{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 2593

دو تابلوی نقاشی از «ادوارد مونک» نقاش مشهور نروژی به مزایده گذاشته می‌شوند.

به گزارش هنرام‌روز و به نقل از گاردین، یک خودنگاره از «ادوارد مونک» نقاش مشهور نروژی که در سال ۱۹۲۶ خلق شده است به عنوان نخستین پرتره رسمی این هنرمند که در ۱۵ سال اخیر راهی مزایده می‌شود، در حراجی ساتبیز به فروش گذاشته خواهد شد.

این خودنگاره که در دهه ۶۰ زندگی‌ «مونک» خلق شده است این هنرمند را همچون یک مرد جوان به نمایش می‌گذارد. انتظار می‌رود این نقاشی با قیمت حدودی ۴.۵ الی ۶.۵ میلیون یورو به فروش برسد.

تابلو نقاشی دیگری از همین هنرمند که در سال ۱۹۰۴ خلق شده است نیز ماه آینده در حراجی ساتبیز به مزایده گذاشته می‌شود.

«مونک» که برای نروژ یک نقاش بیش از حد پیشرو شناخته می‌شد، در آلمان مورد استقبال قرار گرفت و بنابراین این کشور تاحدی به خانه دوم او تبدیل شد. تا پیش از به قدرت رسیدن نازی‌ها موزه‌های آلمان از بزرگترین مجموعه‌داران آثار «مونک» محسوب می‌شدند. در سال ۱۹۳۳ نمایش بیش از ۱۶ هزار نقاشی در مجموعه‌های عمومی آلمان ممنوع اعلام شد که ۸۳ مورد از این نقاشی‌ها به «مونک» تعلق داشتند.

خودنگاره «مونک» نیز در سال ۱۹۳۷ رسما از دیوار موزه‌ آلمانی که بر روی آن آویخته شده بود برداشته شد.

بعدها یکی از رهبران ارتش نازی‌ها که به جمع‌آوری مجموعه‌ای از آثار هنری که از شهروندان یهودی دزدیده شده بود روی آورده بود این خودنگاره را با هزینه ناچیزی خریداری کرد.

«توماس اولسون» یکی از دوستان «مونک» بعدها این خودنگاره را به همراه ده‌ها اثر دیگر «مونک» از جمله یکی از نسخه‌های «جیغ» نجات داد.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها