{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

بزرگداشت فخرالدین سیدی و همایون امامی

کدخبر : 479

یازدهمین دوره از جشن مستقل سینمای مستند ایران عصر پنجشنبه 31 مرداد 1398 در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار می‌شود. دبیری این دوره را "محمد صوفی" بر عهده دارد. "صوفی" عضو هیئت مدیره انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند ایران است. او این جشن را رویدادی درون صنفی نامید و آن را مراسمی برای تجلیل اعضای دو صنف تهیه‌کنندگان مستند و کارگردانان مستند از یکدیگر دانست.

اقتصاد هنر آنلاین- شفق ابوسبا: در یازدهمین دوره از جشن سینمای مستند برای سومین سال پیاپی گروهی متشکل از چهار تهیه‌کننده مستند و چهار کارگردان مستند برگزاری را آن را انجام می‌دهند. تا پیش از این هر سال به صورت یکی در میان این جشن بین این دو صنف برگزار می‌شد.

امسال در مجموع 80 فیلم برای شرکت در سه بخش مستند کوتاه، مستند نیمه بلند و بلند متقاضی شدند؛ که از این میان 64 فیلم مطابق با آیین‌نامه جشن، شرایط شرکت را داشته‌اند. از میان این 64 فیلم، هیئت انتخاب 34 فیلم را برای رقابت و داوری انتخاب کرده‌اند. هشت مستند کوتاه، پانزده مستند نیمه بلند و یازده مستند بلند ترکیب این دوره از جشن مستقل سینمای مستند را تشکیل می‌دهند. "محمد صوفی" به اقتصاد هنر آنلاین گفت: جلسه‌ی داوری به پایان رسیده و 28 مرداد ماه کاندیدهای بخش‌های مختلف اعلام خواهند شد. داوران این دوره عبارتند از: جعفر صانعی مقدم، علیرضا حسینی، حسن بهرام زاده، فرخ فدایی، معین کریم الدینی، حمید نجفی راد، محسن رمضان زاده، محمدحسن دامن زن و اشکان اشکانی.

در سال‌های گذشته مجموع 11 تندیس و جایزه به مستندها اهدا می‌شد ولی امسال به این تعداد یک تندیس دیگر هم اضافه شده. صوفی در این باره توضیح داد: در دوره‌های قبلی یک جایزه مشترک به دو رشته‌ی صدابرداری و صداگذاری داده می‌شد. امسال تصمیم گرفتیم که این دو را از یکدیگر جدا کنیم و به هر رشته یک تندیس جدا اختصاص دهیم. او در ادامه در جواب به این سئوال که با برگزاری این جشن به صورت درون صنفی و ممنوعیت ارسال مستندهایی که عوامل اصلی آن عضو یکی از صنوف خانه سینما نیستند، آیا جشنواره رونق خود را از دست نخواهد داد گفت: این جشن یک رویداد درون صنفی است، جشنواره‌ها و رویداهای زیادی مانند "فیلم کوتاه تهران" و "سینما حقیقت" وجود دارند که شرکت در آن‌ها برای همه‌ی متقاضیان و هنرمندان آزاد است ولی این جشن با آن‌ها فرق دارد و به صورت درون صنفی از طرف خانه سینما برگزار می‌شود.

یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران، عصر پنجشنبه، ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۸ به ریاست "محمد صوفی" در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها