{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

آمستردام این روزها میزبان جشن ملی رامبرانت و عصر طلایی نقاشی است.

کدخبر : 235

"رامبرانت هارمنزون فان راین"، هنرمند و چاپگر هلندی دوره باروک و از چهره‌های "دوران طلایی نقاشی هلند" است. 350 سال پس از مرگ این هنرمند، از تاریخ 7 ژوئن، در مرکز شهر تاریخی آمستردام در "خانه موزه رامبرانت" برنامه هایی برای بزرگداشت این هنرمند منحصر به فرد برگزار می‌شود.

اقتصاد هنر آنلاین- مه‌سیما شکریان؛ این هنرمند طراح، چاپگر و نقاش، آثار متعددی دارد که در موزه‌های مختلف نگهداری می‌شود. موزه "پوشکین" در مسکو و موزه "هرمیتاژ" در سنتپرزبورگ گنجینه‌ی ارزشمندی از آثار این را هنرمند در خود جای داده اند. همچین موزه ملی هلند و خانه موزه رامبرانت آثار برجسته ی این هنرمند را نگهداری می‌کنند. آثار این هنرمند شامل خودنگاره‌های هنرمند با نورپردازی پر کنتراست، منظره‌هایی از هلند، پرتره‌های سفارشی که با ابتکار به تصویر کشیده‌شده‌اند و شور زندگی در آنها جریان دارد و طراحی و مطالعاتی از زندگی روزمره که در زمان زندگی هنرمند تابو محسوب می‌شد، است.

خانه موزه رامبرانت کجاست؟

خانه‌ی رامبرانت در سال ۱۶۰۷ در منطقه‌ای از آمستردام ساخته شد که بعدتر «خیابان براد سن آنتونی» نام گرفت. بسیاری از هنرمندان و تاجران ثروتمند در این محله‌ی اعیانی سکونت داشتند. رامبرانت این خانه را در سال ۱۶۳۹ به قیمت سیزده هزار گیلدر خریداری کرد که مبلغ گزافی به حساب می‌آمد. او در واقع پول کافی برای خرید خانه را  نداشت اما اجازه دادند که به صورت قسطی آن را پرداخت کند. در همان سال مأموریت مهم نقاشی «نگهبان شب» به رامبرانت محول شد و پول زیادی از آن به دست آورد. رامبرانت درآمد خوبی داشت، اما قادر یا مایل به پرداخت بدهی خود نبود. این روند سرانجام به ورشکستگی مالی او انجامید. اتفاقات دیگر هم به تراژدی این خانه افزود؛ «ساسکیا»  همسر رامبرانت و سه تن از فرزندانش در این خانه درگذشتند. خانه در سال ۱۶۵۸ به حراج گذاشته شد وهنرمند به یک خانه‌ی کوچک استیجاری نقل مکان کرد و تا زمان مرگش در سال ۱۶۶۹ در آن‌جا زندگی کرد. اما تقریبا 200 سال بعد از مرگ رامبرانت خانه‌ی خیابان براد سن آنتونی، از سال 1911 تبدیل به خانه موزه رامبرانت شد.

چرا خانه رامبرانت؟

این بزرگداشت در خانه  و کارگاه هنرمند برگزار می‌شود. خانه‌ای که تمام اتفاقات در آن شروع شده. در هیچ کجا به این هنرمند، مرد خانواده، معلم،  چاپگر و مجموعه‌دار هنری  به اندازه‌ی این خانه‌ی تاریخی در مرکز شهر آمستردام نزدیک نخواهید شد. خانه ای که او در طول یک دوره بیست ساله شاهکار هنری خود را خلق کرده، جالبترین افراد را ملاقات کرده و عشق وناامیدی و غم  را تجربه کرده است.

این برنامه زندگی و کار رامبرانت از زوایای مختلف مورد بررسی قرار خواهد داد و آثار کمتر شناخته شده او را به نمایش خواهد گذاشت.  در این برنامه مجموعه آثار کاغذی و چاپ دستی، خانه موزه رامبرانت به نمایش در خواهد آمد همچین برنامه ای برای فهمیدن اسرار تکنیکی این هنرمند ونشستهایی که به بررسی زندگی شخصی هنرمند، حامیان هنری و روابط اجتماعی او و تاثیر این روابط و حمایت ها در روند کار هنری او می‌پردازد،  برگزار خواهد شد.

"رامبرانت" حتی با گذشت 350 سال از مرگش مجذوب کننده و تاثیر گذار است. دیدن طراحی و چاپ های رامبرانت برای هنرمندان در هر راه وشیوه ای انگیزه ایجاد می‌کند و تاثیراو را را در آثار بسیاری از هنرمندان قابل مشاهده است. این بار خانه موزه رامبرانت  تمرکز ویژه‌‌ای  بر مجموعه‌ی شخصی خود دارد، چرا که این موزه تنها خانه و کارگاه هنرمند محسوب نمی‌شود بلکه در طی سالها مجموعه ای نزدیک به بیش از 4000 چاپ دستی  بر روی کاغذ از رامبرانت و هنرمندان متاثر از رامبرانت جمع‌آوری کرده است. این مجموعه شامل چاپ دستی ‌های هنرمندان هم دوره رامبرانت و هنرمندان معاصر است.

رامبرانت 2

آثار این نمایشگاه شامل  موضوعاتی چون سرها، طبیعت، زندگی، خودنگاره‌ی هنرمند، خلا، و سیاهی و خط و سایه و منظره هستند. مجموعه به نمایش درآمده، آثاری از پابلو پیکاسو، هورس جانسون، چارلز دانکر، آت ولدهون، مارلین دوما و گلن براون را در خود دارد.

پیکاسو

*اثر پابلو پیکاسو

گاهی هنرمندان موضوعات کار خود تحت تاثیر آثار رامبرانت انتخاب کردند مثل سرباز خوشبخت یا شرقی ناشناخته، و بعضی هنرمندان از شیوه های کار و تجربه گرایی رامبرانت تاثیر گرفتند مثل خطوط بیانی، سایه و روشن و کنتراست آثار او، عمق نمایی و مطالعه‌ی  صحنه هایی از زندگی روزمره مثل پرتره‌ای که چروک های عمیقی دارد.

 رییس مجموعه خانه موزه رامبرانت می گوید: "این خیلی جالب است که آثار به این زیبایی در این نمایشگاه می‌بینیم. مثل دیدن کار مورد علاقه‌ام در این مجموعه از "ات ولتون". حالت فیگور در این اثر کاملا طبیعی است.اون منتظر نشسته تا کار نقاش تمام شود .و خیلی آثار دیگر مثل منظره برفی از دانکر که عظمت فضای خالی را نشان می‌دهد..."

دانکر

*اثر چالرز دانکر

این نمایشگاه همچنین برای اولین بار اثر "خانواده مقدس در اتاق نشیمن" اثر چاپ دستی "فریدیناد بول" را به نمایش می‌گذارد. این هنرمند در سالهای 1616 تا 1680 تحت تاثیر رامبرانت بود. وی تنها یکی از هنرمندان دنباله رو رامبرانت است. فردیناند بول چاپ دستی را بهتر از نقاشی کار می‌کرد و همیشه سعی داشت دنباله رو ترکیب بندی و اندازه گیری‌های رامبرانت باشد. این چاپ دستی در تاریکی غوطه ور است و بیشتر فضایش را سیاهی تشکیل می‌دهد. اما  اگر این سیاهی را به دقت بررسی کنید فضای داخلی یک خانه، تخت و یک گربه که به همه چیز نظارت دقیق دارد را می‌بینید.

فردیناند بول

* اثر فریدیناد بول

این برنامه با همکاری خانه موزه رامبرانت، " موزه ملی هلند"، " موزه دلاکنال" ، آژانس میراث فرهنگی هلند، موسسه تاریخ هنر هلند و دانشگاه آمستردام  برگزار خواهد شد. بزرگداشت این هنرمند تا اول سپتامبر ادامه دارد.

 

 

 • IMG-8529
 • IMG-8530
 • IMG-8539
 • IMG-8542
 • IMG-8543
 • IMG-8545
 • IMG-8553
 • IMG-8561
 • IMG-8564
 • رامبرانت 1
 • رامبرانت 2
 • رامبرانت 3
ارسال نظر:

 • پربازدیدترین ها
 • پربحث ترین ها