{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

«هال هالبروک»، کهن‌سال‌ترین بازیگری که نامزد دریافت جایزه اسکار شد؛

کدخبر : 2570

«هال هالبروک» بازیگر آمریکایی فعال در عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون در سن ۹۵ سالگی درگذشت

به گزارش هنرام‌روز به نقل از ورایتی، این بازیگر برنده جوایز امی و تونی، بیشتر برای بازی در نقش «مارک تواین» رمان نویس معروف آمریکایی در یک نمایش تک نفره که چندین سال به روی صحنه می برد، شناخته شده است.

«هالبروک» که خودش کارگردانی این نمایش تک نفره را با عنوان «مارک تواین امشب!» را بر عهده داشت برای این نمایش در سال ۱۹۹۶ موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر از جوایز تئاتر تونی شد.

او در سال ۱۹۹۷ و ۲۰۰۵ نیز با این نمایش به برادوی بازگشت و در مجموع در هشت سالن در سراسر کشور بیش از ۲۲۰۰ بار این نمایش را به روی صحنه برد. «هالبروک» از سال ۱۹۵۴ اجرای این نمایش را آغاز کرده بود. 

او همچنین برای بازی در اقتباس تلویزیونی از این نمایش در سال ۱۹۶۷، نامزد کسب جایزه امی شد، جایزه ای که او بعدها برای چهار بار موفق به دریافت آن شد. 

«هال هالبروک» در سال ۲۰۰۸ نیز برای بازی در فیلم سینمایی «به سوی طبیعت وحشی» به کارگردانی «شان پن» نامزد دریافت جایزه اسکار بازیگر نقش مکمل شد. او در زمان کسب نامزدی اسکار نقش مکمل ۸۲ سال داشت و کهنسال ترین بازیگری نام گرفت که در تاریخ جوایز سینمایی اسکار نامزد دریافت این جایزه شده است. 

61842307

 

نمایش تک نفره «ماریک تواین امشب!»

این هنرمند آمریکایی همچنین سابقه بازی در مینی سریال «لینکلن» در نقش «آبراهام لینکلن» را در کارنامه دارد که برای این نقش در سال ۱۹۶۷ برنده جایزه امی شد و در سال ۱۹۸۵ و در سریال «جنوب و شمال» شبکه «ABC» و در دنباله آن نیز، بازی در این نقش را تکرار کرد. 

بازی در فیلم سینمایی «لینکلن» ساخته «استیون اسپیلبرگ» در نقش یک نماینده محافظه کار کنگره نیز از جمله نقش آفرینی های متعدد و متنوع او محسوب می شود. او همچنین در سال ۲۰۰۶ به عنوان بازیگر میهمان در سریال معروف «سوپرانوز» در نقش یک بیمار سخت بازی کرد که در بیمارستان پند و اندرزهایی را به «تونی سوپرانو» می دهد. 

«هالبروک» در چندین فیلم سینمایی و مستند نیز صداپیشگی کرد و حتی در سال ۱۹۸۹ برای روایت مستند «آلاسکا» برنده حایزه امی شد. 

کتاب خاطرات «هال هالبرک» با عنوان «هارولد: پسری که مارک تواین شد» در سپتامبر ۲۰۱۱ منتشر شد و در سال ۲۰۱۴ نیز او سوژه یک مستند با نام «هالبروک/تواین: اودیسه آمریکایی» به کارگردانی «اسکارت تیمز» شد که در جشنواره فیلم لس آنجلس به روی پرده رفت که به ارائه تصویری از زندگی هنری او در «مارک تواین» نویسنده مشهور آمریکایی می پرداخت. 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها