{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 3591

جنبش افشاگری توسط قربانیان آزار جنسی در سال گذشته آغاز شد و ادامه پیدا کرد.

هنرام‌روز: هفته گذشته هانیه توسلی بازیگر سینما پستی را در اینستاگرامش با عکس‌های ۲۰ تا ۲۴ سالگی‌اش و هشتگ می‌تو #metoo و شعری غم انگیز منتشر کرد.

006c30b6-cc0b-43db-b705-5b14c7a5b792

بعد از ان  شهره قمر بازیگر ایرانی نیز پستی که در ان به صراحت اعلام کرد که به او نیز تجاوز شده‌است منتشر کرد. البته در ابتدای پست به موقت بودن ان اشاره شد.

73056b04-2d86-4c01-af3f-57dd5b68f475

e72d2e83-ab16-4007-b449-7926164992e3

هانیه توسلی نیز کپشن پست قبلی را پاک کرد و پستی جدید منتشر کرد که در ان نوشت: «من می‌دانم اذهان عمومی روزی رشد خواهد کرد و ظرفیت پذیرش مشکلات زنان این سرزمین را خواهد داشت.» و البته این بار هشتگ آزار جنسی و حقوق زنان نیز در ان دیده می‌شود.

کپشن پست شهره قمر:

«پست موقت برای همدردی و حمایت از بانوی سینما هانیه توسلی

از بچگی پیش فعال بودم اینو حتی عزیزترینهام درک نکرده بودند.

خیلی بزرگتر

بزرگتر که شدم فهمیدم یک آرتیستم، دنبال جای واقعیم گشتم، تو این گشتن‌ها بود که روحمو کشتن

… به نام ناجی بهم تجاوز کردی. تجاوزی که آوازش حتی اون سالها به گوش خیلیها رسید.

من سکوت کردم، صبر کردم تا امروز با بزرگان و پیشکسوتان مثل هانیه توسلی ستاره سینما و هنر هم فساد و فریاد زد

اکنون دیگر تنها نیستم، توکلم به خداست و توسلم به امام رضا و زیر پرچم امام حسینم

والسلام

شهره قمر

فقط یک گله از اربابم امام حسین

چشمت روشن آقا جان»

8534d8ac-0514-4a06-8ae4-8e780737c6d8

کپشن پست جدید هانیه توسلی:

«متن پست قبل تغییر می‌کند. من می‌دانم اذهان عمومی روزی رشد خواهد کرد و ظرفیت پذیرش مشکلات زنان این سرزمین را خواهد داشت. روزی می‌آید که وقتی زنی دردی را فریاد می‌زند، همدلی و درک و فرهنگ جامعه حمایتش خواهد کرد. به امید آن روز. نیت من اعلام همدری با زنان آزاردیده بود، خود من هم مثل خیلی‌ها آزار دیده‌ام. آزار و تعرض و تبعیض جنسیتی و توهین و تحقیر زنان سال‌های سال است که در ریز و درشت زندگی‌مان وجود دارد. این ماجرا زمانی بیشتر نمود پیدا می‌کند که مردان در موضع قدرت به خودشان اجازه‌ی گفتن هر حرف و انجام هر رفتاری را می‌دهند. کاش نترسیم. حرف زدن در مورد آزار و تعرض وقتی در جایگاه ضعیف‌تر باشی شجاعت و جسارت فوق‌العاده‌ای می‌خواهد، می‌دانم.

‌‎نکته‌‌ی مهمی که می‌خواهم رویش تاکید کنم این است که قاطعانه و در نهایت صداقت اعلام می‌کنم، دردی که از آن حرف زدم هیچ ارتباطی به هیچکدام از فیلم‌هایی که در آنها بازی کرده‌ام ندارد. من خوشبختانه پیش از ورودم به سینما سال‌ها تئاتر کار کرده بودم و جایزه‌ی بازیگری تئاتر داشتم؛ فیلم‌های خوب دیده بودم و کتاب زیاد خوانده بودم. همین باعث شد قبل از ورودم به سینما خیلی از افراد محترمانه با من برخورد کنند و حتا من را به دیگران معرفی کنند. در عین حال نمی‌توانم انکار کنم که افرادی هستند که با رفتارهای ترسناک و غیراخلاقی دختران جوان را مرعوب می‌کنند و آن‌ها را آزار می‌دهند، در محیط‌های هنری، کلاس‌های آموزشی، به اسم استادِ همه‌چیزدان و باتجربه و مثلن باسواد. آنها زخم‌هایی روی روح و روان دختران جوان می‌گذارند که تا سالها درمان نمی‌شود و با قلدری ادامه می‌دهند چون بعید می‌دانند کسی حرفی بزند، چون در قدرت هستند و به سادگی «می‌توانند». وجود افرادی که چنین نگاه بیماری دارند و از جایگاه‌شان سوءاستفاده می‌کنند قابل کتمان نیست. برای زنان و دختران سرزمینم عزت نفس و شجاعت و جسارت آرزو می‌کنم و برای کل جامعه شرافت و انسانیت.

‌‎به امید روزی که اخلاق و قانون و مردم و فرهنگ این جامعه آزاردیده‌ها را حمایت کند و دردشان را بشنود.#آزارجنسی #حقوق_زنان»

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها