{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

"احسان رافتی" در گفتگو با اقتصاد هنرآنلاین مطرح کرد؛

کدخبر : 390

روز پنج شنبه در پروفایل شخصی "احسان رافتی" اعلام شد "یازدهمین نمایشگاه عکس‌های برتر سال دوربین.نت" به دلیل حذف و سانسور ناجوانمردانه 122 فریم عکس از 348 عکس نمایشگاه توسط مسوولان باغ موزه قصر کنسل شد. لغو این نمایشگاه به تصمیم برگزار کننده نمایشگاه احسان رافتی صورت گرفته‌است. احسان رافتی در ادامه توضیح می‌دهد: "ترجیح دادیم پای عکس‌ها بایستیم، کوتاه نیاییم تا این کج سلیقگی عادت برخی مدیران فرهنگی نشود که به گمانشان می‌توانند سلیقه اشتباه خودشان را به دیگران تحمیل کنند. تا جایی که بتوانیم پای عکس‌ها می‌ایستیم و همه تلاش خودمان را می‌کنیم که همین نمایشگاه با کمترین عکس حذف شده به زودی برگزار شود."

اقتصادهنرآنلاین-مه‌سیما شکریان؛ سایت "دوربین.نت" یا آژانس عکس خبری ایران سالانه نمایشگاه عکس‌برتر سال را برگزار می‌کند. یازده سال است که این نمایشگاه با حمایت این سایت میزبان علاقه‌مندان عکاسی از تهران و شهرهای دیگر است. شرکت در این نمایشگاه محدودیت سنی و تحصیلی ندارد و هر کس بر اساس علاقه به عکاسی، و حتی  عکاسی با موبایل هم می‌تواند، در این نمایشگاه شرکت کند.

درباره کنسل شدن یازدهمین دوره از این نمایشگاه درست یک روز قبل از افتتاحیه، با برگزار کننده این نمایشگاه"احسان رافتی" گفتگو کردیم. احسان رافتی در گفتگو با اقتصاد هنر آنلاین گفت: این نمایشگاه که قرار بود در روز جمعه 28 تیر ماه در باغ موزه قصر افتتاح شود، بعد از دوندگی و طی مراحل اداری روز 19 تیر تایید نهایی برگزاری را گرفت. آقای سلیمانی یکی از مدیران سازمان فرهنگی و هنری شهرداری نامه مشارکت دوربین نت و باغ موزه قصر را امضا کردند. و بعد از اطلاع رسانی و طی مراحل عکس‌ها روز 24 تیر تحویل باغ موزه قصر شد. قرار بود این عکس‌ها برای تایید نهایی به دست آقای سلیمانی برسد. آقای عظیمی کارمند روابط عمومی باغ موزه قصر رابط ما با آن‌جا بود. طی تماس‌های مکرر ما با باغ موزه قصر و آقای سلیمانی مشخص شد که عکس‌ها تا روزچهارشنبه به دست آقای سلیمانی نرسیده بود و هنوز مجوز نهایی برگزاری نمایشگاه صادر نشده‌بود. در نهایت بعد از پیگیری بسیار روابط عمومی باغ موزه قصر آقای عظیمی به من گفتند، تعدادی از عکس‌ها حذف شده‌است و  باغ موزه قصر مجوز نمایشگاه با عکس‌های حذف شده را صادر کرد. 122 اثر از 348 اثری که دوربین.نت برای این نمایشگاه انتخاب کرده بود، توسط باغ موزه قصر حذف شدند و ما با وجود اطلاع رسانی و دعوت هنرمندان و مهمان از شهرهای مختلف برای افتتاحیه نمایشگاه، نمایشگاه را کنسل کردیم.
2

عکاس: "حدیث فقیری"

3 (2)
عکاس:فرشته اصلاحی
به گفته برگزار کننده این رویداد اکثر عکس‌هایی که حذف شدند، سوژه‌های اجتماعی داشتند. مثلا ریزگردهای خوزستان، آلودگی هوا و حتی عکس از سربازی در حمله تروریستی اهواز در حال نجات دادن یک خانم است، حذف شد. این عکس پیش از در سایت‌های خبری نمایش‌داده‌شد و حتی از سرباز به خاطر شجاعتش تجلیل شد. اما ایرادی که به این عکس وارد شد این بود که سرباز دست دختر را گرفته‌است و این عکس باید از نمایشگاه حذف شود.
unnamed (2)

عکاس: "محمد ده دست"
به گفته آقای رافتی این نمایشگاه برای بعضی از شرکت کنندگان اولین تجربه شرکت در نمایشگاه بوده‌است. با این وجود این نمایشگاه دریکی از گالری‌های تهران و سپس شهرهای دیگر ایران برگزار خواهد شدو تا کنون 8 گالری برای برگزاری نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند و آقای حناچی هم می‌خواهند به برگزاری رویداد کمک کنند.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها