{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

پنجاه و چهارمین دوره از جشنواره‌ی "کارلووی واری" به کار خود پایان داد؛

کدخبر : 344

پنجاه و چهارمین دوره از جشنواره‌ی "کارلووی واری" در حالی به کار خود پایان داد که ایران در هیچ بخش نماینده‌ای نداشت. جوایز اصلی این دوره از این رویداد سینمایی، به فیلم "پدر" که محصول مشترک کشورهای بلغارستان و یونان است و فیلم "لارا" محصول آلمان رسید. جشنواره‌ی کارلووی واری از 28 جون تا 6 جولای در جمهوری چک برگزار شد.

اقتصاد هنر آنلاین- شفق ابوسبا؛ این گردهمایی سینمایی 12521 نفر بازدید کننده‌ی معتبر شامل، 395 فیلمساز، 1158 افراد حرفه‌ای در سینما و 605 خبرنگار داشت. این افراد در مجموع به تماشای 177 فیلم شامل، 156 فیلم داستانی، 34 فیلم که برای اولین بار اکران شدند و 29 مستند؛ در 497 اکران نشستند.

جایزه اصلی شامل گوی جشنواره و مبلغ 25 هزار دلار پول است که به فیلم "پدر" که ساخته مشترک دو فیلمساز با دو ملیت متفاوت رسید. "کیریستینا گروزوا" فیلمساز 43 ساله‌ی اهل بلغارستان و "پتار والچانوف" کارگردان یونانی 37 ساله. این دو هنرمند سابقه‌ی همکاری و ساخت فیلم به‌طور مشترک در پروژه‌های زیادی را با یکدیگر داشته‌اند. در سال 2009 آن‌ها با هم مستند "حکایت زندگی" و در 2010 فیلم تلویزیونی "فرود اجباری" را ساختند. همچنین آن‌ها فیلم کوتاه "پرش" را هم در کارهای مشترک خود دارند.

فیلم پدر

جایزه ویژه‌ی هیئت داوران که مبلغ 15 هزار دلار است به فیلم "لارا" ساخته "جان اوله گرستر" رسید. این فیلمساز آلمانی پیش از این ساخت فیلم‌های "خداحافظ لنین" در سال 2003 و "یک قهوه در برلین" 2012 را در کارنامه‌ی خود دارد.

فیلم لارا

این جشنواره فیلم، یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی در اروپای مرکزی و شرقی است. این جشنواره در ابتدا قرار بود فقط فیلم‌های ساخته شده توسط شهروندان چک‌اسلواکی را نمایش دهد. یکی از نکات جالب در مورد کارلووی واری این است که از سال 1959 تا 1993 این جشنواره به صورت یکی در میان بین مسکو و کارلووی واری برگزار می‌شده است. دلیل این تصمیم آن بوده است که مطابق سیاست‌های آن زمان فقط یک جشنواره کلاس (آ ) باید برای همه‌ی کشورهای سوسیالیست وجود داشته باشد و نمی‌توان در یک سال دو جشنواره برگزار کرد. در 1994 بیست و نهمین دوره از این جشنواره با سنت‌های جدید برگزار شد. بعد از نزدیک به چهل سال برگزاری یکی در میان با مسکو، جشنواره به فعالیت سالیانه خود بازگشت و بنیان آن دوباره توسط وزارت فرهنگ چک، شهر کارلووی واری و هتل بزرگ پوپ  پایه‌گذاری شد. این جشنواره شامل بخش‌ها و نمایش فیلم‌های زیادی است ولی قسمت رقابتی آن در سه دسته‌بندی وجود دارد؛ مسابقه‌ی اصلی، شرق غرب و فیلم‌های مستند.

آخرین حضور ایران در این جشنواره به سال گذشته برمی‌گردد که فیلم "امیر" در بخش شرق غرب به نمایش درآمد.

لیست برگزیدگان پنجاه و چهارمین دوره از جشنواره‌ی کارلووی واری به شرح زیر است:

بخش اصلی

جایزه اصلی:

 فیلم "پدر" ساخته‌ی "کیریستینا گروزوا" و "پتار والچانوف" (بلغارستان و یونان)

جایزه ویژه‌ی هیئت داوران:

فیلم "لارا" ساخته‌ی "جان اوله گرستر" (آلمان)

جایزه بهترین کارگردانی:

فیلم "پاتریک" ساخته‌ی "تیم میلانتس" (بلژیک)

جایزه بهترین بازیگر زن:

"کرینا هارفوش" برای فیلم "لارا" (آلمان)

جایزه بهترین بازیگر مرد:

"میلان اندریک" برای فیلم "بگذار آنجا روشن باشد" (جمهوری اسلواکی و جمهوری چک)

تشکر هیئت داوران:

دو فیلم "مردان آینده" و "باکره‌ی آگوست"

بخش شرق غرب:

جایزه اصلی:

فیلم "گاو نر" ساخته‌ی "بوریس آکاپوف" (روسیه)

جایزه ویژه‌ی هیئت داوران:

فیلم "فکرهای من خاموش‌اند" ساخته‌ی "آنتونیو لوکیچ" (اکراین)

بخش مستند:

جایزه اصلی:

مستند "جاودان" ساخته‌ی "سنیا اوکهاپ کینا" (استونیا و لتویا)

جایزه ویژه‌ی هیئت داوران:

مستند "رویای کنفسیوس" ساخته‌ی "میجی لی" (چین)

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها