{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

فراخوان رویداد دوباغ منتشرشد

کدخبر : 256

چندی پیش فراخوان رویداد "دوباغ" توسط "انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران" منتشر شد. این رویداد در چندفاز اجرایی در تهران و کرمان و با تکیه برمطالعات بینارشته‌ای برگزار خواهد شد. رویکرد معاصر و عدم ایجاد محدودیت برای ارائه آثاراین فراخوان را منحصر به فرد می‌کند. همچنین نمایش‌ایده‌ها در فاز اول وکمک به شکل‌گیری ایده‌ها در فاز صفر و مستند نگاری از مراحل مختلف، این رویداد را از منظر آموزشی مورد توجه می‌سازد. انتخاب شهر کرمان به عنوان مرکز اصلی این رویداد باعث توجه بیشتر به هنر و هنرمندان شهرهای دیگر به جز تهران می‌شود و انتخاب آثاری که قدمت تاریخی دارند برای ایده‌پردازی، شاید پیشنهادی باشد برای توجه بیشتربه آثار تاریخی و ایده‌های بنیادین آفرینش آنها.

اقتصادهنرآنلاین- مه‌سیما شکریان؛ در متن فراخوان رویداد "دوباغ" چنین آمده‌است:

"کویر، زمین گرم جهان مشترک ماست که راه از میان خشکی آن عبور می کند و سرزمینی را به سرزمین دیگر پیوند می‌دهد. راهی که گویی در پیچ و خم رویدادها و روایت‌ها مسیر خود را باز می‌کند و گذشته را به حال و آینده گره می‌زند. سرزمینی در هم تنیده درتاریخ که گاه چشم‌اندازی از حیات باغی همچون «باغ ماهان» به اندام مینیاتوری خیال‌انگیز می‌سازد که لابلای درختانش سرشار از زیست زنان و مردانی است که در خشکی محیط خود، زندگی را در آغوش کشیده‌اند و گاه، قهر با حیات و سرزندگی را در هیبت «باغی سنگی» پدیدار می‌کند. باغی که حاصل دست مردی است که دیگر نمی‌خواهد و نمی‌تواند با زندگی به مفهوم متعارف آن گفتگو کند. او سکوت می‌کند و باغی بی‌مرگ با میوه‌هایی از جنس زمین می‌سازد که تا ابد پایدار بماند و هیچ سلطه‌ای نتواند آن را نابارور سازد. راه اما درحفره‌های گرم زمین ادامه می‌یابد و درمیان آشتی و قهر مسیر خود را به درون‌مایه‌ی گفتگو با سرزمین و تاریخ امروز باز می‌کند.

رویداد «دو باغ» برآن است تا بر محور ارتباط میان فضای باغ سنگی و باغ شاهزاده ماهان، با عبور از معنای واضح باغ، ارتباط زیرلایه‌های متکثر مفهومی میان آن دو را دستمایه‌ای برای پرسشگری قرار دهد تا هنرمند بر بستر مفاهیمی از جمله هستی و نیستی، رویش و زوال، آشتی و قهر، زیست و زندگی، سلطه و خشونت و مفاهیم متکثر دیگر عناصر حیات را تعریفی دوباره ببخشد و به گونه‌ای خلق اثر کند که گویی نه باغ همان باغ است و نه عناصر حیات همان."

رونق بخشیدن به اقتصاد هنر و مرکز زدایی وظیفه‌ی انجمن هنرمندان  نیست

شورای سیاست گذاری در پاسخ به خبرنگار اقتصاد هنر آنلاین درباره رویکرد اقتصادیِ "دوباغ" گفتند:

شورای سیاست گذاری  دوباغ، این رویداد را یک رویداد اقتصاد محور نمی‌داند. علاقه‌ی هنرمندان به شرکت در چنین رویدادی اهمیت دارد و بزرگترین دستاورد شرکت در این رویداد کمک به اجرایی شدن ایده‌های هنرمندان است. این رویداد جایزه‌ای ندارد و کلا برای چنین رویدادی، انجمن دستگاه اقتصادی ندارد. رونق بخشیدن به اقتصاد هنر و مرکز زدایی وظیفه‌ی انجمن هنرمندان  نیست و برای اجرایی کردن چنین اهدافی احتیاج به کمک مالی و افراد متخصص در زمینه اقتصادی دارند و از چنین کمک‌هایی استقبال خواهند کرد.

برای پذیرش آثار هیچ محدودیتی وجود ندارد

رویداد دوباغ  رویکردی معاصر دارد و برای پذیرش آثار هیچ محدودیتی ایجاد نکرده‌است. هنرمندان کلیه رشته ها می‌توانند آثار خود را به صورت گروهی و یا انفرادی و در قالب ایده به این فراخوان ارائه دهند.  به گفته‌ شورای سیاست گذاری رویداد، این اولین بار است که یک رویداد هنری  بدون در نظر گرفتن محدودیت برای ارائه آثار و با رویکرد معاصر و بینارشته‌ای برگزار می‌شود.

همچنین با توجه به انتخاب شهری دیگر به جز تهران برای برگزاری چنین رویدادی می‌توان به رونق فضای هنری شهری که رویداد در آن اتفاق خواهد افتاد امیدوار بود. این رویداد باعث جذب هنرمندان ومخاطبان به شهر کرمان خواهد شد و  برای هنرمندان کرمان فرصت ارائه‌ی آثارشان را فراهم خواهدکرد.  با توجه به جامعیت این رویداد جلسه‌ی پرسش و پاسخی  درباره فراخوان در تاریخ 26 خرداد در سالن "استاد امیرخانی" در "خانه‌هنرمندان ایران" برگزار شد. این جلسه جهت گفتگو با هنرمندان برای رفع ابهامات متن فراخوان بود.

از اهداف این فراخوان پشت سر گذاشتن محدودیت‌های رسانه‌های هنری بود. این فراخوان ایده محور و رویداد محور است و تمام رسانه‌ها برای کمک به خلق و اجرای ایده به کارگرفته‌خواهند شد. ایده‌ی رویداد دوباغ  از پاییز سال گذشته ایجاد شد و طی 30 جلسه به نتیجه برای انتشار رسید. شورای سیاست‌گذاری این رویداد معتقدند،  این فراخوان با توجه به ابهاماتی که جزئی از ذات آن است، مانند یک بچه متولد شد و درحال رشد است و برای رشد بیشتر به مشارکت هنرمندان نیاز دارد.  در این رویداد ایده و مفهوم بیشترین اهمیت را دارند. "باغ شاهزاده ماهان" و "باغ سنگی" به شدت متفاوت هستند و به عنوان محلی برای ایده پردازی به هنرمندان معرفی شدند. باغ برای ما یک مفهوم بدیهی و سطحی دارد که این مفهوم سطحی، مفهوم مورد نظر این رویداد نیست، بلکه توجه به این موضوع که هر مفهوم با توجه به قرارگرفتن در هر بستری مفاهیم جدیدی را به همراه می‌آورد حائز اهمیت است. این فراخوان مارا به تفکر درباره زیر لایه‌های مفهومی باغ دعوت می‎‌کند. زیست "باغ ماهان" از آب تامین می‌شود و اما زیست "باغ سنگی" از چیزی دیگر و این‌ها هر دو باغ هستند. باغ سنگی با درختانی که در زمین قرار گرفته‌اند و میوه‌هایی معلق از جنس خاک دارد. این دو باغ با این رویکردهای  متفاوت به رفتار و زندگی و نوع برخوردهای مختلف اشاره دارند. شاید سازنده باغ سنگی از زاویه‌ای دیگر به باغ زندگی می‌دهد. فکر کردن به دیدگاه‌های متفاوت و انگیزه‌های متفاوت. مثل پنج نسل که یک قنات را به مرور می‌سازند و تصور اینکه نفر اولی سازنده  این قنات، چه امیدی در ذهن داشته‌است؟ چنین مفاهیمی جذاب هستند. همچنین هدف از این فراخوان تنها دریافت مفهوم ارتباط میان این دو باغ نیست، بلکه به دنبال مفاهیمی  هستیم که به مسائل زندگی امروز پاسخ دهند.  این رویداد برای شکل گیری بهتر ایده‌ها، مطالعات بینارشته‌ای را پیشنهاد می‌دهد. مثل جامعه شناسی، بوم شناسی، مردم شناسی، زیست شناسی و ...  در روند کار این رویداد، ایده‌ها هدایت‌گری خواهند شد.

دوباغ درچند فاز برگزار خواهد شد؟

فاز صفر، مراحل شکل‌گیری ایده را دنبال می‌کند. برنامه سفر هنرمندان به کرمان است و هنرمندان و پژوهش‌گران رشته‌های دیگر با بازدید از فضا و درک و شناخت محیط، از طریق مطالعات بینارشته‌ای به نتایجی برای ایده پردازی خواهند رسید.

فاز اول به صورت نمایشگاهی از ایده‌ها در تهران برگزار خواهد شد و جلسات همایشی در کنار این فاز برگزار می‌شود و کتابی اندیشه محور بر اساس ایده‌ها که می‌توانند حتی در قالب شعر و مقاله هم باشند چاپ خواهد شد.

 فاز دوم این رویداد در کرمان برگزار خواهد شد. نمایشگاهی از آثار تجسمی و قابل نمایش در موزه هنرهای معاصر کرمان برگزار خواهد شد و هنرمندانی که ایده‌های اجرایی محیطی دارند، یک ماه برای اجرا آثار در کرمان فرصت خواهند داشت و در کارها در طی اجرا قابل بازدید خواهند بود.

به گفته شورای سیاست‌گذاری این رویداد، ایده‌های فرستاده شده به انجمن  مورد قضاوت و داوری قرار نخواهند گرفت و آثار قابل قبول در این رویداد پذیرفته خواهد شد. همچنین برای تداوم چنین رویدادهایی در شهرهای دیگر اظهار امیدواری کردند که البته برگزاری چنین رویدادهایی به حمایت‌های دولتی و خصوصی احتیاج دارد. حامیان مالی این رویداد "وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" و "خانه هنرمندان کرمان" هستند.

آثارنهایی و اجرایی  این رویداد به چند صورت خواهند بود؟

آثاری که به شکلی هستند که در موزه هنرهای معاصر کرمان نمایش داده‌خواهند شدو متعلق به هنرمند هستند.

 آثار محیطی که به دو صورت خواهند بود. آثار محیطی میرا که برای اجرای آنها به هنرمند کمک هزینه‌ تولید اثر تعلق خواهد گرفت و آثاری محیطی مانا که برای اجرای آنها حمایت‌مالی ویژه در نظر گرفته‌خواهد شد.  حامی‌مالی ویژه، اثر را برای خودش می‌سازد و در محیط نسب خواهد شد.

شورای سیاست گذاری در پاسخ به این پرسش که آیا  چنین دسته‌بندی برای آثار و ایده‌ها هنرمندان را به سمت  آفرینش ایده‌های هنری مانا هدایت می‌کند و باعث فدا شدن ایده‌های میرا خواهد شد، گفتند: این فرخوان "فرآیند محور"  است و نتیجه قطعی برای سیاست های اجرایی و اقتصادی برای فاز دوم این رویداد به طور کامل مشخص نشده‌است. در روند اجرای قطعا مشکلاتی خواهد بود و راه نسبتا دشواری در پیش است. اسپانسر به انتخاب خودش برای آثار سرمایه‌گذاری خواهد کرد و انتخاب یک اثر برای اجرا به نحوه نگرش خاص هنرمند بستگی دارد.

unnamed

شورای سیاستگذاری رویداد: "صفا سبطی"، "محمود محرومی"، "معصومه میرحسینی"، "مریم خدایی پارچین"،" شهریار رضایی"، "میلاد نبی‌زاده"، "محمد مهدی صنعتی"

شورای انتخاب آثار: "حمید سوری"، "علیرضا تغابنی"، "ندا رضوی‌پور"،" ژینوس تقی‌زاده"، "محمود محرومی"

دبیر اجرایی: "شهریار رضایی"

*

وب سایت انجمن www.ais.ir/2bagh

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها