{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 2153
خبرنگار:

مغناطیس اثر تحسین شده احمد مطر هنرمند سعودی به عنوان اولین اثر در برنامه حراج «آینده نوشته نشده‌است» که با همکاری خانه حراج کریستیز، سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل متحد در جهت جمع آوری حمایت مالی برای جوامع آسیب دیده از همه گیری جهانی کرونا و بهبود اوضاع و اطلاع رسانی درباره آن در ماه نوامبر برگزار می‌شود، به حراج گذاشته خواهد شد. پیش بینی می‌شود این اثر حداقل با قیمت ۱۵۵۰۰۰ دلار به فروش برسد.

هنرام‌روز: این اثر یک آهن ربای مکعب شکل است که نمادی از کعبه (خانه خدا و قبله مسلمان جهان) است و بین هزاران ذره آهن احاطه شده‌است. در اطلاعیه مطبوعاتی در توصیف این اثر چنین نوشته شده: «مغناطیس یکی از شاخص ترین تصاویر فرهنگی قرن بیست و یکم از جهان اسلام است که ترکیبی از هنر، علم و مفهوم هویت و دین را در هم می آمیزد.»

هدف احمد مطر که از نظر معنوی با کعبه ارتباط خاصی دارد و در عربستان سعودی بزرگ شده‌است خلق اثری ساده اما مسحور کننده‌بوده‌است. او این اثر را با الهام از جمله والدینش در کودکی خلق کرده‌است:«وقتی به مکه می‌روی احساس می‌کنی که توسط یک آهن ربا به سمت خانه کعبه جذب می‌شوی.»

D05032D9-B8B8-4426-A8B9-E173272DFD56

احمد مطر هنرمند سعودی متولد سال ۱۹۷۹ است و در شمار هنرمندان تاثیر گذار کشور خود است.

آثار او در گالری‌ها و موزه‌های معتبر مثل موزه هنر بروکلین به نمایش درآمده‌است و چندین بار نیز در رویداد‌های حراج ارائه شده. مغناطیس یکی از مهم‌ترین آثار اوست که در برلین و در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۳۶ هزار دلار فروخته‌شد. این اثر چیدمانی است که در ۵ نسخه و در سال ۲۰۰۹ توسط این هنرمند خلق شد. مغناطیس با استفاده از رنگ سیاه و سفید و دایره و مربع و قدرت جذب و چرخش بین آهن و آهن‌ربا چندین مفهوم معنوی را با خود به همراه دارد.

پروژه «آینده نوشته نشده» همزمان با هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد با همکاری سازمان بهداشت جهانی و خانه حراج کریستیز، با هدف افزایش آگاهی و یافتن مسیر جهانی برای بهبودی از شرایط همه گیر کووید ۱۹ و جمع آوری بودجه برای حمایت از جوامع آسیب پذیر در معرض خطر با سیستم بهداشتی ضعیف برگزار می‌شود و تمام عواید آن به سازمان بهداشت جهانی تعلق می‌گیرد و از پروژه‌های هنری که به بهبود جامعه کمک می‌کنند و پیام‌هایی آموزنده برای مردم در جهت بهداشت و سلامت دارند حمایت خواهد کرد.

A1A0CA20-7185-4AB4-B595-E4893EF814D9

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها