{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

اقتصادهنرآنلاین به نقل از"آرت‌نیوزپیپر"

کدخبر : 270
مترجم: مه سیما شکریان

رابرت تریین (Robert Therrien ) که هنر بینظرش درتعلیق بین واقعیات و فانتزی بود درسن 71 سالگی در گذشت. قسمتی از کارهای این هنرمند، مجسمه‌هایی غول‌پیکر از اشیا روزانه و مورد مصرف بود. این هنرمند غالبا با قرار دادن اشیا آشنا در ابعاد نامتعارف آنها را به شکلی عجیب و غریب درمی‌آورد.

به گزارش اقتصاد هنر آنلاین، مرگ این هنرمند توسط گالری " گاگسیان" تایید شد. این گالری در "سان‌فرانسیکو" ماه گذشته میزبان کارهای رابرت تریین بود. این گالری فرمهای اختراعی و اصلاح شده توسط این هنرمند که با حسی غریزی ایجاد می‌شد را ستایش کرد. گالری درباره استودیوی این هنرمند گفت: "این استودیو تبدیل به یک اسباب‌بازی افسانه‌ای در مرکز شهر خواهد شد و مانند اکثر کارهایش مرز بین واقعیت و رویا را از بین می‌برد."

تریین در شیکاگو متولد شد و دوران کودکی‌اش را در کنار خانواده در سانفرانسیسکو گذراند. دوره لیسانسش را در "کالج هنرهای کالیفرنیا" گذراند و در "موسسه بروکس" در سانتاباربارا دوره عکاسی گذراند و قبل از کسب شهرت در "دانشگاه هنرهای زیبای کالیفرنیا" مدرک کارشناسی ارشد هنر گرفت.

bdLeKkjGUv5c_370x370

در سال‌های 1980 تا 1990 کارهایش توسط "لئوکاستلی" در نیویورک و "کنراد فیشر" در دوسلدورف آلمان به نمایش درآمد و به تدریج در سطح داخلی و بین‌المللی شناحته شد. در سال 1991 نمایشگاهی از آثار او در "موزه ملی مادرید" برگزار شد.
this-visitor-looks-like-an-ant-compared-to-the-gigantic-sculpture-created-by-artist-robert-therrien

او درباره‌ی آثار غول‌پیکرش مثل میزغذاخوری آشپزخانه ده فوتی و بشقاب‌های روی هم چیده شده‌رستوران در یک مصاحبه با "نیویورک‌تایمز" گفت: تغییر اندازه‌ی اشیا برای انتقال حس غیرعادی به مخاطب نیست، بلکه برای به فکرفروبردن مخاطب است. پروژه‌هایی که در ابعاد بزرگ ساخته‌می‌شوند، اشیائی هستند که معمولا در دوبعد مورد توجه قرار می‌گیرند، اما حالا می‌توانید درون آن‌ها قدم بزنید. دلیل ساختن میز قول‌پیکر همین بود. فکر کردم چه می‌شد اگر در فضایی شبیه زیر میز قدم می‌زدیم."
th65CJKH1T

امروزه هنر او در مجموعه هایی از جمله موزه هنرهای محلی لس آنجلس، براد در لس آنجلس، موزه هنر مدرن، موزه هنرآمریکایی ویتنی در نیویورک، تیت مدرن در لندن، گلنستون در پوتوماک، مریلند، موزه هنر مدرن سان فرانسیسکو و مرکز پمپیدو در پاریس نگه‌داری می‌شود.
 

 

منبع: artnewspaper
ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها