{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

باید برای نشان دادن پیشرفت‌های ایرانیان، به ویژه زنان ایرانی در زمینه هنر تلاش کرد.

کدخبر : 660

نمایشگاه گروهی "زیباییِ هنر: هنرمندان زن ایرانی در برلین" با آثاری از 20 هنرمند ایرانی در آلمان برگزار شد. این نمایشگاه به همت "فرنازمحمدی" و "کانی علوی" شکل‌گرفته و به نمایش آثار زنان هنرمند اختصاص دارد. هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی بخشی از تازه‌ترین پیشرفت‌های هنری ایران است. این نمایشگاه تا 30 سپتامبر ادامه دارد.

به گزارش اقتصاد هنر آنلاین، "فرناز محمدی" برگزارکننده این نمایشگاه می‌گوید: "نقاشى امروز بازتاب شرایط تازه‌ای است که جهان را به هم نزدیک‌تر نموده است. هنر ایران و آلمان هنرى است با قوام و دوام تاریخى که غناى آن مبتنى بر جنبه‌های اندیشمندانه، شاعرانگى و خصلت‌های تصویرى است. مجموعه حاضر پیچیدگی‌ها و ویژگی‌های تازه اجتماعى و سیاسى جهان ما را در شرایط پیچیده امروز نمایان می‌کند. زنان هنرمند در این مجموعه و نیز در کشور خویش حضورى پررنگ دارند و آثار آنان نیز به شکل بی‌واسطه‌تری اتفاقات پیرامونى و فردى را نمایان می‌کند. هنرمندان فارغ از شیوه‌ها و موضوعات، جنبه‌های درونگرایانه‌اى را در آثار نشان داده‌اند که رازها و تخاصم‌های ما را در لایه‌های مختلف آشکار می‌سازد."

همچنین برگزار کننده این نمایشگاه در گفتگو با رسانه‌ها مطرح کرد: "نمایش آثار هنرمندان ایرانی در خارج از کشور سابقه دارد. من خودم در سال‌های اخیر چند نمایشگاه از جمله در آلمان، فرانسه، دبی و مالزی برگزار کرده‌ام. هدفم هم این است که آثار زنان کشورم را در حد امکاناتم به جهانیان نشان بدهم. می‌خواهم بدانند که تصویر سیاه و سفید از ایران درست نیست و زنان ما با وجود تمامی سختی‌هایی که داشته‌اند توانسته‌اند، در زمینه‌های هنری گام‌های بزرگی بردارند."

او می‌گوید، به دلیل تراکم کارهای هنری در برلین، جلب توجه رسانه‌های آلمان و هنردوستان این کشور به نمایشگاهی این‌چنینی کار آسانی نیست. اما او بر این اعتقاد است که تحت هر شرایطی باید برای نشان دادن "پیشرفت‌های ایرانیان، به ویژه زنان ایرانی در زمینه هنر" تلاش کرد.

به نظر می‌رسد، به علت هزینه‌های بالا و مشکلات روادیدی هیچکدام از هنرمندان این نمایشگاه به برلین نیامده‌اند. علاوه براین هنرمندان این نمایشگاه به دلیل هزینه بالای ارسال و مشکلات آن آثارشان را بدون قاب به آلمان فرستاده‌اند.

آثار این نمایشگاه چه از نظر ابعاد و چه از نظر موضوعی همگونی چندانی با یکدیگر ندارند و تنها خط ربط این آثار وجود هنرمندان زن خالق آن‌هاست.

"فرناز محمدی" می‌گوید تمام هزینه‌های سفرش به آلمان برای برگزاری نمایشگاه را خودش پرداخته کرده و هیچ کمک مالی از هیچ ارگانی دریافت نکرده‌است، همچنین هزینه سالن نمایشگاه و تبلیغات را نقاش ایرانی تبار مقیم برلین، "کانی علوی" به عهده گرفته است.

هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه "آساره عکاشه"، "کتایون مقدم"، "مریم اسپندی"، "فرح اصولی"، "ناهید نواب"، "سروناز فارسیان"، "شهناز زهتاب"، "مهتا معینی"، "لیلا رشیدی"، "یسرا مجتهدی"، "مهناز پسیخانی"، "شهلا معززی"، "معصومه مظفری"، "لیلا ویسمه"، "میترا کاویان"، "فرناز ربیعی"، "الهام یزدانیان"، "مانلی منوچهری"، "زهرا قیاسی" و "نیلوفر قادری‌نژاد" هستند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها