{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

نمایشگاه فهرست منابع، کنار هم قرار دادن دو نگاه متفاوت به جنگ

کدخبر : 602

نمایشگاه "فهرست منابع" نمایشگاهی مشترک از آثار "علی قلی‌پور" و" ژرژ بونن" است. این نمایشگاه حاصل دیالوگ دو هنرمند ایرانی و فرانسوی است. هر دو هنرمند با تکیه بر شعری از "ژاک پره‌ور"، با عنوان "خانوادگی" آثاری را عرضه کرده‌اند و با نگاهی متفاوت به مقوله جنگ پرداخته‌اند.

به گزارش اقتصاد هنر آنلاین، روز جمعه، 22 شهریور ماه  نمایشگاه "فهرست منابع" در "انستیتو ژی‌آرت" افتتاح شد.
در استیتمنت نمایشگاه مشترک نمایشگاه "علی قلی‌پور" و "ژرژ بونن" در باره نمایشگاه چنین نوشته‌شده‌است:
 
"علی قلی پور: "احساس خفگی کردم، چیزی مثل فرفره در گلویم پیچید. انگار تا گلو در یخ فرو رفتم. گفتم مُردم. فوری رفتم به نزدیک‌ترین درمانگاه، با  تزریق دکتر حالم دگرگون شد، احوال پرسید، گفتم "خوبم". گفت "به این می‌گویند حمله اضطراب! برای ادامه درمان برو روانپزشک"، رفتم. پرت و پلا زیاد گفت اما این حرف او در خاطرم ماند: "در طول روز برای دست‎هایت سرگرمی درست کن". نوشتن را کنار گذاشتم و شروع کردم به بریدن کتاب‌های عکس و مجلات و روزنامه‎ها. برای یافتن تصاویر تازه از انباری خودمان تا انباری دوستان و کتابفروشی‎های دست دوم و کاغذهای دورریختنی... همه جا را گشتم. حاصل، یافتن تصاویری ‎در ستایش جنگ، تصاویری دوست‎داشتنی از کتاب‎های قدیمی آموزش بافتنی و آموزش هنرِ مدارس طی سال‎های جنگ و پس از آن بود. تصاویری که گوئی حافظه‎ام را بازسازی می‎کرد. بخش‎هائی از این فهرست تصویری را برای "ژرژ بونن" فرستادم، او هم انبوهی از تصاویر مثالی ذهن خود از جنگ را برای من فرستاد."
ژرژ بونن: "نمایشگاه مشترکی که بین من و علی برگزار شد، پروژه‌ی بسیار زیبایی بود. در کنار هم قرار دادن دو جهان متفاوت که در عین حال بسیار به هم نزدیک‌اند. ما گذشته خود و زمان حال را با دیدگاه خودمان و با روش کاری مشابه در فضای هنری‌مان به زبان می‌آوریم. بازسازی و ترمیم عکس یکی از نقاط مشترکی بود که ما را به هم نزدیکتر کرد."
 
قدم زدن در این جهان مشترک راهی‌ست که ما به بازدیدکنندگانِ این نمایشگاه پیشنهاد می‌کنیم تا باور کنند که حتی با داستان‌های متفاوت، دو غریبه که در سرزمین‌هایی دور از یکدیگر زندگی می‌کنند، می‌توانند راهنمای مشترک شما باشند.
هر چند داستان‌هایی که ما برای شما تعریف می‌کنیم، از نظر شیوه‌ی بیان خودمان به هم شبیه‌اند. ما چه‌طور از عهده‌ی بازسازی یک اثر برآمدیم یا فریاد نسل زمانه‌ی ما چیست؟ پرسش‌های زیادی که ما کوشیدیم بر مبنای آن‌ها پاسخی برایشان بیابیم.
نقطه مرکزی این نمایشگاه، همان مسیر هنری است، که در شیوه‌ی کاری ما خود را نشان می‌دهد، با پیش‌زمینه‌ی جنگ و بازسازی‌اش. هر یک از ما براساس عکس‌های مشترکی که با هم انتخاب کردیم، یک اثر برمبنای شعری از "ژاک پره‌ور" ساختیم و پژوهشی مشترک این همکاری را رقم زد.
عنوان شعر "خانوادگی" است. با تکنیک مشابه و پایه‌ شناختی یکسان کار را آغاز کردیم، هر چند می‌دانستیم با توجه به پیشینه، احوالات، آینده و دیدگاه ما از زندگی آثارمان بی‌شک متفاوت خواهد بود. اما تلاش کردیم تا یک پدیده‌ی بزرگ را توضیح دهیم. ما از هم بسیار دور هستیم اما هنرمان ما را به یکدیگر نزدیک‌تر از همیشه می‌کند و این همان چیزی است که می‌کوشیم به شما نشان دهیم."
 
این نمایشگاه تا 12 مهر ادامه خواهد داشت.
 
PHOTO-2019-09-16-13-05-16
PHOTO-2019-09-16-13-06-04 (2)

PHOTO-2019-09-16-13-06-04

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها