{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

"مریم حسینی" مدیر گالری امروزِ شهر اصفهان در گفت و گو با اقتصاد هنر آنلاین گفت:

کدخبر : 232

گالری "امروز" در شهر اصفهان با نگاهی معاصر و با انگیزه تاثیر نهادن بر ساختار رو به رشد فرهنگ و هنر اصفهان چند سالی ست که آغاز به کار کرده و آثار هنرمندانِ شهر اصفهان و دیگر شهرها همچون تهران را به نمایش در آورده است؛ مدیریت این گالری را "مریم حسینی" بر عهده دارد و مهم ترین رویکرد گالرى را یافتن راه‌هایی نوین براى داشتن شهرى با فضاى هنرى زنده و پیشرو می‌داند.

اقتصاد هنر آنلاین- فرزانه شهریاری؛ اقتصاد هنر انلاین  پیش تر نیز به سراغ دیگر گالری های این شهر رفته و وضعیت ساز و کار اقتصادی هنر و هنرمندان این شهر را از آن ها جویا شده است. و حالا گفت و گو با مدیریت گالری امروز پیشِ روی شماست:

ساز و کار اقتصادی هنر در شهر شما چگونه است؟

همان طور که خودتان می دانید اصفهان به نوعی یکی از مهم ترین شهرهای ایران در زمینه هنردوستی و هنر پروری ست و در زمانی هم در صادرات هنر به بیرون از ایرن موفق بوده است. چیزی که امروز راجع به آن صحبت می کنیم و گالری امروز آن را پیش می برد هنر معاصر است، هنر معاصر با توجه به اینکه همیشه در شهری که حرفی از هنرسنتی و صنایع دستی اش ندارد، خیلی راحت تر می تواند کار کند اما اصفهان همیشه این ستونی محکم و  قدرتمند را  به نام هنر سنتی دارد؛ و کار کردن در همچین فضایی به هرحال سختی ها و شیرینی های خودش را دارد، به این خاطر که پشتوانه بسیار قدرتمندی پشت بچه های معاصر وجود دارد و از طرفی هم کارشان خیلی سخت تر می شود.

نظرتان راجع به ایجاد صنف برای گالری دارها چیست؟

در مورد ایجاد صنف، باید بگویم خودِ من نزدیک به یک سال و نیم، پیشنهاد ایجاد صنف و یا انجمن  گالری دارهای اصفهان را به دوستان و همکارانم مطرح کردم، و در حال حاضر و تا آن جا که در جریان هستم این موضوع توسط پیگیری های چندی از همکارانم در حال انجام است و از نگاه من این یک هم گرایی ست و دور هم جمع خواهیم شد و مسلما اتفاقات خوبی در آن خواهد افتاد.

آیا شغل گالری داری در شهر اصفهان، منبع درآمد امن و مناسبی ست؟

نه متاسفانه، االبته خیلی مواقع هم شده است که خوب پیش برود اما نه به این اندازه که بگویم، گالری داری می تواند تنها منبع در آمدم باشد و از آن امرار معاش می کنم و یا اینکه بگویم تمام هزینه های گالری را از فروش آثار تامین می کنم، نه این طور نیست و اصلا به این شکل نیست و این امنیت که راجع به آن گفتید، برای من در جای دیگر تامین می شود و من با آن امنیت خاطری که دارم، در حال اداره کردن گالری ام هستم، نمی توانم بگویم فروشی نداریم اما این که ثباتی وجود داشته باشد، خیر متاسفانه وجود ندارد.

تعامل و شکل همکاری شما با هنرمند چگونه است؟

برای انتخاب هنرمندانی که  در گالری امروز برایشاننمایشگاه برگزار می کنیم، باید بگویم یک هیئت ژوری وجود دارد، که این ها  داوران گالری هستند و با مشورت و گفت و گو با آن ها نمایشگاه ها را برگزار می کنیم؛ چون معتقدم من خودم یک سلیقه ای دارم و نمی خواهم تنها سلیقه خودم اعمال شود. گالری امروز به هیچ عنوان برای برگزاری نمایشگاه از هنرمند ورودی نمی گیرد و اگر نمایشگاهی در فروش موفق باشد 30 درصد آن را برمی دارد و همچنین ما هزینه هایی مثل بروشور و  پوستر که چاپ دستی است را برای هنرمند تهیه می کنیم. صادقانه بخواهم بگویم هدفم از گالری داری و طی کردن این مسیر پرفراز و نشیب تنها علاقه است؛ و خیلی به این شغل عشق دارم.

شما در راستای اهداف گالری داری و برای بسط و گسترش دادن هنر هنرمندان شهرتان چه اقداماتی انجام می دهید؟

از نظر من اصفهان شهر پر پتانسیلی برای شکل گیری چرخه اقتصاد هنر است ولی خوب نیازمند کمک های بزرگ هستیم و من همیشه گفته ام که ما باید از تهران کمک بگیریم، همین طور که  واقعا دارم این کار را می کنم و یک سری از نمایشگاه های تهران را به اصفهان می آوریم و در ازای آن هنرمندان خوب اصفهان را به گالری های خوبِ تهران پرزنت می کنیم و معتقدم چون اقتصاد هنر اصفهان نوپاست و تازه در حال شکل گیری ست باید برایش کمک بگیریم. شما هر زمان که به گالری امروز بیایید یک یا دو نفر از هنرمندان خوب هنرهای سنتی و صنایع دستی به صورت وی آپی برای افتتاحیه های هنرمندان معاصر دعوت می شوند و ما را همراهی می کنند، و اگر بخواهیم اتفاق خوبی شکل بگیرید باید از سلیقه ها و قدرت های گذشته نیز کمک بگیریم.

از چه راهکارها و تمهیداتی برای ترغیب مخاطبانتان در جهت خرید آثار هنری استفاده می کنید؟

برای ترغیب مخاطبان در جهت خرید آثار هنری، باید بگویم اقساط بلند مدت و تخفیف داریم و مجموعه داران تهران را دعوت می کنیم و تمام تلاشمان را می کنیم تا این چرخه به گردش در بیاید. و در انتها باید بگویم اصفهان از لحاظ هنری بسیار پرقدرت است و هنرمندان معاصرش هم حرفی برای گفتن دارند.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها