{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

اقتصادهنرآنلاین گزارش می‌دهد

کدخبر : 272
مترجم: مه سیما شکریان

در هفته‌ی هنر تابستان لندن "جورج لاو"، ’کانست کامر لیمیتد" و "تیرینیتی فاین آرت" یک اثر هنری منحصر به فرد دوره رنسانس را نمایش خواهند داد. یک جعبه با شکوه درباری کنده کاری و تزیین شده در سال 1565 میلادی در نورنبرگ آلمان. "جعبه‌های کنجکاوی" یا " اتاق خلوت" مجموعه‌ای از اشیا مورد علاقه افراد ثروتمند بودند که درون یک جعبه نگهداری می‌شدند و می‌توان ساخت آنها را از اولین گام‌های ساختن موزه‌ها دانست.

اقتصاد هنر آنلاین-مه سیما شکریان؛ سال‌ها این جعبه در مجموعه هنری معروف "نیوبتل ابی" ،" Newbattle Abbey" در اسکات‌لند نگهداری شده‌است و از سال 1883 قابل بازدید نبوده‌است. این جعبه  در "ترینیتی فاین آرت" از 25 ژوئن تا 25 جولای قابل بازدید خواهد بود. تحقیقات صورت گرفته این جعبه را در شمار یکی از قدیمی‌ترین "جعبه‌های کنجکاوی" یا "کابینت‌های کنجکاوی" قرار می‌دهد. درون این جعبه آثار و اختراعاتی از آن دوران مانند مثل "دستگاه چشم‌انداز" که ابزاری بود که برای طراحی با عمق‌نمایی درست استفاده می‌شد و 11 اثرتزیینی و هنری سنگ‌کاری شده‌ی، آلمانی قرار دارد و محفظه سه‌بعدی کابینت با تزیئیناتش که همه در یک کارگاه در نورمبرنگ ساخته شده‌اند. به نظر می‌رسد این جعبه به عنوان یک هدیه سلطنتی وارد انگلستان شده است.
portada-1

کابینت‌های کنجکاوی (همچنین در زبان های آلمانی مانند Kunstkabinett ، Kunstkammer یا Wunderkammer ، همچنین کابینت‌های Wonder و اتاق خلوت شناخته می‌شوند.)  این اتاق‌ها یا جعبه‌ها مجموعه‌های قابل توجهی از اشیا خاص و گران‌قیمت  هستند. اصطلاح کابینت یا جعبه در اصل به معنی یک اتاق است نه یک قفسه به عنوان یک وسیله‌ی خانگی. در این جعبه‌ها یا کابینت‌ها اشیایی که متعلق به تاریخ طبیعی، زمین شناسی ، قوم نگاری ، باستان شناسی ، آثار مذهبی یا تاریخی، آثار هنری (از جمله نقاشی ها) و آثار باستانی، دسته بندی ونگهداری می‌شود و در یک محفظه جعبه مانند قرار می‌گیرند. کابینت‌های کلاسیک کنجکاوی‌ها از قرن شانزدهم ظاهر شدند، اگر چه مجموعه‌های ابتدایی آن پیش‌تر وجود داشتند. علاوه بر مشهورترین و بهترین کابینت‌های درباری،نمونه‌هایی هم  متعلق به  تاجران ودانشمندان و کارشناسان اولیه علوم در اروپا هم وجود دارد، که پیشگامان موزه بودند. 
portada-2

 

 

منبع: artdaily
ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها