{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

جشنواره فیلم کوتاه نهال

کدخبر : 249

جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال امسال شانزدهمین دوره خود را سپری می‌کند. دانشجویی بودن آن به این معنی است که هر ساله توسط "ورودی سال دوم دانشگاه هنر" برگزار می‌شود و صفر تا صد آن را دانشجویان پیش می‌برند. از زمانی که دانشجویان تصمیم به برگزاری این جشنواره گرفتند؛ مشکلات زیادی همواره جلو راهشان بوده اما دانشجویان هر ساله بدون وقفه به کارشان ادامه داده‌اند و از آن مهم‌تر هر سال گسترش پیدا کرده و توانسته خود را به عنوان جشنواره‌ای مهم و حال، بین‌المللی میان علاقه‌مندان فیلم کوتاه جا بیاندازد.

اقتصاد هنر آنلاین شفق ابوسبا؛ دوره‌ی اول جشنواره‌ی نهال، کار خود را با چهارده فیلم شروع کرده. در آن زمان دانشجویان برای اعتراض به نحوه‌ی انتخاب و پخش فیلم کوتاه در جشنواره‌های داخلی و اکران‌ها تصمیم می‌گیرند خودشان جشنواره‌ای راه بیاندازند. این روح دانشجویی و اعتراضی از همان سال با این جشنواره همراه بوده و همچنان هم باقی مانده. شاخصه‌ای که آن را از دیگر رویدادهای سینمایی و مربوط به فیلم کوتاه متفاوت می‌کند.

امسال در شانزدهمین دوره این رویداد شاهد هستیم که این جشنواره چگونه راه خود را پیدا کرده و طی سال‌ها در مسیری درست به حرکت خود ادامه داده. یکی از ویژگی‌های امسال این است که مشکل تامین بودجه کمتر از هر دوره‌ای احساس می‌شود. گفته می‌شود امسال نهال با جذب اسپانسر، اجاره دادن غرفه‌ها و قرار دادن مبلغی به عنوان ورودی برای فیلم‌های بخش بین‌الملل توانسته بخشی از هزینه‌های خود را خودش تامین کند.

"رضا باستانی" که دبیر این دوره است بیان کرد: میتوانستیم اسپانسرهایی با مبالغ بسیار بیشتر داشته باشیم ولی نخواستیم. جشنواره‌ی نهال به‌عنوان حرکتی دانشجویی طبیعی است که کمبودهایی داشته باشد. چیزی که برای ما مهم است حفظ فضای مستقل آن است. ما در هیچ یک از مراحل انتخاب و پخش اجازه ندادیم دخالتی بشود. او درباره‌ی بخش بین‌الملل گفت: در این دوره نمی‌خواستیم هزاران فیلم خارجی که کیفیت بعضی از آن‌ها هم بسیار پایین است به دبیرخانه‌ی جشنواره بیایند زیرا می‌دانستیم که جشنواره‌ی با اعتباری هستیم که دوره شانزدهم آن را سپری می‌کنیم. به همین خاطر مبلغی را به عنوان ورودی، به دلار برای ثبت نام فیلم‌های خارجی در نظر گرفتیم. این سنگ بنایی است برای اعتبار بخشیدن به جشنواره.

در این دوره برای اولین بار از سیستم رزرواسیون آنلاین برای سانس‌های نمایش استفاده شده است. باستانی گفت: هفتاد درصد صندلی‌ها به صورت آنلاین قابل رزرو کردن است. این موضوع علاوه بر دادن نظم به سالن باعث بدست آمدن آماری دقیق از تعداد مخاطبین فیلم‌ها می‌شود. داشتن آمار دقیق از تعداد مخاطب می‌تواند برای سال‌های آینده بسیار مفید باشد زیرا که جذب اسپانسر را راحت‌تر می‌کند.

افزایش مخاطبین فیلم کوتاه

به‌نظر می‌آید مخاطبین فیلم کوتاه روبه افزایش است. تقریبا در همه‌ی سانس‌های جشنواره سالن پر از تماشاگر است. "باستانی" دلیل این استقبال را ایجاد ارتباط درست میان فیلمسازان می‌داند و همچنین تبلیغات (از طرف سازمان شهرداری و مترو) که باعث شده مخاطبین غیردانشجو و حتی غیرسینمایی و خانواده‌ها به سالن فارابی برای تماشای فیلم کوتاه بیایند.

در سال‌های گذشته فیلم‌های نهال در چند سالن به نمایش درمی‌آمد. سالن خانه سینما و خانه هنرمندان مهمان فیلم‌های نهال در بعضی از دوره‌ها بوده‌اند. در این دوره اما فقط سالن فارابی واقع در "دانشکده کاربردی" به عنوان کاخ جشنواره فعالیت می‌کند. انتخابی  که با روح دانشجویی جشنواره هماهنگ‌تر است. جشنواره در یک جا متمرکز است و مخاطبان همه در یک مکان جمع می‌شوند که این باعث شکل‌گیری ارتباط  زیادی حول محور فیلمسازی و فیلم کوتاه می‌شود.

نهال3

حمایت از دانشجویان فیلمساز

جشنواره چند سالی است که سیاست‌های حمایتی از فیلمسازان دانشجو را پیش گرفته و امسال دبیرخانه از طریق ارتباط با انجمن پخش کننده‌ها پای آن‌ها را به جشنواره باز کرده تا فیلم‌ها را بببینند و با فیلمسازان در ارتباط باشند. همچنین فیلم‌های راه یافته به جشنواره در سایت نماوا برای اعضای آکادمی نهال آپلود شده.

بخش‌های جنبی

اساتیدی که برای کارگاه‌ها انتخاب شده‌اند بیشترشان از نسل جوان و فارغ‌التحصیلان موفق دانشگاه هنر هستند. "باستانی" در این مورد توضیح داد دلیل این انتخاب علاوه بر جوان‌گرایی و حوصله بیشتر نسل جوان این بود که بتوانیم امید را در دانشجویان ایجاد کنیم. دانشجویان ببینند که فارغ‌التحصیلان سال‌های پیش وارد فضای کار حرفه‌ای شده‌اند و چقدر موفق هستند.

 

*جشنواره نهال تا سه شنبه 28 خرداد برنامه‌ی اکران خود را ادامه می‌دهد. چهارشنبه 29 خرداد اختتامیه‌ی آن در سالن کانون پرورشی فکری برگزار می‌شود.

 

نهال 2

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها