{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

برپایی نمایشگاه عکسِ جنگ با مفهوم وداع

کدخبر : 632

"ساسان مویدی" عکاس زمان جنگ از انتشار کتاب جدید خود و برپایی نمایشگاه عکس با مضمون جنگ خبر داد. مویدی جزو ده عکاس برتر بعد از جنگ شناخته می شود.

اقتصاد هنر آنلاین- زهرا ره گشای: "ساسان مویدی" درباره‌ی برنامه‌های آتی خود گفت: در حال حاضر در شرف برگزاری دو نمایشگاه هستم. نمایشگاه عکس و کتاب. موضوع نمایشگاه عکس، جنگ است که ششم مهرماه در گالری "دنا" افتتاح می‌شود. کیوریتوری نمایشگاه را "فرشید پارسی‌کیا "برعهده داشته است. من عکس‌های زیادی را تحویل دادم که ‌آقای پارسی‌کیا در نهایت 15 عکس انتخاب کرد که مفهوم وداع را نشان می‌دهد. همچنین کتابی که از من قرار است چاپ شود نگاه متفاوتی به جنگ دارد و بیشتر حوزه‌های شهری را شامل می‌شود. این کتاب هفتمین جلد از مجموعه کتاب‌های "عکاسان جنگ" است که انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس آن را چاپ می‌کند. آیین افتتاح این کتاب دوم مهرماه است.

950706_11

"ساسان مویدی" درباره‌ی حضور در جبهه‌های جنگ و عکاسی از آن گفت: سال 1360 بعد از سربازی در انتشارات سروش استخدام شدم. برنامه‌ی من این بود که از پشت صحنه‌های تولیدات صداوسیما و تئاترها و مصاحبه‌ها عکاسی کنم. به من اجازه رفتن به جبهه را نمی‌دادند. عکاس وقتی دنبال چیزی باشد به آن می‌رسد. اما بالاخره در جبهه‌های جنگ حضور یافتم و از تمام وقایع عکاسی کردم. همه‌ی عکس‌های من مختص به جبهه نیست من از پشت صحنه‌های جنگ مثل اعزام نیروها و کمک‌های مردمی نیز عکاسی کردم. مویدی در ادامه گفت: آن زمان همه‌جا صحبت از جنگ بود. همه‌چیز ما درگیر جنگ بود. و همه گرفتار آن بودند. از یک راننده کامیون تا کارخانه‌دار. سرمایه‌داری ماشین می‌خرید و به جبهه کمک می‌کرد، راننده کامیون هم یک ماه به جبهه می‌رفت. همه در خدمت جنگ و جبهه بودند. حالا منِ عکاس چطور می‌توانستم حضور نداشته باشم؟ اگر نبودم عذاب وجدان آن برایم می‌ماند. من عکاسی خبری می‌کنم و حدود چهل است که دوربین همراهم است. وظیفه‌ی خودم می‌دانم که هراتفاقی در این مملکت بیافتد باید عکاسی کنم. مثل انتخابات. شاید انتخابات سوژه‌ی خوبی برای عکاس‌ها نباشد اما امروز فهمیدم چقدر خوب است که این مجموعه را از سال 62 تا الان دارم. خیلی خوب است که عکس‌های دیروز امروز بازنشر شود. امروز هم باید عکس بگیریم برای نمایش فردا.

ECJo_DKXUAAUwZ9

مویدی در تمام اتفاقات کشور حضور داشته است و و از آن‌ها عکاسی کرده است اما در سیل امسال نتوانست حاضر باشد که در این‌باره می گوید: به‌خاطر مشکل جسمی نتوانستم بروم که هنوز بابت آن ناراحت هستم چون احساس ضعف می‌کنم وقتی من به عنوان عکاس در تمام بحران‌ها حضور داشتم حالا نتوانستم در آن روزها باشم.

ساسان مویدی بعد از جنگ دو کتاب را با کمک انتشارات سروش به چاپ رسانده است. "پنجاه روز از جنگ و حلبچه" که پنجاه روز جنگ، پنجاه روز موشک باران تهران را نشان می‌دهد. همچنین او چندین مجموعه عکس با مضمون جنگ دارد که مجموعه‌ی عکس بهار 67 او صدام را دادگاهی کرد.

۲۰۱۹۰۹۲۲_۱۱۴۶۵۳

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها