{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

پنج خانه حراج نیمی از فروش جهانی هنر را به خود اختصاص دادند

کدخبر : 934

دو حراجی "کریستیز" و "ساتبیز" بیشترین سهم از تجارت هنر در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. طبق آمار اعلام شده، این حراجی‌ها بیش از ۴۰ درصد از سهم کل فروش آثار هنری در حراجی‌های سراسر جهان را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین 84 درصد از سهم بازار هنر در انحصار آمریکا، بریتانیا و چین است.

به گزارش هنر‌ام‌روز به نقل از ایسنا طبق گزارش سی‌ان‌بی‌سی، ارزش بازار جهانی هنر در سال ۲۰۱۸ به رقمی در حدود ۶۷.۴ میلیارد دلار رسیده‌است.  آمریکا، بریتانیا و چین ۸۴ درصد از این بازار بزرگ را در اختیار دارند و حدود نیمی از این بازار در انحصار آمریکاست. 

خانه‌های حراج یکی از مهم‌ترین محرک‌های اقتصادی بازار جهانی هنر هستند و میزان فروش آثار هنری در این حراجی‌های عمومی در سال گذشته میلادی از مرز ۲۹ میلیارد دلار عبور کرد و در این میان پنج خانه حراج در مجموع نیمی از فروش جهانی هنر را به خود اختصاص دادند. از این پنج حراجی نیز "کریستیز" و "ساتبیز" بالاترین میزان فروش را نسبت به دیگر رقبایشان داشته‌اند  و در کنار هم سهم ۴۰ درصدی فروش خانه‌های حراج دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.

در این سال‌ها رقابت زیادی میان دو حراجی بزرگ "کریستیز" و "ساتبیز" برای رسیدن به عنوان شماره یک حراجی‌های هنری دنیا برقرار بوده است و از سال ۲۰۰۸ تاکنون به غیر از دو سال میزان فروش سالانه "کریستیز" از "ساتبیز" فراتر رفته است.

 

نگاهی به تاریخچه کریستیز و ساتبیز

حراجی "ساتبیز" در سال ۱۷۴۴ به عنوان یک کتابفروشی در لندن کار خود را آغاز کرد و در سال ۱۹۵۵ پس از ایجاد دفتری در نیویورک خود را به عنوان اولین حراجی بین‌المللی آثار هنری معرفی کرد. "ساتبیز" همچنین اولین خانه حراج بین‌المللی است که در کشورهای هنگ‌کنگ، روسیه، هند و فرانسه فعالیت کرد و هم‌اکنون در ۴۰ کشور جهان دفتر دارد و در ۱۲ نقطه دنیا نیز دارای محل برگزاری حراجی است. "ساتبیز" سالانه ۲۵۰ حراجی در بیش از ۷۰ رشته گوناگون برگزار می‌کند.

حراجی "کریستیز" نیز از سال ۱۷۶۶ در لندن فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر در ۴۶ کشور دفتر دارد و در ۱۰ محل برگزاری حراجی در سراسر جهان سالانه میزبان بالغ بر ۳۵۰ حراجی در ۸۰ رشته گوناگون است. این حراجی چندین رکورد را در فروش آثار هنری جا به جا کرده است که مهمترین آن فروش ۴۵۰ میلیون دلاری نقاشی "سالواتور موندی" اثر داونیچی است که گران‌ترین اثر هنری جهان نام گرفته است. کریستیز همچنین رکورددار فروش گران‌ترین مجموعه هنری خصوصی به ارزش بالغ بر ۸۳۵ دلار متعلق به "پگی و دیوید راک فلر" است. 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها