{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

برنامه جدید موزه پرادو؛

کدخبر : 2534

مسوولان موزه «پرادو» در اسپانیا قصد دارند با ایجاد تغییراتی، آثار هنری بیشتری از هنرمندان خارجی و زن را در مجموعه دایٔمی این موزه بگنجانند.

به گزارش هنرام‌روز، موزه پرادو یکی از پربازدیدترین موزه‌های شهر مادرید است و با شاهکارهایی که از استادان اروپایی مانند «دیگو ولاسکِز»، «فرانسیسکو گویا»، «رافایٔل»، «پیتر پل روبنس» و «هیرونیموس بوش» دارد، یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های هنری و خصوصا اسپانیایی به شمار می‌رود و در ساختمانی قرن هجدهمی به سبک نیٔو کلاسیک در خیابان «پسیٔو دل پرادو» واقع شده‌است.

«میگل فالومیر»، مدیر موزه «پرادو» می‌گوید، یکی از معدود عواقب همه‌گیری کرونا این بود که تعطیلی موزه این امکان را برای کارکنان موزه فراهم کرد تا گنجینه‌های موزه و نمایش آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهند.

به گفته «فالومیر» تصمیم ایجاد تغییرات در مجموعه این موزه یک تصمیم ناگهانی نبوده بلکه با هدف بهتر توصیف کردن مکتب‌ها و دوره‌های مختلف اتخاذ شده است.

موزه «پرادو» سال گذشته با برگزاری نمایشگاهی تحت عنوان «مهمانان ناخوانده» سعی کرد برابری جنسیتی بیشتری در مجموعه‌اش ایجاد کند. هدف از برگزاری این نمایشگاه نشان دادن این موضوع بود که چطور آثاری که توسط دولت اسپانیا در سال‌های ۱۸۳۳ تا ۱۹۳۱ خریداری شدند سبب شدند تا زنان به عنوان هنرمندان معرفی شوند. البته این نمایشگاه با انتقاداتی از سوی هنرمندان زن و برخی از چهره‌های دانشگاهی مواجه شد که موزه را به تمرکز بر نمایش آثار مردان بیش از آثار زنان متهم کرده بودند.

به گفته مدیر «پرادو» ایجاد تغییرات در مجموعه این موزه از مجموعه قرن نوزدهم آغاز خواهد شد که شاید نشانه‌هایی از این تغییر در تابستان جاری مشهود شود.

مدیر این موزه اعلام کرد روند برگزاری نمایشگاه‌های برجسته‌ای از آثار هنری هنرمندان زن درکنار گنجاندن آثار بیشتری از هنرمندان زن در مجموعه دایٔمی و خریداری آثار بیشتری از این هنرمندان در موزه «پرادو» ادامه خواهد داشت.

 

منبع: گاردین
ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها