{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

اقتصاد هنرآنلاین گزارش می‌دهد؛

کدخبر : 417
مترجم: مه سیما شکریان

گالری "برلین شای" این روزها میزبان آثار "لوته لاسترشت" است. این هنرمند زن یهودی آلمانی (1993-1898) یکی از مهمترین نقاشان پرتره اوایل دوره مدرنیسم بود. آثار او پرتره‌ها و نقاشی‌هایی از مناظر هستند که هم سنت نقاشی‌های مدرن و هم نقاشی‌های کلاسیک در آن‌ها دیده‎ می‌شود. در توضیحات نمایشگاه به آثار این هنرمند صفت "بازگشت به رئالیسم مدرن" را نسبت داده‌اند. این هنرمند به دلیل یهودی بودن، مدت‌ها به صورت مخفیانه به کار و زندگی پرداخت. در پرتره‌های به جا مانده از لوته احساس صمیمیت و همدلی دیده می‌شود.

برگزار کننده نمایشگاه "رو دررو" می‌گوید، ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که به هنرمندانی که به سنت گرایی کلاسیک و نقاشی از زیبایی‌های طبیعی پرداخته‌اند کم تر پرداخته شده است و این گالری قصد دارد با بازگشت به چنین هنرمندانی این دسته از آثار هنری را دوباره بررسی کند. این نمایشگاه با همکاری "موزه استودل فرانکفورت" و "موزه‌های هنرهای تجسمی برلین" برگزار شده‌است.

آثار لوته لاسترشت، پرتره‌هایی از اطرافیانش هستند که با صمیمت و حساسیت نقاشی شده‌اند. این هنرمند هیچ وقت سوژه‌های نقاشی‌هایش تبدیل به قهرمان نکرد، اما به آن‌ها حضور قدرتمند و با احساس داده است. او مردم هر طبقه را با ویژگی‌های طبیعی خودشان ترسیم می‌کرد. همچنین نقاشی‌های این هنرمند هنجارهای طبقاتی و جنسیتی دوره زندگی‌اش را را به چالش کشیده‌است. این هنرمند در سن 30 سالگی یک هنرمند مشهور و موفق بود.

لوته در کودکی پدرش را از دست داد و سپس با مادر و خواهر در کنار مادربزرگش یک زندگی معمولی را تجربه کر د. درسال 1921 تحصیلات هنری خود را در آکادمی هنرهای برلین آغاز کرد و بعد از آن به عنوان یک هنرمند به فعالیت‌های هنری و فرهنگی پرداخت. در آن زمان آثار او با معیارهای هنر زمان خودش همخوانی نداشتند. اما از نظر اجتماعی و تکنیک هنری درخور توجه بودند. او در سال 1931 اولین نمایشگاه انفرادی اش در گالری"Fritz Gurlitt" برلین برگزار کرد. درسال 1933 با تصرف قدرت توسط نازی در آلمان از مشارکت در زندگی فرهنگی منع شد و مجبور به ترک آلمان شد.  بعد از ترک آلمان خبر اعدام مادرش را شنید و چند سال با خواهرش به صورت مخفیانه زندگی کردند. در این سال‌ها او با کشیدن پرتره‌های سفارشی امرار معاش می‌کرد. تجربه زندگی مخفیانه در تبعید، آثار هنری این هنرمند را با هنرمندان هم دوره‌اش متفاوت کرده‌است.

سرانجام در سال 1987 در لندن نمایشگاهی از آثار او برگزارشد و مورد توجه جامعه هنری بین المللی قرار گرفت. این هنرمند در سال 1993 در شهر کلمر درگذشت. در سال 2003 نمایشگاهی با عنوان "لوته لاسترشت، تنها واقعیت من" آثارش بار دیگر به آلمان بازگشتند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها