{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

اقتصاد هنر آنلاین فروش آنلاین آثار تجسمی را بررسی می‌کند؛

کدخبر : 557

خرید و فروش آثار تجسمی سال‌های قبل به گالری‌ها و واسطه‌های فروش مربوط به گالری‌ها خلاصه می‌شد. این به این معنی بود که یک نقاش برای فروش آثار هنری حتما باید در نمایشگاه‌هایی در گالری‌ها شرکت می‌کرد، تا کارش دیده و خریده شود. نمایشگاه گذاشتن در گالری هم به دلیل محدود بودن تعداد گالری‌ها کاری زمان بر بود. البته بعضی گالری‌ها در کنار نمایشگاه‌ها رویدادهای فروش هم برگزار می‌کردند و در اکثر این رویدادها هنرمندانی که در طول سال در گالری نمایشگاه داشتند، شرکت می‌کردند. اما چندسال است که در ایران خرید و فروش اینترنتی آثار تجسمی هم رواج پیدا کرده‌است.

اقتصاد هنرآنلاین-مه‌سیما شکریان: در ایران چند سایت و اکانت اینستاگرام مشغول به فروش آنلاین آثار تجسمی هستند. این صفحات توسط کارشناسان هنری و یا هنرمندان راه اندازی شده‌است. فروش اثر در این فضاها نکات مثبتی برای هنرمندان به همراه دارد. هنرمند می‌تواند آثارش به صورت تکی و نه الزاما مجموعه در آن‌ها به فروش برساند. فروش آنلاین آثار هنری این امکان را برای هنرمند فراهم می‌کند، که بتواند اثری که قبلا نمایش داده‌است را بفروشد. البته به نظر می‌رسد فروش آنلاین آثار تجسمی با قیمتی پایین تر از قیمت گالری‌ها صورت می‌گیرد.

نکته مثبت دیگر امکان خرید و فروش اینترنتی آثار، رابطه بی واسطه هنرمند با گردانندگان این سایت‌ها و صفحات است. بعضی از این صفحات توسط افرادی راه اندازی شده‌است، که سابقه کار در گالری دارند و از روابط و تجربیات گذشته خود، در جهت فروش و معرفی آثار هنرمندان جوان استفاده می‌کنند. گردانندگان این صفحات با اشتیاق برای ترویج فرهنگ خرید اثر در بین مردم و حمایت از هنرمند جوان فعالیت می‌کنند. برای فروش آثار در این گالری‌های آنلاین هنرمند مجبور نیست به مدت طولانی در نوبت بماند. امکان فروش آنلاین به گونه‌ای است که محدودیت کمتری برای آثار نمایش هنرمندان دارد. البته فروش اثر در چنین فضاهایی جز رزومه هنرمند محسوب نمی‌شود، و بیشتر ایجاد یک امکان اقتصادی برای فروش است. دیده می‌شود، بعضی از هنرمندان قدیمی و شناخته شده با بعضی از این صفحات همکاری می‌کنند. همکاری آن‌ها با این صفحات به دلیل ایجاد امکانی برای دیده‌شدن آثارهنرمندان جوان‌تر در کنار آثار آن‌هاست.

فهرستی از این سایت‌ها و صفحه‌ها در ادامه می‌آید. توضیحات درباره آن‌ها با توجه به سابقه کاری و اطلاعاتی که در فضای مجازی منتشر کرده‌اند آورده شده است. این فهرست تمام فعالین این عرصه را شامل نمی‌شوند اما سعی بر این بود تا جای ممکن سایت‌ها و صفحات مربوط به فروش آنلاین هنرهای تجسمی  جمع آوری شود:

آرتیبیشن

"آرتیبیشن" یکی از قدیمی ترین سایت‌های فعال برای فروش آنلاین هنرهای تجسمی است. در این سایت نمایشگاه مجازی آثار هنری برگزار می‌شود، توضیحات آثار دو زبانه است و قیمت آثارمی‌تواند، به پیشنهاد مشتری  افزایش پیدا کند. از سال 93 فعالیتش را آغاز کرده است. و مدعی است برای حمایت از حراجی‌ها، گالری‌ها، مسابقات و نمایشگاه‌های هنری، این امکان را برای آنان فراهم کرده است که با عضویت در سایت، رویداد خود را به صورت رایگان به دو زبان فارسی و انگلیسی اطلاع رسانی کرده و آثار خود را به بهترین کیفیت به صورت آنلاین نمایش دهند، تا از طریق این همکاری، بتوان نمایش و عرضه هنر ایرانی را به وسعت جهان افزایش داد.  علاوه بر این، آرتیبیشن برای حمایت از هنرمندان و در جهت فروش بهتر آثار، درصد کمتری از گالری‌ها یا هنرمندان درخواست می‌کند. 29 درصد مبلغ فروش هر اثر متعلق به آرتیبیشن است.

شیکاآرت

سایت فروش آثار تجسمی است و با آرتیبیشن همکاری می‌کند.

آرت شاپ طهران

صفحه اینستاگرام فروش آنلاین آثار تجسمی است که از سال 1396 فعالیتش را آغاز کرده‌است. این صفحه با شعار "هنر در دسترس همه" فعالیت می‌کند و معمولا آثار طراحی و نقاشی هنرمندان جوان با قیمت مناسب به فروش می‌رساند. "آرت شاپ طهران" در کنار فروش آنلاین تا به حال دو بار رویداد فروش به صورت حضوری برگزار کرده‌است و مدعی است قصد دارد با فروش آثار هنری کوچک مثل طراحی‌ها و نقاشی های اتود، امکان جمع آوری یک مجموعه جالب از هنرمندان را برای خریدار فراهم می‌کند و امکان فروش آثاری را به هنرمند ب‌دهد که شاید نتواند در نمایشگاه شرکت کند. 15 درصد قیمت فروش هر اثر متعلق به آرت شاپ طهران و حداکثر قیمت آثار کوچک در این صفحه 200 هزار تومان است. به نظر می‌رسد این فعالیت به جز جنبه اقتصادی فروش آثار هنری باعث ایجاد فرهنگ خرید اثری بین مردم هم باشد.

گالری آنلاین حرفه هنرمند

این صفحه فروش آنلاین آثار هنری از سال گذشته آغاز به کار کرد و زیر مجموعه مجله و انتشارات "حرفه هنرمند" است. این صفحه به منظور فروش آثار هنرمندان ایرانی راه اندازی شده و آثاری متنوع با قیمت‌های مختلفی برای فروش آثار دارد.

آرت شاپ (آرت گالریز)

در زمینه فروش آنلاین آثار تجسمی فعال است و قیمت آثاری که در این سایت به فروش می‌رسد، از یک میلیون تا پنج میلیون تومان است. 16 درصد از قیمت آثار فروخته شده به عنوان کارمزد به وب‌سایت آرت شاپ تعلق خواهد گرفت. "آرت شاپ" با سایت اطلاع رسانی هنری "آرت گالریز" همکاری می‌کند.

آرتپ

"آرتپ" صفحه آن لاین فروش آثار تجسمی است. این گالری آنلاین نمایشگاه‌های حضوری را هم جمع آوری و به هنرمندان مشاوره هم می‌دهد. "آرتپ"در کنار فروش آثار، تبلیغات هنری می‌پذیرد.

گالری آنلاین ماهین

"ماهین" با هدف معرفی و فروش آثارهنری در فضای مجازی آغاز به کار کرده‌است. این صفحه هرماه با یک موضوع خاص آثار هنری متنوعی را جمع آوری می‌کند و به نمایش می‌گذارد. تنوع آثار "ماهین" تنها به آثار خلاصه نمی‌شود و تنوع در قیمت را هم شامل می‌شود. این صفحه هم در کنار اهداف دیگر فرهنگسازی خرید آثار هنری را هم ترویج می‌کند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها