{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

تجمع معترضان در هفته مد لندن

کدخبر : 605

برگزاری هفته مد لندن، امسال در سایه اعتراضات مدافعین حقوق حیوانات و فعالین اقلیمی قرار گرفت. اعتراض این گروه‌ها به تاثیرات مخرب صنعت لباس بر کره زمین بود.

اقتصاد هنر آنلاین- شفق ابوسبا: هفته مد لندن در حالی کار خود را آغاز کرد که معترضان محیط زیستی توانستند توجه رسانه‌ها را به خود جلب کنند. افتتاحیه هفته مد لندن با تجمع دو گروه از مخالفان صنعت مد، با دو پیام متفاوت تحت تاثیر قرار گرفت. گروهی به نام "پتا" (خیریه‌ای مدافع حقوق حیوانات) که به استفاده از چرم در این صنعت معترض هستند. گروهی دیگر که خواستار اطلاع رسانی به مردم درباره‌ی تاثیرات گسترده صنعت مد بر تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره‌ی زمین‌اند.

گروه حامی حقوق حیوانات، دریاچه‌ای مصنوعی از خون در مقابل ورودی درست کردند و در آن دراز کشیدند. استعاره‌ای از کشتار حیوانات برای درست کردن لباس‌هایی از چرم.

گروه دوم اما قبل از شروع هفته مد خواستار تعطیلی و لغو آن شدند. هدف آن‌ها آگاهی بخشی در مورد نحوه‌ی تولید لباس‌ها و اثر آن بر محیط زیست است. صنعتی که توانسته این موضوع را به خوبی مسکوت نگه دارد ولی فعالین محیط زیستی اعلام کرده‌اند که دیگر بیش از این سکوت نخواهند کرد. از مواردی که می‌توان در ارتباط با آلودگی کره زمین و صنعت لباس به آن اشاره کرد آب مصرف شده و حجم تولید گازهای گلخانه‌ای است. گفته می‌شود آلودگی که صنعت مد هر ساله در جهان تولید می‌کند بیشتر از آلودگی تولید شده توسط کشتیرانی و حمل و نقلی هوایی با هم است.

معترضین گفته‌اند که می‌خواهند این پیام را منتقل کنند که باید تغییرات اقلیمی را جدی گرفت. در بیانه‌ای که توسط این گروه خوانده شد آمده: صنعت مد کره زمین را می‌کشد؛ هر هفته، هر ماه و هر سال.شما از زمین سواستفاده می‌کنید تا لباس تولید کنید نه برای نیاز مردم که برای سود شخصی و لذت. شما سود را به همه چیز ترجیح داده‌اید، به زمین، به مردم و آینده".

هفته مد لندن

هفته مد لندن

هفته مد لندن

*

به دنبال هفته مد لندن، در ماه مهر در میلان و پاریس هم هفته مد برگزار می‌شود. فعالین محیط زیستی بیان کرده‌اند که به اعتراضات خود ادامه خواهند داد و در این شهرها هم حرکت‌هایی را برنامه‌ریزی خواهند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند تا پیام خود را به گوش دست‌اندرکاران صنعت مد و مردم جهان برسانند.  

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها