{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

اسامی نویسندگان و تصویرگران برتر جایزه هانس کریستین اندرسن اعلام شد

کدخبر : 1575

اسامی نویسندگان و تصویرگران برتر جایزه هانس کریستین اندرسن 2020 از سوی هیئت داوران این جایزه اعلام شد."فرهاد حسن زاده" به عنوان یکی از شش نویسنده برتر جایزه هانس کریستین اندرسن 2020 (نوبل ادبیات کودکان) انتخاب شد. این جایزه به نویسندگانی از آرژانتین، بلژیک، فرانسه، اسلوانی، آمریکای و ایران تعلق گرفت.

هنرام‌روز-مه‌سیما شکریان: همچنین تصویرگران برتر این جایزه نیز معرفی شدند. ایزابل آرسنالت (کانادا)، سی زو تاشیما (ژاپن)، سلیلویا ووی (هلند)، ایونا خی یلوسکا (لهستان)، آلبرتینه (سوئیس) و النا اودریوزولا (اسپانیا) به عنوان نامزدهای نهایی تصویرگری معرفی شدند. این هنرمندان و نویسندگان از بین 34 نویسنده و 36 تصویرگر انتخاب شدند. "فرشید شفیعی" تصویرگر ایرانی نیز نامزد ایرانی بخش تصویرگری از سوی شورای کتاب برای جایزه جهانی اندرسن 2020  بود.

جایزه هانس کریستین اندرسن چیست؟

"جایزه هانس کریستین آندرسن" که گاه جایزه نوبل کوچک هم خوانده می‌شود، جایزه‌ای  بین‌المللی است که هر دو سال یک بار از طرف دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) به مؤلفان و تصویرگران در زمینه ادبیات کودک تعلق می‌گیرد. گفته می‌شود این جایزه به مجموعه آثار یک نویسنده تعلق می‌گیرد و متوجه یک اثر خاص نیست.

این جایزه در دو گروه نویسندگان و تصویرگران اهدا می‌شود و به نام "هانس کریستین آندرسن" نویسنده دانمارکی است.

علاوه بر این جایزه، IBBY هر ساله فهرست افتخاری را نیز منتشر می‌کند که شامل آثار برجسته در تألیف، طراحی و ترجمه است.

سهم ایرانیان از جایزه هانس کریستین اندرسن

هیئت انتخاب این جایزه تا سال 2002 به عهده هیئتی از داوران بین‌المللی بود که همگی در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان (تألیف و تصویر) صاحب‌نظر بودند، از سال 2002 هیئت داوران به دو بخش داوری تصویر و بخشی در کار داوری تألیفی تقسیم شد. گفته می‌شود توران میرهادی چهار دوره در سال‌های 1976، 1978، 1986، 1988، ثریا قزل‌ایاغ یک دوره در سال 1992، منصوره راعی دو دوره در سالهای 1998 و 2000، زهره قایینی دو دوره در سالهای 2002 و 2004، اعضا ایرانی هیئت داوران بوده‌اند.

تاکنون از شورای کتاب کودک در ایران، هفت نفر در بخش‌های نویسندگی و تصویرگری نامزد نهایی جایزه جهانی آندرسن شده‌اند.

فرشید مثقالی، تصویرگری، 1974

هوشنگ مرادی کرمانی، نویسندگی، 1992

محمدرضا یوسفی، نویسندگی، 2000

نسرین خسروی، تصویرگری، 2002

محمدعلی بنی‌اسدی، تصویرگری، 2012

پژمان رحیمی‌زاده، تصویرگری، 2016

فرهاد حسن‌زاده، نویسندگی، 2018

فرهاد حسن‌زاده، نویسندگی، 2020

فرشید شفیعی، تصویرگری، 2020

پیش از این از بین نامزدهای ایرانی فرشید مثقالی، برنده جایزه جهانی در بخش تصویرگری شد و هوشنگ مرادی کرمانی مورد تشویق هیئت داوران قرار گرفت. همچنین فرهاد حسن‌زاده در سال 2018 برنده لوح سپاس شد.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها