{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

فیلمی از زندگی و هنر پروانه اعتمادی به کارگردانی بهمن کیارستمی ساخته‌شد

کدخبر : 980

فیلم پرتره "پروانه اعتمادی" با عنوان "پروانه" به کارگردانی "بهمن کیارستمی" و پژوهش "علی بختیاری" به زودی رونمایی خواهد شد. "پروانه اعتمادی" یکی از هنرمندان نقاش زن ایران است.

هنر‌‌ام‌روز-مه‌سیما شکریان: "پروانه اعتمادی"متولد 1327 در تهران است. اعتمادی کار خود را با نقاشی آبستره آغاز کرد و در ادامه به نقاشی رنگ روغن و سپس مداد رنگی و کلاژ روی آورد.

گفته می‌شود، اعتمادی  شاگرد "جلال آل احمد" بوده است. آل آحمد، معلم ادبیات او در دبیرستان "شاهدخت" بوده است و زمانی که استعداد نقاشی را در وجود "پروانه اعتمادی" می‌بیند، "بهمن محصص" را به عنوان معلم نقاشی به او معرفی می‌کند. "پروانه اعتمادی" اولین نمایشگاهش را در سال 1348 در "تالار ایران" (قندریز) برگزار کرد. 

"پروانه اعتمادی" از جمله نقاشان زن ایرانی است که تنوع نمایشگاه ها و دوره های کاریش، حکایت از زندگی پرشور هنرمندی دارد که مدام در پی کشف راه های تازه است. او نمایشگاه‌های زیادی در ایران و خارج از ایران برگزار کرده‌است و آثارش جزو آثاری هستند که در حراجی‌های هنر ایران و خارج از ایران حضور دارند. "پروانه اعتمادی" در کنار کار هنری شخصی به تدریس هنر نیز پرداخته‌است و شاگردانی مثل "صادق تیر افکن" و "آویش خبره‌زاده" را تربیت کرده‌است. 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها