{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

به مناسبت زادروز فرانسیس بیکن

کدخبر : 908

فرانسیس بیکن در سال 1909 در دوبلین ایرلند به دنیا آمد. او هم در لندن و در برلین زندگی می کرد. در سال 1998 بعد از مرگ هنرمند تصمیمی برای انتقال آتلیه هنرمند از لندن به شهر دوبلین گرفته شد. این انتقال تا سال 2001 توسط یک تیم باستان شناس انجام شد.

هنر‌ام‌روز-مه‌سیما شکریان: "فرانسیس بیکن" تا قبل از سفر به پاریس و قدم گذاشتن به دنیای نقاشی به عنوان طراح مبلمان مشغول به فعالیت بود. بیکن بیشتر عمرش را در لندن گذراند. او جزو هنرمندان اکسپرسیونیست سده بیستم است. نقاشی‌های هیجانی و تاثیر گذار این هنرمند با اقبال بازار هنر هم مواجه شدند و در دسته بندی گرانترین نقاشی‌های جهان قرار گرفتند.

این هنرمند به دلیل شیوه خاص از زندگی و انتخاب سوژه‌های متفاوت و دردناک همیشه مورد توجه بوده‌است. بیش از 7000 شی در استودیوی اصلی این هنرمند در لندن صورت برداری شد تا به صورت عین به عین به دوبلین منتقل شوند. همچنین در این پروژه تیمی از باستان شناس برای تهیه نقشه‌ آتلیه و وسایل  و همچینی طراحی و عکاسی از فضا مشغول به فعالیت بودند. گفته می‌شود تیم اجرایی این پروژه حتی گرد و خاک آتلیه "فرانسیس بیکن" را به دوبلین منتقل کرده‌است. به جز بوم‌ها و نقاشی‌ها و ابزار کار "فرانسیس بیکن" دیوارها، کف و سقف هم جابه جا شدند. این پروژه به سرپرستی "مری مک گرات" باستان شناس و با کمک مالی وراث فرانسیس بیکن تامین شد.

این آتلیه سرانجام در سال 2001 برای بازدید عموم در دوبلین آماده شد. بازدید از این موزه برای علاقه مندان رایگان است.

AnnieWrightPhotography-FrancisBacon-HughLaneGallery.72-2

خانه موزه فرانسیس بیکن عضو شبکه‌ "موزه استودیوی هنرمندان" در سراسر اروپا است. از دیگر موزه‌های این شبکه می‌توان از "خانه موزه آلبرشت دورر" در آلمان، "خانه موزه رنه ماگریت" در بلژیک و "خانه هانری ماتیس" در فرانسه و ... را نام برد. بنیان گذاران این شبکه معتقد هستند که خانه و استودیو هنرمند مکانی پر از انرژی و محل زیست هر هنرمند و بازدید آن برای هر علاقه مند به هنر الهام بخش و دوست داشتنی است و می‌تواند یک دوره خاص از هنر را مستند کند.

شبکه "موزه استودیوی هنرمندان" می‌تواند منبعی برای پیدا کردن مقاصد گردشگری فرهنگی و هنری اروپا با قیمت کم و یا رایگان باشد.

6a0120a570a392970b01910330cbc6970c

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها