{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 2019
خبرنگار:

هنر فاسد (Degenerate Art) اصطلاحی است که در دوره آلمان نازی متداول بود. هدف نفی آثار هنرمندان یهودی و مخالف دولت نازی نظیر بکمان، شاگال، کاندینسکی، کله، کوکوشکا، نلده، گروس و چندین هنرمند دیگر بود. آدولف هیتلر و ناسیونال سوسیالیست‌ها آن دسته از آثار هنری را که سبک، خالق یا سوژه آن مورد پسندشان نبود "هنر منحط" می‌نامیدند. دولت نازی آثار برخی هنرمندان را در مونیخ گرد آورد و نمایش آنها را در نگارخانه‌ها و موزه ممنوع کرد.

هنرام‌روز: با قدرت گرفتن حزب نازی با آدولف هیتلر در آلمان و اروپا، هنر در سراسر این قاره نیز تحت تاثیر قرار گرفت. هیتلر خود در نوجوانی نقاش بود و در راهیابی به آکادمی هنر ونیز شکست خورده بود. پس از این، وی به عضویت ارتش درآمد و راه نظام را در پیش گرفت اما روحش هرگز از هنر جدا نشد. حکومت نازی با رهبر دیکتاتورمآب خود، هیتلر، از سال ۱۹۳۳ اقدام به جمع‌آوری تعداد بسیاری از آثار هنری مدرن که مورد تاییدشان نبود، کرد و بر این آثار برچسب هنر منحط (هنر فاسد) زد. آنها علاوه بر این آثار، فعالیت هنرمندان خالق این آثار را نیز تحت کنترل خود گرفتند.

نازی‌ها تمامی موزه‌های آلمان را از آثار هنری مدرن همچون آثاری از جنبش‌های هنری اکسپرسیونیسم، سورئالیسم، دادائیسم، کوبیسم، فوویسم و عینیت نو تهی کردند و در نهایت چیزی بیش از ۲۰ هزار اثر را گرد هم آوردند. آنها نمایش آثاری این‌چنینی را در تمامی موزه‌ها و گالری‌ها ممنوع اعلام کردند و پس از این، حدود ۷۰۰ اثر نقاشی، مجسمه، چاپ از آثار جمع‌آوری شده را در نمایشگاهی با عنوان هنر منحط که در شهر مونیخ در نوزدهم جولای ۱۹۳۷ ترتیب داده بودند به نمایش گذاشتند و عموم مردم را به بازدید از این نمایشگاه و تمسخر آثار به نمایش درآمده دعوت کردند. در مقابل این نمایشگاه و چند روز پس از افتتاح آن، در همان شهر مونیخ نمایشگاه دیگری با عنوان « نمایشگاه بزرگ هنری آلمان» Great German art exhibitionافتتاح شد که در آن آثار مورد تایید نازی‌ها، همچون آثاری از آدولف ویسل نقاش و آرنو برکر مجسمه‌ساز، به نمایش درآمد. هیتلر به سبک نقاشی رومانتیک قرن نوزدهم بسیار علاقه داشت و آثاری در این سبک را بسیار ارج می‌نهاد و در این نمایشگاه نیز آثار رومانتیک بسیاری به نمایش درآمده بود. در این نمایشگاه نقاشی‌های سنتی تاریخی، منظره و نقاشی‌های برهنه به نمایش گذاشته شدند و هر چه سوژه این آثار به موضوعات واقعی نزدیکتر بودند، بیشتر به مذاق هیتلر خوش می‌آمد.

نمایشگاه هنر منحط پس از مونیخ، در چندین شهر دیگر در آلمان و نیز اتریش برگزار شد و در کل بیش از دو میلیون نفر بازدیدکننده داشت که بیش از سه برابر تعداد بازدیدکنندگان از نمایشگاه بزرگ هنری آلمان بود؛ از این نمایشگاه همچنان به عنوان پربازدیدترین نمایشگاه آثار هنری مدرن یاد می‌شود.

در سال ۱۹۳۹ تعدادی از آثار این نمایشگاه در سوییس به حراج گذاشته شد که از این میان، نقاشی «کودک مریض» اثر ادوارد مونک نیز در میان این آثار بود و هم‌اکنون در مالکیت موزه‌ی تیت (Tate) در لندن می‌باشد. پس از این حراجی و در حراجی‌های دیگر در سال‌های بعد نیز آثار هنر منحط به فروش رسیدند. همچنین حدود ۵۰۰۰ اثر از این آثار در سال ۱۹۳۹ در برلین و در سال‌های پس از آن به طور مخفیانه‌ای سوزانده شد که در این میان، آثار بسیاری از پابلو پیکاسو نیز وجود داشت. در کل بین ۶ تا ۱۰ هزار اثر از آثار هنر منحط به فروش رسیدند و باقی این آثار، نابود و یا ناپدید شدند. صدها اثر که گمان می‌رفت از دست رفته‌اند، بعدها در آپارتمان کورنلیوس گورلیت پیدا شدند.

کورنلیوس گورلیت فرزند هیلده‌ براند گورلیت، یکی از دلالان هنری هیتلر بود. هنگامی که هیلده‌براند در سال ۱۹۵۶ درگذشت، برای فرزندش بیش از ۱۲۸۰ اثر هنری نادر به‌جای گذاشت که قرار بود به عنوان پشتوانه‌ی مالی دوران سال‌خوردگی، او را از تامین امرار معاش بی‌نیاز کند. کورنلیوس گورلیت، از هنگام مرگ پدر تا زمان مصادره‌ی این آثار در ۲۸ فوریه‌ی ۲۰۱۲ هرگاه به پول احتیاج داشت، یکی از این تابلوها را می‌فروخت. کورنلیوس گورلیت در سال ۲۰۱۴ در سن ۸۱ سالگی درگذشت. از زمان کشف این آثار تا کنون دادستانی آلمان در یک پرونده حقوقی بسیار پیچیده مشغول بررسی مالکیت آثاری است که در مجموعه گورلیت کشف شدند.

از مهم‌ترین هنرمندانی که آثارشان توسط نازی‌ها هنر منحط نامیده شد می‌توان از پابلو پیکاسو، سالوادور دالی، فرنان لژه، خوان میرو، وینسنت وان گوگ، ادوارد مونک، مارک شاگال، ماکس بکمان، اوتو دیکس، ماکس ارنست، گئورگه گروس، اریک هگل، واسیلی کاندینسکی، ارنست لودویک کرشنر، پل کلی، اسکار کوکوشکا، فرانتس مارک، ژان متزینگر، پیت موندریان، اوتو مولر، امیل نولده و ماکس پچشتاین نام برد.

IMG-8059

اثر پیکاسو

IMG-8058

اثر اتودیکس

IMG-8057

اثر اتودیکس

تصویر اصلی گزارش: هیتلر در حال بازدید از موزه هنر فاسد

IMG-8055

تصویر یوزف گوبلس. (وزیر تبلیغات آلمان نازی) در حال بازدید از نمایشگاه هنر فاسد در سال۱۹۳۸

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها