{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

چه بر سر نقاشی‌های باب راس آمد؟

کدخبر : 518

همه باب راس را می شناسند و او نقاشی است که اکثر افراد برنامه تلویزیونی‌اش "لذت نقاشی" را دیده‌اند. در ایران هم این برنامه دوبله شده بود و بارها توسط شبکه‌های مختلف پخش شده‌است. سی‌دی و فیلم برنامه لذت نقاشی هم به عنوان یکی از منابع آموزشی تصویری برای نقاشی در کتا‌ب‌فروشی‌های ایران موجود است. اما دراین برنامه باب راس بیشتر از نحوه نقاشی کردن خودش می‌گوید و پایه و اساس آموزش هنر در این برنامه جایی ندارد، بلکه بیشتر سرگرم کننده‌است. "باب راس" توانست با برنامه‌اش تا حدی به شهرت برسد که یک بار روزنامه ی "نیویورک تایمز" او را مشهورترین نقاش بعد از "پیکاسو" نامید!

گفته می‌شود، باب راس گروهبان نیروی هوایی بود و فضای خشک شغلش او را به سمت یادگیری هنر و نقاشی برد. کوه‌ها و طبیتی که باب راس در نقاشی‌هایش ترسیم می‌کرد، منظره‌هایی هستند که در طول زندگی‌اش مشاهده کرده‌بود. هیچکس نمی داند که باب راس دقیقاً چند نقاشی کشیده اما می توان ادعا کرد که وی ده ها هزار تابلو نقاشی در طول زندگی هنری‌اش خلق کرده‌است. برنامه ی «لذت نقاشی» بیش از ۳۱ فصل پخش شد که تعداد اپیزودهای آن از ۴۰۳ عدد فراتر می رفت.

اما باب راس واقعا نقاشی می کشید و لذت می برد یا کل مجموعه یک سرگرمی عصرانه در تلویزیون بود و نه بیشتر؟

باب راس در ۳۸۱ اپیزود نقاشی کرده است. او هر بار از هر تابلو سه نسخه نقاشی می کرد.اولین تابلو را برای راهنمایی و به صورت سرسری می کشید. تابلو دوم آنی بود که در طول پخش برنامه می کشید و سومین تابلو را نیز برای مجموعه کتاب هایش با عنوان «How To» می کشید که معمولا عکاسی پشت سر او قرار می گرفت و همزمان که راس نقاشی می کشید از او عکس می گرفت. تا این جا می توان نقاشی های او را ۱٫۱۴۳ شمارش کرد.

به گزارش اقتصاد هنرآنلاین و به نقل از«آرت نت»، گروهی از گزارشگران روزنامه "نیویورک تایمز" تصمیم گرفتند، آثار نقاش معروف آمریکایی را (که در کوتاه ترین زمان ممکن تابلوهایی با رنگ و روغن را خلق می کرد،) مکان‌یابی کنند.

این گزارشگران در نهایت به انباری بزرگ در شهر «هرندن» ویرجینیا رسیدند که آثار "راس" در آنجا انبار شده بود. بیش از یک‌هزار و یک‌صد اثر از این نقاش در انباری در ویرجینیا در شرایط نامناسب نگهداری، کشف شده است.

به گفته "جوان کووالسکی" رئیس شرکت "باب راس"، اگرچه این شرکت بسیاری از آثار راس را در حدود یک‌هزار و ۱۶۵ اثر در اختیار دارد، اما سرمایه کافی برای نگهداری شایسته از این آثار را در اختیار ندارد."

گزارشگران "نیویورک تایمز" با تهیه ویدئویی نشان دادند که آثار نقاشی "راس" در انباری در ویرجینیا روی هم انباشته شده است، بدون آنکه سیستم کنترل کیفیت هوا در این مکان فعال باشد. از سویی، موزه هنر آمریکایی «اسمیتسونین» در واشنگتن پس از دریافت نامه های متعددی از طرف هواداران دوآتشه "راس"، تعدادی از نقاشی های او را برای مجموعه خود تصاحب کرد.

این موزه همچنین سه‌پایه مورد استفاده راس در برنامه تلویزیونی «لذت نقاشی» و دو دفترچه حاوی دست‌نوشته های "راس" را به مجموعه خود افزود.

گفته می‌شود این نقاش برای برنامه تلویزیونی‌اش هیچ پولی دریافت نمی‌کرد و تمام تابلوهایی که در این برنامه توسط او ترسیم شده‌اند را به موسسات خیریه اهدا کرده‌است.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها