{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 2293

یکی از وکلای برجسته حقوق بشر، موزه بریتانیا را متهم کرد که «بزرگ‌ترین دریافت‌کننده اموال باستانی دزدی در جهان» است. طبق گزارش روزنامه‌ گاردین، جفری رابرتسون نویسنده کتاب جدید« تاریخ از آن کیست؟ غارت الگین پرونده پس دادن گنجینه‌های غارتی» بابت نگه داشتن گنجینه‌های «ملل تحت انقیاد» به شدت از مؤسسه‌های ایالات متحده و اروپا انتقاد کرد و خواهان پس دادن آن‌ها شد.

هنرام‌روز: رابرتسون انتقاد ویژه‌ای به موزه بریتانیا دارد، او می‌گوید این موزه اجازه داده است تا «گشت بازدید» غیر رسمی از «کالاهای سرقتی برای تماشای مرمرنماهای الگین، مفرغ‌های بنین و سایر اقلام فرهنگی به غارت رفته» برگزار شود. دست‌ساخته‌های مورد اشاره‌ رابرتسون مورد ادعای یونان و نیجریه هستند و مناقشه بر سر آن‌ها ادامه دارد.

رابرتسون پیش از این به همراه امل کلونی و نورمن پالمر گزارشی در مورد بازگرداندن مرمرنماهای الگین تهیه کرده بود. 

رابرتسون در کتاب خود نوشته است« موزه بریتانیا باید ابتدا نمایشگاهی به نام تاراج‌های دوران امپراتوری برگزار کند و سپس هر آن چه را از میراث فرهنگی سایر ملل در اختیار دارد به آن‌ها بازگرداند.» 

رابرتسون می‌افزاید: سیاستمداران می‌توانند بابت جنایت‌شان در دوران امپراتوری سابق کمابیش معذرت‌خواهی کنند اما اکنون تنها راه جبران مافات برگرداندن غنایم حاصل از تجاوز به مصر و چین و ویران‌سازی جوامع آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی است.

این در حالی است یک سخنگوی موزه بریتانیا تأیید کرده است که یک «گشت بازدید از اقلام سرقتی» در این موزه توسط یک راهنمای بیرونی اجرا می‌شود.

موزه بریتانیا از پیشینه‌ تاریخی بغرنج برخی از مجموعه‌های خود آگاه است و از جمله می‌داند که برخی از مجموعه‌ها به شیوه‌های مناقشه‌ برانگیز مثل حمله نظامی و غارت‌های پیامد آن به دست آمده‌اند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها