{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 621

"مسعود عربشاهی"، نقاش معاصر امروز در سن 85 سالگی درگذشت. استاد عربشاهی که سال ها با بیماری سختی دست و پنجه نرم می کرد، امروز در تهران به علت سکته دارفانی را وداع گفت. از "مسعود عربشاهی" آثار نقاشی فراوانی به جای مانده است و او را یکی ازمهمترین پیشگامان هنر نوگرای ایران می دانند.

از آثار شناخته شده این هنرمند مى توان نقش برجسته هاى پارک طالقانى در اتوبان حقانى و مجموعه "نور و گیاه" بر دیوار مجلس نام برد. هر دو این مجموعه آثار شهرى آسیب دیده و اکنون در شهر قابل بازدید نیستند.
"مسعود عربشاهی" جایزه‌ی نخست "چهارمین بی‌ینال تهران" (جایزه‌ی اول هنرهای زیبای کشور) را در فروردین ۱۳۴۳، جایزه‌ی اول در "نمایشگاه بین‌المللی موناکو" فرانسه را در سال ۱۳۵۲، جایزه‌ی اول در "نمایشگاه روز مادر" ۱۳۵۲ و همچنین جایزه‌ی اول در "مسابقه‌ی مجسمه‌سازی تهران" را در سال ۱۳۵۳ به دست آورده‌است.
او همراه با تحصیلات دانشگاهی در رشتهٔ نقاشی، مجسمه‌سازی، معماری، موفق شد به شیوه‌ای خاص، با درهم‌آمیختگی سمبل‌های اساطیری در کتیبه‌ها، خطوط و نقش‌های اسرارآمیز، بیان‌گر یگانگی و القای جهتی باشد که با شناخت در مسیری ماهرانه دنبال شده‌است.
او با داشتن دهه‌ها تجربه کار در زمینهٔ نقش برجسته و کارهای اجرایی بر نمای ساختمان‌ها، همراه با تکنیک منحصر به‌فرد خود در اجرای سالن‌های کنفرانس که شهرت جهانی دارد و تاکنون در ایران و سایر کشورها کارهای اجرایی بزرگی را انجام داده‌است.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها