{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

یک طراح گرافیک درباره‌ی طرح‌ جدید دیوار سفارت سابق امریکا معتقد است

کدخبر : 951

در تمام تهران نقاشی دیواری‌هایی می‌بینیم که بعضا هم خوب‌اند اما یک سال یا دوسال بعد طرح دیگری جایگزین آن می‌شود. طبیعتا وقتی برخورد انقدر مصرفی می‌شود، جنس آن نقاشی هم سطحی خواهد شد.

هنرام‌روز-زهرا ره‌گشای: "سعید باباوند" طراح گرافیک درباره‌ی طرح و نقش‌های جدید دیوار لانه جاسوسی گفت: به نظر من این طرح‌ها به شدت سطحی است. اگر قرار است درباره‌ی جنایت‌های امریکا نقاشی شود این نقاشی می‌تواند خیلی عمیق باشد و دارای شیوه‌ی اجرایی وزین‌تری باشد. هم‌چنین این طرح‌ها باید جنبه‌های محتوای جدی داشته باشد. 

در واقع این کار با دیوار سفارت خیلی سردستی به نظر می‌رسد.  حقیقتا بیشتر از این‌که نقاشی دیواری باشد، گرافیک است. زبان و لحن کار گرافیکی است. به نظر می‌رسد این دیوار خیلی سرسری و سریع طراحی شده است. این اولین بار نیست که در جهان نقاشی مبارزاتی کشیده می‌شود. خیلی سال است که بشر درباره‌ی آرمان‌هایش حرف می‌زند؛ درباره‌ی مبارزه با ظلم و چیزهایی از این قبیل. کسانی که این طرح را برای این دادند احتمالا منظورشان این بوده است که یک نقاشی از جنس امپریالیستی به تصویر بکشند. اما این هم چیز جدیدی نیست. نقاشان چپ‌گرا سال‌ها در دنیا این کار را کردند. در کشور خودمان هم خیلی سال‌هاست که  نقاشان چنین چیزهایی کشیدند. اما این نقاشی‌ها آن‌چنان هویت‌مند است. وقتی این‌ها را می‌بینیم متوجه نمی‌شویم نقاشِ چندان متفکری در پس این‌ طرح‌ها نشسته است.

باباوند معتقد است: روی دیوار سفارت سابق امریکا یک چیز خیلی ساده اجرا شده است و احتمالا چند سال آینده روی این طرح‌ها رنگی می‌زنند و کار جدیدی را به تصویر می‌کشند. این جنس برخورد با هنر به خصوص نقاشی دیواری به هیچ وجه درست نیست. وقتی می‌خواهیم نقاشی دیواری بکشیم لازم است به یک اثر ماندگار فکر کنیم؛ اثری که قرار است سال‌های بسیار زیادی بماند. کما اینکه در نمونه‌های عالی نقاشی دیواری چه داخل کشور و خارج از کشور این را می‌بینیم که سال‌های سال یک نقاشی روی دیوار می‌ماند. اساسا دنبال مواد و متریالی هستند که ماندگار باشد. و اگر هم این طرح‌ها آسیبی ببنید مرمت می‌شود. اما ما در تمام تهران  نقاشی دیواری‌هایی می‌بینیم که بعضا هم خوب‌اند اما یک سال یا دوسال بعد طرح دیگری جایگزین آن می‌شود. طبیعتا وقتی برخورد انقدر مصرفی می‌شود، جنس آن نقاشی هم سطحی خواهد شد. من تصور می‌کنم کسانی که می‌خواهند این‌چنین کارهایی انجام دهند باید سراغ جنس‌های متفکرانه‌تر هنر بروند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها