{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

آئین پایانی هشتمین جشنواره‌ی مد و لباس کشور برگزار شد

کدخبر : 14

آئین پایانی و معرفی برگزیدگان هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر عصر روز دوشنبه ۶اسفند ماه در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادهنرآنلاین، هشتمین جشنواره‌ی مد و لباس فجر که از 26 بهمن با شعار با شعار «خوشا مکران و نقش بی مثالش» و با هدف الگوسازی و اهمیت ترویج و تحقق پوشش با سبک زندگی ایرانی اسلامی در بوستان گفتگو آغاز شده بود، 2اسفند به پایان رسید و مراسم اختتامیه‌ی این جشنواره نیز  با حضور «سیدمجتبی حسینی» معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «حمید قبادی» رئیس کارگروه مد و لباس کشور، «صدیقه پاکبین» دبیر جشنواره، اهالی رسانه و جمعی از هنرمندان،علاقه‌مندان و فعالان حوزه مد و لباس کشور در تالار وحدت برگزار شد.

02

 در آغاز این مراسم، «صدیقه پاکبین» دبیرهشتمین جشنواره مد و لباس فجر بیان داشت: گام هشتم جشنواره مد و لباس فجر را برداشتیم و می خواهیم این جشنواره هر سال بزرگتر شود و سال های آتی  در همه شهرهای ایران شاهد برپایی این جشنواره باشیم.

وی با اشاره به اینکه جشنواره مد و لباس فجر محل تلاقی ایده و اجراست، گفت: در این دوره از جشنواره شاهد انجام یک حرکت اساسی بودیم و آن این بود که مکران؛ به عنوان نمادی از داشته‌های ملی و میهنی‌ ما، محور کار هشتمین جشنواره مد و لباس فجر قرار گرفت و  لازم است این اتفاق خجسته در سال‌های آینده نیز هرچه قدرتمندتر و باشکوهتر دنبال شود.

دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر ادامه داد: گام هشتم جشنواره مد و لباس فجر را در حالی برداشتیم که در بخش‌های مختلف با رشد کمی و کیفی آثار ارائه شده روبه‌رو بودیم؛ در جشنواره امسال 8100 اثر هنری به ما رسید که از این میان 1500 اثر در معرض دید صاحب‌نظران قرار گرفت. روزانه حدودا 5000 بازدیدکننده داشتیم که در مجموع هشت روز برپایی جشنواره، به عددی بیش از 40000 بازدیدکننده رسید. همچنین 120 کارگاه و نشست تخصصی نیز برگزار شد.

پاکبین در ادامه گفت:حضور طراحان در این دوره با رشد 30 درصدی نسبت به سال گذشته همراه بود و توجه آن‌ها به طرح‌ها و نقش‌های سنتی مایه خوشحالی بود. همچنین برگزاری مسابقات زنده از دیگر نقاط مثبت جشنواره امسال بود؛ همچنین حضور پررنگ تولیدکنندگان در این دوره، برگ زرین دیگری بود که در جشنواره هشتم رقم خورد، و در بخش صنعت و ویترین و زیورآلات نیز شاهد درخشش بودیم

در این مراسم، گروه کر آوازی تهران، « وُکاپلا» نیز در این مراسم حضور داشتند، و در طی مراسم، قطعاتی را برای حاضرین اجرا کردند.

در ادامه این مراسم، «حمید قبادی» رئیس کارگروه مد و لباس کشور بیان داشت: ابتدا از همه دست‌اندرکاران هشتمین جشنواره مد و لباس فجر تشکر می‌کن، ده ماه پرفراز و نشیب را پشت سر گذاشتیم تا این جشنواره را به ثمر برسانیم خوشحالم که شاه از راه‌های مختلف، رضایتتان را نشان دادید. یکی از وظایف همه ما، نقش‌آفرینی موثر است. من از خداوند خواسته‌ام مادامی که اثربخش هستم، در میدان خدمت حضور داشته باشم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور خطاب به طراحان و اهالی مد و لباس گفت: متاسفم از اینکه نتوانستم بیش از آنچه در توانم بود تلاش‌های شما را به وسعت به نمایش بگذارم. امیدوارم در ادامه به سمتی حرکت کنیم که تلاش‌های شما علاوه بر ایران، در جهان نیز بدرخشد و خوشحالم که گام هایی مناسب در زمینه مد و لباس برداشته شده است، البته این به معنای رضایت کامل از شرایط فعلی مد و لباس نیست.

قبادی در ادامه گفت: حوزه مد و لباس کشور در مسیری پیش می‌رود که زمینه استقلال و قطع وابستگی ما در این حوزه را رقم می‌زند و با وجود شما می توانم استقلال فرهنگی را بیان کنم، جشنواره مد و لباس فجر، امسال علاوه بر بازدیدکنندگان تخصصی، میزبان تعداد زیادی  از مردم بود که این امر حاکی از آن است که موضوع مد و لباس ایرانی وارد فضای خانواده‌های ایرانی شده و برای آنها حائز اهمیت است.

وی افزود: طبق گزارش مرکز آمار کشور، علاقه‌مندی ایرانیان به مصرف مد و لباس ایرانی افزایش یافته است و تدریجا در حال فاصله گرفتن از مصرف تولیدات مشابه خارجی است. در این راستا توجه به موضوع آموزش و ارتقای سطح دانش در حوزه مد و لباس از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ آموزش و ارتقای دانش نخستین مرحله حرفه‌ای شدن است و به روند حرکت ما را در مسیر حرفه‌ای شدن شتاب می‌بخشد. البته منظور از دانش، دانش مبتنی بر نیاز و ضرورت‌های جامعه است که اصل ارزش را مورد توجه قرار می‌دهد.

01

قبادی خطاب به طراحان گفت: لازم است صبر و شکیبایی خود را در مواجهه با انتقادات افزایش دهید؛ چراکه در این صورت زمینه ارتقای کارتان فراهم می‌شود. البته لازم است نقادان نیز بر اساس اصول علمی و تخصصی انتقادات خود را مطرح کنند و خدایی ناخواسته نقد آنها موجب تحقیر نشود.

وی خطاب به طراحان ادامه داد: فعالیت‌های خود را در بستر قانون پیش ببرید؛ ما بستر مناسبی را برای فالیت همه فعالان حوزه مد و لباس فراهم کرده‌ایم و باتوجه به ایجاد شرایط مساعد و بستر مناسب قانونی، در پیشبرد فعالیت‌های خود با ما همراه و هماهنگ باشید.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با اشاره به دستاوردهای هشتمین جشنواره مد و لباس فجر گفت: برقراری ارتباط میان بخش‌های صنعت، تولید و طراحی اتفاق بسیار خوبی بود که در جشنواره امسال شاهد آن بودیم. مجموعه‌سازی یکی دیگر از دستاوردهای ما در این دوره بود و در بخش‌های دیگری چون بخش بین‌الملل، بخش علمی دانشگاهی، شال و روسری، کیف و کفش، پارچه سازی و طراحی زیورآلات نیز شاهد اتفاق‌های بسیار مثبتی بودیم. هدف ما از هویت بخشی، صیانت از حوزه مد و لباس کشور است.

در ادامه این نشست، «سیدمجتبی حسینی»؛ معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره مد و لباس فجر از هفت خوان و هفت سال گذشت و اکنون به پشتوانه این تجربه هفت ساله، در گام هشتم خود با بدایعی به جلوه آمده است.

وی افزود: جشنواره هشتم مد و لباس فجر دارای تفاوت‌هایی با دوره‌های پیشین خود بود که از جمله آن می‌توان به پیش رفتن آن بر اساس یک آیین نامه معین اشاره کرد؛ ما کوشیدیم بر رسالت اصلی خود؛ ارتقا و اعتلای حوزه طراحی مد و لباس کشور تاکید کنیم و برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی را با جدیت دنبال کنیم.

در بخش دیگری از این مراسم، از چهار پیشکسوت حوزه طراحی مد و لباس و کشور تجلیل و قدردانی شد که این افراد شامل «حسام الدین جلالی»، «میرمحمد تقی دانایی هوشیار»، «زینب نوروزی» و «سیدسعید میرمحمدصادق» بودند.

در ادامه استان‌های برتر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر مورد تقدیر گرفتند و  سه استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و قزوین به عنوان استان‌های برتر شناخته شدند.

تقدیر از رسانه‌های برتر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، بخش دیگری از این مراسم بود که در این راستا از خبرگزاری مهر، روزنامه شرق و خبرگزاری صدا و سیما تجلیل شد.

در بخش پوستر جشنواره نیز، از محسن پیشدادی؛ طراح پوستر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر تقدیر شد.

در ادامه این مراسم، برگزیدگان بخش‌های مختلف هشتمین جشنواره مد و لباس فجر معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند. در این راستا، اسامی برگزیدگان بخشهای مختلف جشنواره عبارت است از:

بخش علمی دانشگاهی

مقالات تخصصی: «علی استادزاده»

پایان نامه کارشناسی: «فاطمه سادات ابراهیم»، «مطهره احمدی»، «زینب اصغری»

پایان نامه کارشناسی ارشد: «آذر اسماعیلی»

جایزه مهتاب؛ طراحی لباس: «مریم ریگی» از استان سیستان و بلوچستان

زیورآلات:  «مریم السادات طبایی»

طراحی پارچه با رایانه:« مائده موذن»

طرح اولیه زیورآلات: ستاره مهدوی نیا

جواهرات و زیورآلات ساخته شده: «محمدباقر محسنی»

کیف: «رز هدایی»

کفش زنان: « آذر نجیبی»، «آزاده نجیبی»

کفش مردانه: «ابراهیم کارامد کرمانی»

لباس اجتماع خانم‌ها: «گروه رزهای رنگی»

لباس اجتماع آقایان: «گروه آمادای»

محصولات عفاف و حجاب: «گروه صدف دریا»

طراحی زنده پارچه: «پریسا عارفی»

بانوان و لباس اجتماع: «سمانه سمتی»

لباس مجلسی و مناسبتی: «الهام فاتحی»

طراحی چادر:«مهدی تقی زاده»

پوشش سر؛ طراحی رایانه‌ای: «غزاله قجری»

پوشش سر؛ طراحی دستی: «نیلوفر صابر»

طراحی پوشاک بانوان کاربردی اجتماع: «سمیرا رضازاده»

مجموعه سازی:«شکوفه اسفندیاری»

بین الملل: «محبوبه علی بلندی»

در پایان این مراسم، بیانیه هیئت داوران هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر توسط «غزال بهمنی»؛ نماینده هیئت داوران خوانده شد.

هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، عصر روز دوشنبه با معرفی و تجلیل از برگزیدگان این دوره به کار خود پایان داد.

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها