداد مجموعه داران ما بسیار محدود و سلیقه شان مشخص است، ما باید ضمن جلب نظر این مجموعه داران، تلاش کنیم فضا و فرصتی را فراهم کنیم که به تعداد مخاطبان آثار تجسمی و خریدران این آثار افزوده شود."

"عباس مجیدی" رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌سازان ایران نیز در سخنانش با اشاره به وضیعت اقتصاد هنر ایران گفت: "با این که در سال های اخیر بازارهای تجسمی و حراجی های منطقه و ایران رونق پیدا کرده اما در این میان سهم مجسمه سازان بسیار ناچیز و محدود بوده است و پیوستن به این بازار آسان نیست و شاید حتی گاه پیوستن به این بازار موجب شود تا هنرمندان از مسیر واقعی خودشان دور شوند."

او افزود: "با برگزاری اکسپوهای هنری قصد داریم تا فرصتی را برای ارایه و فروش آثار مجسمه سازان فراهم کنیم و فاصله میان هنرمندان، مردم، گالری دارها و مجموعه داران را کم کنیم. برای برگزاری سومین اکسپو مجسمه قدردان تمام کسانی هستیم که ما را در این راه یاری کردند. بی شک این اکسپو با تمام ویژگی های مثبتش، نقص هایی هم دارد، امیدواریم با نقدهای سازنده شما بتوانیم این موارد را برطرف کنیم."

در این مراسم همچنین از تلاش های بی وقفه "طاها بهبهانی" هنرمند نقاش و مجسمه ساز تقدیر شد. بهبهانی در سخنانی ضمن بازگویی چند خاطره و بی مهری هایی که نسبت به مجسمه سازی در سرزمین ما شده است، گفت: "من در مکتب کمال الملک بزرگ شده ام و در این مکتب یاد گرفتم که هنرمند باید مستقل باشد و این موضوع را سرلوحه کار و زندگی ام کرده ام."

سومین اکسپو مجسمه ایران به دبیری "محسن غلامی" از ۱۵ آذرماه تا ششم دی ماه در در گالری طرحی هنر برگزار می شود. در این رویداد که از سوی انجمن هنرمندان مجسمه سازایران با همکاری گالری طراحی هنر برگزار شده‌است، آثار هنرمندان مجسمه ساز برای نمایش و فروش در معرض دید مخاطبان قرار گرفته‌است.

"هومن سلیمی"، "لیلا نقلی"، "میترا ارباب سلجوقی"  شورای برگزاری این رویداد را برعهده داشتند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها