{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

اقتصاد هنرآنلاین از صف خریداران اثر هنری بدون قاب در نروژ گزارش می‌دهد؛

کدخبر : 495

هفته گذشته پروژه فروش آثار نقاشی هنری بر روی کاغذ با عنوان "ارزان تهیه کن" (Got it for cheap) برگزار شد. این نمایش فروش در گالری "گلسا" در شهر اسلو نروژ اتفاق افتاد و به مدت سه روز در تاریخ 16 و 17 و 18 اوت دایر بود. آثاری از هنرمندان کشورهای مختلف در این رویداد حضور داشت. آثار بر روی کاغذ شامل نقاشی و طراحی و چاپ دستی هستند. بازدیدکنندگان نمایشگاه ازساعاتی قبل از افتتاحیه جلوی در گالری منتظر بودند و بعد از ورود به گالری آثار انتخابیشان از بین دیگر آثار با قیمتی ارزان می‌خریدند. به نظر می‌رسد هدف از برگزاری چنین رویدادی برای فروش اثر هنری "دردسترس" قرار گرفتن آثار هنری با کیفیت، برای تمام مردم است. تمام افراد با هر میزان در آمد، می‌توانند اثر هنری مورد علاقه خود را بخرند. در بین شرکت کنندگان این دوره از (GIFC)، 22 هنرمند ایرانی به انتخاب و معرفی "مهدی قدیانلو" هنرمند ایرانی هم حضور داشتند.

اقتصادهنرآنلاین_مه‌سیما شکریان؛ برگزار کنندگان نمایشگاهِ مورد نظر می گویند: هدف مااین است که خرید هنر را در دسترس همه مردم قرار دهیم و به هنرمندان جوان سکویی برای فروش آثار خود بدهد. همچنین این نمایشگاه فرصتی برای آنهاست تا در معرض دید مخاطبان جهانی قرار بگیرند. این نمایشگاه میزبان آثار هنرمندان هنرمندان محلی و بین المللی خواهد بود."

درسایت گالری "گلسا" برگزار کننده پروژه (GIFC) نوشته شده‌ است:

"پروژه " Got It For Cheap/GIFC" در 17 اوت در گالری برگزار خواهد شد. این سومین دوره از این پروژه است،" GIFC" نمایشگاهی برای فروش آثار 900 هنرمند است ،کلیه آثار، اثر هنری اصل و روی کاغذ هستند و با قیمتی مناسب و ارزان به فروش می رسند. 

در این نمایشگاه 22 هنرمند ایرانی نیز شرکت کرده اند.

افراد زیادی درهمه جای دنیا برای دیدن آثار هنری به گالری‌ها و موزه‌ها می‌روند و از آثار هنری دیدن می‌کنند. اما معمولا آثار هنری در گالری‌ها برای تمام افراد با سطح درآمد‌های مختلف امکان پذیر نیست. به همین دلیل گالری‌ها و فضاهای مربوط چند روش مختلف برای فراگیرتر کردن خرید آثار پیش گرفته ‌اند. مثل تهیه نسخه‌های چاپی با کیفیت مثل "چاپ سیلک اسکرین" یا چاپ دیجیتال با کیفیت  از آثارهنری هنرمندان ، که قیمت آثار اصلی‌شان بالاست ، اما نسخه‌های با کیفیت با امضای شخصی هنرمند قیمت مناسبتری دارند. نمونه این روش در ایران توسط چند گالری و چند هنرمند اجرا می‌شود. از دیگر روش‌ها برای قرار دادن هنر "در دسترس همه" فروش آنلاین آثارهنری است. معمولا آثاری که به این صورت خریداری می‌شوند، یا قبلا نمایش داده‌شده‌اند و بعد از نمایشگاه به قیمت ارازنتر به فروش می‌رسند و یا فایل دیجیتال یک اثر هستند که توسط خریدار چاپ می‌شود. دیگر روش برای قرار گیری "هنر در دسترس همه" فروش آثار به قیمتی ارزانتر در تعداد زیاد در فضای گالری‌ها است. نمونه چنین نمایشگاهی در ایران نمایشگاه "صد اثر صد هنرمند" گالری گلستان است. در این نمایشگاه آثاری از هنرمندان پیشکسوت هم در کنار آثار هنرمندان قرار می‌گیرند تا به دیده‌شدن و خرید آثار جوانان کمک کنند. هنرمندان در چنین نمایشگاه‌هایی به انتخاب خودشان آثارشان را با قیمت ارزانتر برای فروش می‌گذارند، چرا که به نظر می‌رسد هدف نهایی یک هنرمند نقاش یا مجسمه از خلق اثر هنری دیده‌شدن آن اثر و پراکنده شدن دیدگاه هنری اوست. هر گاه اثر هنری خریده شود و به خانه یا محلی جدید توسط افراد بیشتری دیده می‌شود. تمام خریداران هنر هم به قصد سرمایه‌گذاری و بردن آثار به موزه ‌ها اثر هنری تهیه نمی‌کنند. بعضی از افراد برای رنگی کردن دیوارهای خود و لذت بردن از دیدن یک نقاشی است که آن را می‌خرند. قطعا برای چنین خریدارانی برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی اتفاقی مثبت است. همچنین وجود نمایشگاه‌هایی با آثار هنری ارزانتر از قیمت معمول  گالری‌ها باعث می‌شود مشتریان آثار هنری بیشتر شوند و فرهنگ خرید اثر هنری در بین تمام افراد جامعه ایجاد شود.

خریداران آثار هنری در نمایشگاه "GIFC" از ساعاتی قبل از افتتاحیه جلوی در گالری صف بسته بودند. این اتفاقی است که در ایران کمتر دیده می‌شود. چرا که برای رویداد‌های فروش آثار هنری در ایران اطلاع رسانی صورت نمی‌گیرد و بیشتر هنرمندان و خریداران همیشگی آثار از این رویداد‌ها مطلع می‌شوند. به نظر می‌‍رسد در ایران بین هنرمندان تجسمی و مردم که از بین خریداران آثار هنری بیرون می‌آیند، شکافی وجود دارد. اما دیده می‌شود، در چند سال اخیر در کتابفروشی‌ها آثار هنری جهان به صورت پوستر چاپ می‌شودند و مورد استقبال خریداران قرار گرفته‌است. اما چنین کاربرد و تبلیغاتی برای هنرمندان ایرانی معاصر چه توسط خودشان و چه توسط مسئولین کمتر اتفاق افتاده است و راه درازی پیش رو دارد.

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها