{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

50 هزار دلار برای مجسمه‌ای منسوب به دوران رنسانس

کدخبر : 920
مترجم: مه‌سیما شکریان

مدل برنزی مجسمه‌ای مومی منسوب به "لئوناردو داوینچی" در حراجی در نیویورک ارائه شد. پیش بینی می‌شد، این مجسمه با قیمتی بین 30 تا 50 هزار دلار به فروش برسد، اما هیچ خواهانی پیدا نکرد.

به گزارش هنر‌ام‌روز و به نقل از آرت نت نیوز، این مجسمه با عنوان اسب و سوار، یک قالب گیری برنزی از مجسمه مومی اصل منسوب به "لئوناردو داوینچی" است. برخی معتقدند مدل مومی اصلی در حدود سال 1510 توسط لئوناردو ساخته شده است. گفته می شود این مجسمه  "چارلز دی امبوئس"، فرماندار فرانسوی میلان (1503 تا 1511) را نشان می دهد. برخی محققان معتقد هستند این مجسمه مدلی با ابعاد کوچک برای یک مجسمه بزرگ بوده است و حدس می‌زنند  که مجسمه اصلی و در ابعاد بزرگ به عنوان یکی از عناصر تزئینی یک بنای تاریخی مورد استفاده قرار می‌گرفته، اما چنین ساختمانی از آن زمان باقی نمانده‌است. 

اینکه آیا این مجسمه توسط داوینچی ساخته شده است یا خیر سال‌هاست که مورد بحث است.

برخی معتقد هستند این مجسمه توسط خود لئوناردو ساخته شده و برخی دیگر می‌گویند، این مجسمه هیچ کدام از ویژگی‌های آثار "لئوناردو داوینچی" و دوران رنسانس را ندارد. حتی گفته می‌شود این مجسمه ویژگی‌هایی ندارد که بتوان گفت قبل از قرن 15 ساخته‌شده‌است.

مجسمه مومی اصلی بعد از مدت‌ها گردش در مجموعه‌های خصوصی در اروپا، در سال 1985 توسط یک عتیقه فروش در لندن خریداری شد. با توجه به آسیب‌هایی که مجسمه مومی اصل به مرور زمان دیده بود، از روی آن یک قالب از جنس لاتکس ساخته شد. سپس مجسمه برنزی آن قالب در سال 2012  توسط "ریچارد ال لوئیس" ساخته و ارائه شد. پیش از این نسخه‌های برنزی دیگری هم از این مجسمه توسط "رچارد ال لوئیس" با قیمتی در حدود 25 هزار دلار فروخته شده بود. اما نسخه اخیر در حراجی نیویورک فروخته نشد.

1200x-1-787x1024

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها