{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 2198
خبرنگار:

سی‌وسومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان در حالی به کار خود پایان داد که مجید مجیدی چهار پروانه زرین دریافت کرد و «بچه‌گرگ‌های دره سیب» بهترین فیلم جشنواره انتخاب شد.

هنرام‌روز: سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان پس از ۵ روز برگزاری به‌صورت فیزیکی و مجازی، امشب جمعه ۲ آبان‌ماه با برگزاری مراسم اختتامیه در مجموعه عباس‌آباد تهران به کار خود پایان داد.

مراسم اختتامیه جشنواره سی‌وسوم فیلم‌های کودکان و نوجوانان رأس ساعت ۱۸:۵۰ با پخش سرود ملی و قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط قاری نوجوان آغاز شد.

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی از مدیران حاضر در محل برگزاری این مراسم بودند.

• برگزیده «سیفژ»؛ فیلم «فریتزی» از آلمان

 رضا صافی به نمایندگی از داوران بخش «سیفژ» برگزیده این بخش را «فریتزی» به کارگردانی رالف کوکوال از کشور آلمان معرفی کرد.

• برگزیده فیلم‌های کوتاه پویانمایی؛ قدم یازدهم

مریم کشکولی‌نیا از هنرمندان باسابقه حوزه انیمیشن‌سازی برای انیمیشن کوتاه «قدم یازدهم» برگزیده بخش بهترین فیلم کوتاه پویانمایی شد.

• برگزیده فیلم کوتاه داستانی؛ روزه تابستانی

در ادامه عبدنور زیان برای فیلم «روزه تابستانی» به‌عنوان برنده پروانه زرین بهترین فیلم داستانی کوتاه معرفی شد.

• برگزیده بهترین دستاورد فنی یا هنری در مسابقه بین‌الملل؛ انیمیشن «لوپتو»

جایزه بهترین دستاورد فنی یا هنری در بخش مسابقه بین‌الملل به عباس عسگری کارگردان انیمیشن سینمایی «لوپتو» اهدا شد.

• بهترین بازیگر فیلم‌های بلند بخش بین‌الملل؛ روح‌الله زمانی (خورشید)

در ادامه ایرج طهماسب به‌عنوان یکی از داوران بخش بین‌الملل برگزیده پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین بازیگر بخش بین‌الملل را روح‌الله زمانی بازیگر فیلم سینمایی «خورشید» معرفی کرد.

• بهترین فیلمنامه بخش بین‌الملل؛ آن سوی رودخانه

در بخش بهترین فیلمنامه مسابقه سینمای بین‌الملل جایزه اصلی به فیلم «آن سوی رودخانه» از کشور هندوستان اهدا شد.

• بهترین کارگردان بخش بین‌الملل؛ مجید مجیدی (خورشید)

در بخش بهترین کارگردانی مسابقه بین‌الملل جایزه اصلی به مجید مجیدی برای کارگردانی فیلم سینمایی «خورشید» رسید.

• بهترین فیلم بخش بین‌الملل؛ خورشید

در ادامه ایرج طهماسب برگزیده پروانه زرین بهترین فیلم بخش بین‌الملل را معرفی کرد. جایزه بهترین فیلم در بخش بین‌الملل با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فیلم «خورشید» به تهیه‌کنندگی مجید مجیدی و امیر بنان اهدا شد.

• جایزه ویژه هیأت داوران بخش بین‌الملل؛ فریدون نجفی (بچه گرگ‌های دره سیب)

برای اهدای جایزه ویژه هیأت داوران بخش بین‌الملل هم ویدئویی از ایرج طهماسب پخش و فریدون نجفی برای کارگردانی «بچه گرگ‌های دره سیب» به‌عنوان برنده این جایزه معرفی شد.

• فیلم برگزیده داوران کودک و نوجوان در بخش بین‌الملل؛ فریتزی

داوران کودک و نوجوان جشنواره سی‌وسوم از کشورهای مختلف، جایزه اصلی خود در میان آثار این بخش را به فیلم «فریتزی» از کشور آلمان اهدا کردند.

• معرفی برگزیدگان مسابقه سینمای ایران

علیرضا تابش در اولین بخش معرفی برگزیدگان مسابقه سینمای ایران در توضیح ۴ جایزه‌ای که به انتخاب دبیر اهدا می‌شود گفت: از سال گذشته جدای از جوایزی که داوران برای برگزیدگان بخش مسابقه سینمای ایران اهدا می‌کنند. ۴ جایزه به تشخیص دبیر جشنواره در راستای تشویق سینماگران کودک به فضای عرضه و تبلیغ و جذب مخاطب، اهدا می‌شود.

• بهترین فیلم کرونا روایت؛ ملاقات آخر

در ادامه مراسم اختتامیه، گزارشی ویدئویی از برگزاری بخش «کروناروایت» پخش و فیلم کوتاه «ملاقات آخر» به کارگردانی محمدمهدی فکریان به‌عنوان برگزیده این بخش با رای هیأت داوران مسابقه سینمای ایران، معرفی شد.

• جوایزه ویژه دبیر؛ حسین قناعت (سلفی با رستم)، رقیه توکلی (مهران) محمدحسین صادقی (لوپتو)

در ادامه و با حضور علیرضا تابش دبیر جشنواره سی‌وسوم، به دلیل «حضور مداوم و مستمر در سینمای کودک و تلاش برای پیوند میراث فرهنگی ایران با سینما» جایزه ویژه دبیر جشنواره به حسین قناعت برای فیلم «سلفی با رستم» اهدا شد.

در ادامه به دلیل توجه ویژه به فرهنگ مقاومت و برداشت ملموس مردمی و قابل فهم برای نسل امروز جایزه ویژه دبیر به رقیه توکلی برای فیلم «مهران» اهدا شد.

همچنین با اعلام علیرضا تابش، به دلیل نگاه ویژه به کسب و کار و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های هنر پویانمایی جایزه ویژه دبیر به محمدحسین صادقی برای تهیه و تولید پویانمایی «لوپتو» اهدا شد.

• برگزیده بخش وب‌سری؛ علی درخشی (کووید ۱۹)

با اعلام مهدی خرمیان از اعضای هیأت داوران جشنواره، علی درخشی کارگردان مجموعه «کووید ۱۹» به‌عنوان برگزیده بخش وب‌سری معرفی شد.

• بهترین فیلم کوتاه پویانمایی؛ قدم یازدهم

جایزه بهترین فیلم کوتاه پویانمایی در بخش مسابقه ملی به انیمیشن کوتاه «قدم یازدهم» ساخته مریم کشکولی‌نیا اهدا شد.

• بهترین فیلم کوتاه داستانی؛ شوفر

در ادامه جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی در بخش مسابقه ملی به فیلم کوتاه «شوفر» به کارگردانی رضا نجاتی اهدا شد.

• بهترین فیلم بلند داستانی؛ پیله و پروانه (محمد صانعی‌نژاد)

در ادامه با اعلام حبیب اسماعیلی از اعضای هیأت داوران پروانه زرین بخش بهترین فیلم بلند داستانی به محمد صانعی‌نژاد کارگردان «پیله و پروانه» اهدا شد.

• فیلم برگزیده یونیسف؛ «بعد از اتفاق» (پوریا حیدری‌اوره / ‌شهاب حسینی)

نماینده یونیسف در ایران و یکی از اعضای هیأت داوران بخش یونیسف در ویدئویی فیلم برگزیده یونیسف از میان فیلم‌های جشنواره سی‌وسوم را اعلام کرد.

هیأت داوران این بخش ضمن تقدیر از فیلم «خورشید» مجید مجیدی جایزه اصلی خود را به فیلم «بعد از اتفاق» به کارگردانی پوریا حیدری اوره تقدیم کرد.

• بهترین دستاورد فنی و هنری؛ کیوان مقدم (خورشید)

در ادامه حبیب اسماعیلی از اعضای هیأت داوران، کیوان مقدم طراح صحنه فیلم «خورشید» را به‌عنوان برگزیده پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری بخش مسابقه سینمای ایران معرفی کرد.

• بهترین بازیگر؛ محمدرضا عالی‌ور (بچه‌گرگ‌های دره سیب)

پریوش نظریه از اعضای هیأت داوران جشنواره سی‌وسوم محمدرضا عالی‌ور بازیگر فیلم «بچه گرگ‌های دره سیب» را به‌عنوان برگزیده پروانه زرین بهترین بازیگر بخش مسابقه سینمای ایران معرفی کرد.

• بهترین فیلمنامه؛ فریدون نجفی (بچه‌گرگ‌های دره سیب)

فرهاد توحیدی عضو هیأت داوران برگزیده پروانه زرین بهترین فیلمنامه را فریدون نجفی برای «بچه گرگ‌های دره سیب» معرفی کرد.

• جایزه زاون قوکاسیان؛ خورشید (مجید مجیدی)

هیأت داوران جایزه زاون قوکاسیان نیز جایزه ویژه خود را به فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی اهدا کردند.

• جایزه شهید بهنام محمدی؛ مهران (رقیه توکلی)

در ادامه جایزه شهید بهنام محمدی با اعلام حمیدرضا مدقق از اعضای هیأت داوران به رقیه توکلی کارگردانی فیلم «مهران» اهدا شد.

• بهترین کارگردان؛ مجید مجیدی (خورشید)

ابراهیم فروزش از اعضای هیأت داوری جشنواره بهترین کارگردان بخش ملی جشنواره را هم مجید مجیدی کارگردان فیلم «خورشید» معرفی کرد.

• بهترین فیلم؛ بچه‌گرگ‌های دره سیب (مجید برزگر)

فریدون عموزاده خلیلی از اعضای هیأت داوران جشنواره برگزیده پروانه زرین بهترین فیلم را معرفی کرد. جایزه این بخش به فیلم «بچه‌گرگ‌های دره سیب» به تهیه‌کنندگی مجید برزگر اهدا شد.

• جایزه ویژه هیأت داوران؛ مهین جواهریان (بعله!)

پریوش نظریه عضو هیأت داوران جشنواره جایزه ویژه این هیأت را به نام مهین جواهریان برای فیلم کوتاه «بعله!» اعلام کرد.

• جایزه ویژه داوران کودک و نوجوان؛ بازیگوش‌ها (نادره ترکمانی)

اهدای جایزه به فیلم برگزیده مخاطبان کودک و نوجوان از میان فیلم‌های اکران‌شده به‌صورت آنلاین در ایام جشنواره پایان‌بخش آیین اختتامیه بود. فیلم «بازیگوش‌ها» به کارگردانی نادره ترکمانی این جایزه را از آن خود کرد.

آیین اختتامیه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان با تقدیر و تشکر پایانی علیرضا تابش دبیر این رویداد از کلیه عوامل جشنواره، در ساعت ۲۱:۴۵ به پایان رسید.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها