{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

موزه پمپیدو شعبه‌ای جدید می‌سازد

کدخبر : 852

شعبه جدید "پمپیدو" در حومه پاریس در حال ساخت است و با هدف ایجاد یک مرکز جدید فرهنگی و هنری جدید آماده سازی می‌شود. این فضا شامل موزه و نمایشگاه و اتاق کنفرانس و کتابخانه و دیگر امکانات یک محیط فرهنگی است. مدیریت این مجموعه مدعی هستند که هدف از ساخت شعبه‌های جدید این مرکز فرهنگی تقویت ارتباط مردم با فرهنگ است و محیطی برای آموزش و گردهم آیی های فرهنگی و هنری را به وجود می‌آورد. در این فضای جدید برنامه‌هایی مانند فرصت تحقیقاتی برای دانشجویان و کارگاه‌های هنری برای دانش آموزان برگزار خواهد شد.

هنر ام‌روز-مه‌سیما شکریان: پیش بینی می‌شود "کارخانه هنر" تا سال 2025 افتتاح شود. این چهارمین شعبه  بیرونی "پمپیدو" است.  شعبات دیگر پمپیدو در اسپانیا و شانگهای هستند. شعبه‌ای دیگر از این مرکز در بلژیک در سال 2023 افتتاح خواهد شد. پمپیدو طی قرار دادهای 5 ساله با شعبات بیرونی خود تبادل هنری و فرهنگی دارد و گفته می‌شود از شعب خارج از کشور فرانسه سالانه مبلغی را برای خدمات فرهنگی و هنری که ارائه می‌دهد دریافت می‌کند.

فضای جدید "پمپیدو" در حومه پاریس مساحتی در حدود 235000 فوت مربع دارد و ظرفیت نگهداری 120000 اثر هنری مدرن را خواهد داشت.

اما نکته قابل توجه درباره این مرکز فرهنگی تغییری است که در زمان افتتاحش  با ساخت بناهای عظیم و مدرنش در بافت تاریخی پاریس ایجاد کرد و هنوز مشخص نیست که با افتتاح بنای جدیدش در حومه پاریس چه تغییری ایجاد کند.

 

تاریخچه مرکز "پمپیدو"

در سال ۱۹۶۹، به دستور "جورج پمپیدو"، رییس جمهور وقت فرانسه پیشنهاد ساخت یک کتابخانه گسترده و مرکزی فرهنگی برای ارائه آثار هنری مدرن اعم از هنرهای تجسمی، تئاتر، سینما، موسیقی و ... منتشر شد و در سال ۱۹۷۰ طراحی ساخت این مرکز توسط "پمپیدو" به مسابقه گذاشته شد.

سایتی که برای طراحی مرکز پمپیدو انتخاب شده بود پیش از آن به پارکینگ عمومی در محله‌ی "بوبرگ"  پاریس اختصاص داشت.  این منطقه در پاریس یکی از ناامن‌ترین محله‌ها به شمار می‌رفت اما گفته می‌شود که با ساختن این مرکز کمک شایانی به امنیت و آرامش ساکنین محله شد.

داوران این مسابقه عبارت بودند از: "فیلیپ جانسون"، "اسکار نیمایر"، "جان تروی"

در این مسابقه 681 طراح شرکت کردند. طرح‌های متنوعی ارائه شد ودر نهایت دو معمار جوان ناشناخته به نام‌های "رنزو پیانو" و "ریچارد راجرز" برنده شدند. این پیروزی در واقع جرقه‌ای برای پیدایش معماری "های-تک" محسوب می‌شود.

طراحان ساختمان جنجالی "پمپیدو"، تمام لوله‌کشی‌ها و کانال‌های تهویه هوا و سیم‌کشی‌های برق را در بیرون ساختمان و در معرض دید قرار دادند. حتی تیرها و ستون‌های سازه ساختمان نیز همگی دیده می‌شود. منتقدان آن را به انسانی شبیه دانسته‌اند که دل و روده‌اش بیرون از بدن قرار دارد.

31 ژانویه سال 1977، این مرکز فرهنگی هنری که شامل موسسه پژوهش‌های تطبیقی آکوستیک موسیقی و موزه ملی هنرهای مدرن و مرکز طراحی صنعتی و کتابخانه‌ای به مساحت ۱۵ هزار مترمربع در سه طبقه و ۱۰ کیلومتر قفسه‌بندی کتاب و نشریات با حضور رییس جمهور وقت، "والری ژیسکاردستن" و رییس کتابخانه، رسما افتتاح شد و بازدید عموم و استفاده از سالن مطالعه از دوم فوریه محقق شد.

مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو ، پس از "موزه لوور" و "برج ایفل"، مقام سوم را در میان پربیننده‌ترین بناهای فرانسه دارد. تضاد بین ساختمان که با استفاده از آخرین تکنولوژی روز ساخته شده و بافت تاریخی شهر پاریس با نظرات مختلفی از منتقدان و صاحب نظران روبه‌رو بوده است. از ایده‌های اصلی طراحی پروژه؛ پلان آزاد و تعریف مکانی انعطاف‌پذیر برای برگزاری هر نوع عملکرد فرهنگی و ایجاد مکانی برای تبادل اطلاعات بوده است. برخی منتقدان این نما را به نمای یک پالایشگاه نفت در مرکز شهر تشبیه می‌کنند.  

 

شعبات بیرونی پمپیدو

مرکز پمپیدو مالا گا اسپانیا افتتاح 2015

مکعبی رنگی و شیشه‌ای است که در شهر توریستی مالاگا قرار دارد. نمایشگاه‌های دائمی این موزه، حدود 90 اثر از قرن 20 و 21 میلادی را از هنرمندانی همچون "پیکاسو"، "فرانسیس بیکن"، "رنه ماگریت" و "فرنان لژه" به نمایش می‌گذارد

مرکز پمپیدو متس فرانسه افتتاح 2010

 این موزه برای طراحی شاخص سقفش، که یکی از بزرگترین و پیچیده‌ترین سقف‌های ساخته‌شده است، شناخته می‌شود. "شیگرو بن" طرح این سقف را از کلاهی چینی که در پاریس پیدا کرد، الهام گرفته‌است.

مرکز پمپیدو شانگهای چین افتتاح 2019

"موزه هنر وست باند" (West Bund Museum) در شانگهای که بنای آن توسط "دیوید شیپرفیلد" معمار انگلیسی ساخته شده است، میزبان مجموعه‌ای از آثار هنرهای معاصر این مرکز پمپیدو شد. این مجموعه از نظر اهمیت  بعد از کلکسیون MoMa در نیویورکاست.

مرکز پمپیدو بروکسل بلژیک

هنوز افتتاح نشده است و پیش بینی می‌شود 2023 افتتاح شود.

مرکز پمپیدو "کارخانه هنر" حومه پاریس

در حال ساخت و پیش بینی می‌شود 2025 افتتاح شود.

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها