{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

‎ بهنام زنگی دبیر بخش علمی پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری گفت

کدخبر : 1373

دبیر بخش علمی پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران از برگزاری سه نشست و یک کارگاه اصلی در حاشیه این رویداد خبر داد.

به گزارش هنر‌ام‌روز و به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، "بهنام زنگی"، دبیر بخش علمی پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران، درباره برگزاری این دوره گفت: "بخش علمی پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران بر اساس تجارب برآمده از چهار دوره قبل برنامه ریزی شده است. مهم‌ترین دغدغه و شاید بتوان گفت؛ نارسایی آثار علمی دوره‌های قبل، عدم ارتباط مطلوب دستاوردها و پژوهش‌های علمی، با نیازمندی‌های دیوارنگاری بوده است.‬‬"
او افزود: "این مساله هم می‌تواند ناشی از فقدان موضوعات کاربردی و مورد نیاز باشد و هم می‌تواند به فقدان سازوکار و ارتباط مناسب بین طراحان، اجراکاران و مسئولان حوزه دیوارنگاری شهری با پژوهشگران و آثار علمی این حوزه مربوط باشد.
دبیر بخش علمی پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران، تصریح کرد: برای کارآمدسازی پژوهش‌ها، اصلی‌ترین ویژگی که باید مدنظر باشد، مساله محوری است. پژوهش‌های حوزه دیوارنگاری شهری نیز به همین ترتیب، نیازمند کشف مسائل واقعی و پرداختن به آن‌ها است."
زنگی، طراحی نشست‌ها و کارگاه‌های این دوره را بر مبنای ضرورت و نیازمندی دانست و بیان کرد: "بنابراین، در دوسالانه پنجم سعی شده است نشست‌ها و کارگاه‌هایی بر اساس ضرورت و نیازمندی فعالان دیوارنگاری طراحی و برنامه‌ریزی شود. بدین ترتیب، علاقمندان می‌توانند علاوه بر ابعاد تئوری و علمی دیوارنگاری که در نشست‌های تخصصی به بحث گذاشته می‌شود، از طریق کارگاه‌های آموزشی پیش‌بینی شده، از آموزش‌های عملی لازم نیز برخوردار شوند."
او، نشست‌های این دوره را دارای طیف متنوعی خواند و گفت: "نشست‌های تخصصی پیش‌بینی شده برای دوسالانه، طیف متنوعی از موضوعات را دربر می‌گیرد. در نشست نخست با عنوان: «ارزیابی و آسیب‌شناسی روند دیوارنگاری شهر تهران (شناسایی مشکلات، چشم‌انداز و راه حل)» به بررسی وضعیت موجود و کاستی‌هایی که در زمینه طراحی، اجرا و بهره‌برداری دیوارنگاری در شهر تهران وجود دارد، پرداخته می‌شود. در نشست دوم با عنوان: «دیوارنگاری و هویت شهری – محله‌ای، برند شهر» به نقش و اهمیت هنرهای شهری به ویژه دیوارنگاری در معرفی و تقویت برند شهر و هویت آن در مقیاس، شهر، منطقه و محله اختصاص دارد. هدف این نشست معرفی و تشریح کارآیی دیوارنگاری در هویت‌بخشی به شهر و تقویت سیمای فرهنگی آن است."
دبیر بخش علمی پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران، ادامه داد: "نشست سوم نیز با عنوان: «کیفی‌سازی و غنی‌سازی مضمونی آثار دیوارنگاری از ایده‌یابی تا اجرا» به نقد کیفی آثار دیوارنگاری شهر تهران از نظر طراحی، اجرا، مضمون و ارتباط با محیط می‌پردازد. در این کارگاه روش‌های ارتقای کیفیت آثار دیواری به بحث گذاشته می‌شود. کارگاه اصلی دوسالانه نیز با عنوان: «کارگاه‌ تخصصی مدیریت اجرایی در پروژه‌های دیواری» به مباحث مواد زیست سازگار، مواد و مصالح بومی، مواد پایدار، مواد هوشمند نوین، روش‌های ارزیابی آثار، روش‌های بهره‌برداری و نگهداری، حقوق مالکیت معنوی آثار، جایگاه محوری شهر آثار شهر تهران در کشور و شناسایی و معرفی ضررورت‌های شهر تهران برای طراحی و اجرای آثار می‌پردازد."
زنگی در پاسخ به این سوال که چقدر دوسالانه دیوارنگاری توانسته به مسئولیت خود در راستای اصلاح بصری شهر و شهروندان دست پیدا کند، گفت: "برای پاسخ به این پرسش باید مشخص کنیم، دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران تنها طرح و اقدام موجود برای ارتقای بصری شهر تهران نیست. حیطه عمل این دوسالانه مربوط به آثار دیواری است و طبعاً سیمای بصری شهر، طیف گسترده‌ای از عوامل دیگر را نیز در بر می‌گیرد."
او تاکید کرد: "اما این دوسالانه در جایگاه خود، تاکنون تاثیرات مهمی بر کیفی‌سازی آثار دیواری شهر تهران گذاشته است. تعیین میزان و عمق این تاثیرات نیازمند پایش و مطالعه است اما، از تاثیرات آشکار دوسالانه و دیگر برنامه‌های مشابه سازمان زیباسازی می‌توان نتیجه گرفت که این رویدادها تاثیر مهمی در شکل‌دهی به تحولات هنرهای شهری داشته‌اند."
دبیر بخش علمی پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران، خاطرنشان کرد: "اصلی‌ترین مساله‌ای که مدیران و تصمیم‌گیرندگان سازمان باید مورد نظر داشته باشند، مدیریت تداوم این رویدادهاست. به این معنا که؛ نقش اصلی این رویدادها در درازمدت آشکار می‌شود و بهره برداری درست از این نوع اقدامات مستلزم برنامه‌ریزی درازمدت برای آن‌ها است و باید نیاز و ضرورت‌های دیوارنگاری شهری اولویت‌بندی شده و برای سال‌ها و دوره‌های آتی دوسالانه زمان‌بندی شوند. در این صورت می‌توان امیدوار بود که یک حرکت مثبتِ مستمر شکل بگیرد و دستاوردهای آن تداوم و تاثیر داشته باشد.
زنگی ادامه داد: هنرهای شهری به طور اعم و دیوارنگاری به طور اخص، موضوعی میان‌رشته‌ای هستند و پیوندهای عمیقی با بسیاری از علوم، مهارت‌ها و ساحت‌های فرهنگی و اجتماعی دارند. بنابراین، مباحث مربوط به آن‌ها بسیار متنوع و وسیع است. به‌طور مثال، توجه به هویت محله‌ای یا برند شهری و یا حتی منظر فرهنگی شهر از جمله مباحث جدیدی است که در کمیته علمی دوسالانه پنجم مورد توجه قرار گرفته است.
او در پایان گفت: امیدوارم گشوده شدن مباحث جدید در دوره جدید، باعث غنای بیشتر دوسالانه و افزایش بهره‌وری آن شود و این مساله مستلزم مشارکت پژوهشگران، هنرمندان و مدیران شهری است."

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها