{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

بنیاد رویا خواستار اعتصاب نهادهای فرهنگی در عراق شد

کدخبر : 999
مترجم: مه سیما شکریان

پاویون عراق در دوسالانه ونیز به نشانه همبستگی با اعتراضات ضددولتی که در داخل این کشور در جریان است، تعطیل شد. این نمایشگاه قرار بود تا 24 نوامبر به عنوان بخشی از این دوسالانه ادامه داشته‌باشد.

به گزارش هنر‌ام‌روز و بر اساس گزارشی از آرت نت نیوز، "بنیاد رویا" موسسه فرهنگی و غیرانتفاعی مستقر در بغداد، مسئول راه اندازی غرفه این کشور در دوسالانه ونیز است. این موسسه خواستار همراهی دیگر موسسات فرهنگی عراق با این اعتصاب شده‌است. این بنیاد هفته گذشته خبر تعطیلی پاویون عراق در دوسالانه ونیز را اعلام کرد. هدف اصلی این تعطیلی در آن خبر "همبستگی با قیامهای مردمی جوانان که در عراق علیه فساد دولتی و وخامت اوضاع اقتصادی و زندگی صورت گرفته‌است." اعلام شد.

در ادامه بیانیه این بنیاد که در تاریخ 5 نوامبر منتشر شد، آمده: "ما استفاده از خشونت علیه اعتراض مسالمت آمیز مردم، که منجر به کشته شدن بیش از 265 معترض شده‌است را محکوم می‌کنیم." ( تعداد این کشته شدگان به گفته برخی از رسانه های خبری، اکنون  به بیش از 300 نفر رسیده است.) "اعتراض مسالمت آمیز یک حق اساسی است که در ماده 38 قانون اساسی عراق قید شده است."

این اعلامیه در محل برگزاری نمایشگاه در ونیز هم به زبان انگلیسی و ایتالیایی نصب شده‌است. همچنین کتابخانه و گالری و فروشگاه "بنیاد رویا" درعراق تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

"تامارا چلبی" (Tamara Chalabi)، مدیر و بنیانگذار "بنیاد رویا"، به آرت نت نیوز می گوید: "ما به عنوان نماینده فرهنگی عراق در خارج از عراق قصد نداریم در برابر خشونتی که به شهروندان معترض عراقی شده‌است سکوت کنیم. ما سال‌ها برای بهبود زندگی فرهنگی در عراق تلاش کرده‌ایم. یک مؤلفه اساسی در فعالیت‌های فرهنگی آزادی بیان است. فعالیت های اخیر دولت مغایر با ارزش ها و رسالت موسسه ما است."

پاویون عراق در دوسالانه ونیز، نقاشی‌های هنرمند کرد-عراقی "سیروان باران"، با عنوان "خانه پدری" را نمایش می‌دهد. باران، عضو سابق ارتش عراق بود و پیش از این به خاطر نقاشی صحنه های درگیری دستگیر شده‌ بود. او اولین هنرمندی است که به صورت انفرادی نماینده کشور عراق در دوسالانه ونیز است. او تصویری از سربازان کشته شده جنگ را در آثارش انعکاس داده‌است ونام اثر "سرزمین پدری" است. او نیز از تعطیلی پاویون عراق در دوسالانه حمایت کرده‌است.

در تاریخ اول اکتبر، صدها هزار تظاهرکننده در اعتراض به فساد دولت، نرخ بیکاری گسترده و عدم موفقیت در خدمات عمومی به خیابان های شهرها در سراسر عراق رفتند. از آن زمان تاکنون ، این اعتراضات بطور فزاینده ای خشونت بار شد زیرا نیروهای امنیتی دولتی برای خاموش کردن این اعتراضات دست به اعمال خشونت زده‌است.

"بنیاد رویا" مفتخر است که با اعتراضات مردمی که با هدف بهبود اوضاع زندگی برای نسل‌های بعد است، همراه می‌شود.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها