{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 123

تهمینه میلانی فیلمسازایرانی، که تابستان سال گذشته نمایشگاه نقاشی با عنوان "فیلم هایی که نساختم" را در گالری ایوان افتتاح کرد و این نمایشگاه به دلیل اتهام به نسخه برداری از تصویرسازی های یک هنرمند اسرائیلی متوقف شد. میلانی ششم اردیبهشت ماه امسال نیز نمایشگاهی پر حاشیه تر از پیش را با عنوان "آن دیگری" در گالری آریانا برگزار کرد که این نمایشگاه هم پس از سه روز با واکنش های منفی و اعتراضی هنرمندان و تطبیق آثار او با آثار دیگر هنرمندان جهان، پایان گرفت.

نمایشگاه اول تهمینه میلانی"آن دیگری" (شهریور 1397/ گالری ایوان)

اقتصاد هنر آنلاین- فرزانه شهریاری؛ نمایشگاه اول نقاشی های تهمینه میلانی با عنوان "فیلم هایی که نساختم" تابستان سال گذشته پیش ازگشایش با هشتگ "گالری جای شما نیست" از سمت نقاشان و هنرمندان مورد اعتراض قرار گرفت و پس از گشایش نیز به دلیل اتهام به کپی کردن از اثر "جنی میلیهوف" متوقف شد. خانم میلیهوف هنرمند روسی ست که از یازده سالگی در سرزمین های اشغالی زندگی می کند. واکنش خانم میلانی در پی اعتراضات نمایشگاه سال گذشته این بود: (آن نقاشی که می گویند کپی است را من در استیکرهای فیسبوک دیده بودم و در خاطرم مانده بود) جنی میلیهوف نیز در اینستاگرامش نقاشی خود را منتشر کرد و نوشت (فردی سرشناس نقاشی من را کپی کرده و قصد فروش آن را دارد.) او در ادامه از این که این موضوع را به او اطلاع دادند تشکر کرده و بعد تر استوری راجع به توقف نمایشگاه تهمینه میلانی منتشر کرد و از افرادی که باعث این اتفاق شده اند تشکر کرد. به گفته میلانی، او برای میلیهوف نوشته که قصدش کپی نبوده و صرفا ناخودآگاهش الهام بخش این اثر بوده است. میلانی می گوید واکنش ها از زمانی آغاز شد که او خبر برگزاری نمایشگاه را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد به گفته نقاشان جوان برای او نوشته اند که (حق نداری وارد فضای تجسمی شوی، شما سلبریتی ها باز ما را کساد می کنید.) به گفته این کارگردان دلیل لغو نمایشگاه خشم عمومی جوانانی بود که تهدید کرده بودند نقاشی هایشان را در مقابل نمایشگاه اتش می زنند و در آن صورت جنجال دیگر به پا می شد.

1

نقاشی سمت چپ کار جنی میلیهوف است و نقاشی سمت راست کاریست از تهمینه میلانی

2

واکنش میلیهوف به این ماجرا

سال پیش واکنش هنرمندان به این موضوع به این شکل مطرح شد که عده ای بر این اعتقاد بودند، شهرت سلبریتی ها باعث شده است که آن ها بدون داشتن صلاحیت لازم به راحتی بتوانند در هر شاخه از هنر ورود کنند. و عده ای دیگر هم از اینکه یک هنرمند در عرصه های مختلف هنر فعالیت کنند، استقبال کردند و نگاهشان این بود که یک هنرمند ممکن است قابلیت و توانایی فعالیت در هنرهای مختلفی را داشته باشد اما باید به مخاطبش اجازه نقد نیز بدهد. در ادامه تصاویر کاربران صفحات مجازی را می بینید که با انتشار پست هایی به این ماجرا واکنش نشان داده اند.

3

4

5

6

7

8

9

نمایشگاه دوم تهمینه میلانی "آن دیگری" (6 اردیبهشت 1398/ گالری آریانا)

امسال نیز نمایشگاه دوم تهمینه میلانی با عنوان "آن دیگری" با 40 تابلو در سکوتی خبری در گالری آریانا افتتاح شد. گفته می شود تعدادی از این آثار از نمایشگاه پیشین میلانی است و البته مجوزی از سمت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای آن ها صادر نشده و این آثار بدون مجوز به نمایش در آمدند، ضمن اینکه این آثار در نمایشگاه پیشین او در گالری ایوان به نمایش درنیامده بودند. هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد در گفت و گویی راجع به این موضوع اینگونه مطرح کرد: به نظر می‌رسد چهار اثر از آثاری که در نمایشگاه "آن دیگری" در گالری آریانا به نمایش درآمده است، مجوز نمایش از ارشاد نداشته‌اند. آثاری که قبلاً هم در میان آثار این هنرمند برای نمایشگاه اولش بود اما ما با نمایش آنها مخالفت کرده بودیم. به همین دلیل با این گالری برخورد خواهد شد. وی در ادامه درباره موضع ارشاد درباره صلاحیت برگزاری نمایشگاه نقاشی توسط هنرمندان غیرمرتبط با حوزه تجسمی بیان کرد: رابطه هنرمند و گالری، رابطه‌ای خصوصی است و مادامی که خلاف نظم عمومی و مقررات جامعه نباشد ما در این توافق بین هنرمند و گالری دخالت نمی‌کنیم اما اگر برپایی یک نمایشگاه منجر به تخلفی شود ورود پیدا می‌کنیم کما اینکه در مورد مساله اخیر نیز بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم.مظفری، مجازات گالری آریانا را منوط به بررسی عملکرد این گالری دانست و گفت: مجازات‌هایی که برای گالری و گالری داران در مرکز هنرهای تجسمی در نظر گرفته شده، معمولاً اخطار شفاهی، اخطار کتبی، درج در پرونده و معلق کردن مجوز گالری و حتی تعطیلی گالری را شامل می‌شود که در صورت تخلف یک گالری این موارد اعمال خواهد شد. درادامه  واکنش فعالان شبکه های اجتماعی به نمایشگاه "آن دیگری" را می بینید.

10

11

12

13

14

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها