{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

"عبدالکادردامانی"، برگزار کننده دوسالانه رَباط کشور مراکش از دلایل راه اندازی این دوسالانه می‌گوید.

کدخبر : 501
مترجم: مه سیما شکریان

دوسالانه هنری مراکش شهر رباط و نمایشگاه بین المللی، که قرار است ماه آینده (24 سپتامبر - 18 دسامبر) در پایتخت مراکش برگزارشود، آثار زیادی از هنرمندان زن را نمایش می‌دهد، زیرا طبق گفته "عبدالکادر دامانی" ، مورخ هنر الجزایر ، "بدهی ما اساساً نسبت به زنان است و باید دین خود را ادا کنیم" مونا هاتوم" متولد بیروت، "غادا عامر" مستقر در نیویورک و "زاها حدید"، معمار و هنرمند عراقی-بریتانیایی از 64 هنرمندی هستند که در بخش بین‌المللی این دوسالانه حضور دارند.

به گزارش اقتصاد هنرآنلاین به نقل از "آرت نیوزپیپر"، در این بیانیه آمده است: "دامانی اولین دوره از دوسالانه رباط را با عنوان "فوری قبل از جهان" برگزار می کند، و آثار با تمرکز بر "شیوه های هنری و تاریخ هنر شهر رباط از آغاز تا امروز" انتخاب شده‌اند." این دومین دوسالانه مراکش است - پنجمین دوسالانه بین المللی کازابلانکا از 24 سپتامبر 2020 تا نوامبر 2020 اجرا می شود. دوسالانه مراکش ، که در سال 2004 تاسیس شد ، در سال 2018 به دلیل کمبود بودجه لغو شد.

آقای دامانی در متنی از دلایل برگزاری دوسالانه می‌گوید:"برای تعریف فوریت های یک لحظه خلاق ، ابتدا باید دین خود را ادا کنیم. باید پشیمانی خود نشان را دهیم و به کسانی که  نادیده گرفته‌ایم و صدایشان را نشنیدیم بگوییم. باید به آن‌ها فرصت بدهیم و آثارشان را بخریم. اگر یک دوسالانه جدید باید وجود داشته باشد ، باید با شهامت و هدف برطرف کردن کمبودهای گذشته برگزار شود. من امیدوارم که این دوسالانه برگزار شود و به قول خود وفادار باشد. ما ازهنرمندان زن دعوت می کنیم تا دراین رویداد شرکت کنند. "

با این وجود هنرمندان مرد در بخش های دیگر دوسالانه از جمله بخش Cartes Blanches که به کمیسیون های جدید اختصاص یافته است ، شرکت خواهند کرد. این موارد شامل هنرمند مراکشی" محمد ال باز" است که از هنرمندان دعوت کرده است تا در یک نمایشگاه جمعی ، " A Forest / La Forêt / El Ghaba" ، در موزه هنرهای مدرن و معاصر "محمد ششم" ( اولین موزه  هنر معاصر کشورکه در سال 2014 افتتاح شد) شرکت کنند.

مجمع نویسندگان - تالار گفتگوی 50 نویسنده زن ، رمان نویس ، شاعران و مقاله نویسان ، همچنین زیر مجموعه این برنامه است. در همین حال، هنرمند خیابانی "فوتورا" در پارک "حسن دوم" این شهر اثری جدید با سایر هنرمندان مراکش ایجاد خواهد کرد.

دامانی می افزاید: "امیدوارم دوسالانه انجمن آماده عملی کردن پیشنهاد جایگزین باشد: دیگر جهان را تغییر ندهید، بلکه تصمیم به نوشتن یک کتاب جدید بگیرید."

مکانهای اطراف رباط ، میراث جهانی یونسکو ، شامل "قلعه تاریخی روتزبورگ" (Borj Lakbir) مشرف به اقیانوس اطلس است و همزمان با برگزاری دوسالانه برنامه‌هایی را برگزار می‌کند. این دوسالانه توسط "بنیاد ملی موزه های مراکش"، یک سازمان غیر انتفاعی تأمین می شود که 16 موزه ملی را به نمایندگی از کشور مراکش مدیریت می کند.

این بنیاد با "موزه لوور" مشارکت کرده است و به موجب آن موزه پاریس تعدادی از آثارهنرمند قرن هجدهم مثل آثار "اوژن دلاکروا" را برای نمایشگاهی که قرار است، در موزه "محمد ششم" سال آینده افتتاح شود ، به مراکش امانت می‌دهد. سخنگوی لوور می گوید: "آثار "آوژن دلاکروا"، که بخشی از آثار لوور است ، نقش اصلی را در این نمایشگاه خواهد داشت."

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها