{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

افتتاح هفتاد و ششمین دوره جشنواره ونیز

کدخبر : 530

هفتاد و ششمین دوره از جشنواره فیلم ونیز افتتاح شد. ایتالیا در این ده روز میزبان معروف‌ترین چهره‌های سینمای جهان خواهد بود. در دومین روز جشنواره از "پدرو آلمادوار" کارگردان اسپانیایی برای یک عمر فعالیت هنری تقدیر شد و شیر طلای این جشنواره را به او اهدا کردند. همچنین دو فیلم که آن‌ها را از بخت‌های اصلی جوایز امسال می‌دانند به نمایش در آمدند.

اقتصاد هنر آنلاین- شفق ابوسبا: جشنواره ونیز با فیلم "حقیقت" افتتاح شد. این فیلم اولین ساخته‌ی "هیروکازو کورئیدا" به زبانی غیر از ژاپنی است. در این فیلم بازیگران مطرح سینمای جهان به ایفای نقش پرداخته‌اند که از "کاترین دنوو"، "ژولیت بینوش" و "اتان هاوک" می‌توان نام برد. داستان فیلم در مورد بازیگری است که پس از انتشار کتاب خاطراتش با دخترش دچار اختلاف نظر می‌شود.

 اصلی حقیقت+کریدا

 با حضور "لوکرسیا مارتل" دبیر این دوره از جشنواره ونیز و "آلبرتو باربرا" شیر طلای یک عمر دستاورد هنری به "پدرو آلمادوار" اهدا شد. آلمادوار را مهم‌ترین فیلمساز اسپانیایی بعد از "لوئیس بونوئل" می‌دانند که تا به حال دو بار برنده‌ی اسکار نیز شده است. او در مورد این جایزه گفت: "ونیز جشنواره‌ای است که من در آن، به‌عنوان کارگردان متولد شدم. برای من این جایزه بسیار ویژه است". آلمادوار اولین فیلمش را در سال 1983 در ونیز به نمایش گذاشت و چند سال بعد با فیلم "زنان در آستانه فروپاشی عصبی" دوباره در این جشنواره حضور پیدا کرد ولی نتوانست در جلب نظر هیئت داوران آن زمان موفق باشد. برای همین او در ادامه اضافه کرد: "سی سال بعد به من جایزه شیر طلا را می‌دهند... این حرکت نوعی عدالت شاعرانه است".

دو فیلمی که بسیاری از منتقدان در انتظار آن بودند نیز به نمایش درآمدند. "داستان یک ازدواج" و "به سوی ستارگان". هر دو این فیلم‌ها توانستند نظر مثبت منتقدان را جلب کنند. "داستان یک ازدواج" ساخته "نوا بامباک" است که در آن "اسکارلت جوهانسون" و "آدام درایور" نقش یک زوج را که قصد دارند از هم جدا شوند بازی می‌کنند. بازی "آدام درایور" در این فیلم را بسیار تحسین کرده‌اند. همچنین در فیلم "به سوی ستارگان" "برد پیت" بازی می‌کند. قصه‌ی فیلم داستان فضانوردی است که به ماموریتی فضایی برای پیدا کردن پدرش می‌رود. حضور "برد پیت" در جشنواره ونیز یکی از اتفاقات ویژه‌ی این دوره است.

داستان یک ازدواج+جشنواره ونیز

در سومین روز از جشنواره فیلمی که انتخاب آن با حواشی و اعتراضات زیادی همراه بود قرار است پخش شود. "افسر و جاسوس" ساخته "رومن پولانسکی" که بسیاری این انتخاب جشنواره را مورد سئوال قرار دادند. اعتراضات به پرونده‌ی تجاوز جنسی است که این کارگردان درگیر آن است و سال‌هاست که به خاطر آن به آمریکا سفر نکرده. "لوکرسیا مارتل" دبیر جشنواره در مورد حضور این کارگردان لهستانی گفت: "من یک شخص را از هنرش جدا نمی‌دانم. فکر می‌کنم نکات مهم یک اثر در خود شخص هم وجود دارند. به او تبریک نمی‌گویم ولی فکر می‌کنم اینکه فیلم او اینجا حضور دارد اتفاق خوبی است". همچنین مارتل اعلام کرده در نمایش فیلم و مهمانی شامی که برای آن برگزار می‌شود شرکت نخواهد کرد.

رومن پولانسکی

فیلم اختتامیه جشنواره ونیز محصول مشترک ایتالیا و آمریکا با نام "کفر نارنجی سوخته" خواهد بود. کارگردانی این فیلم را "جوزپه کاپوتوندی" انجام داده است. بازیگران این فیلم عبارتند از "میک جگر"، "الیزابت دیبیکی"، "کلیس بنگ" و دونالد ساترلند. "کفر نارنجی سوخته" داستان یک منتقد هنری است که قصد دارد نقاشی‌ای را بدزدد.

*

انتخاب فیلم "کفر نارنجی سوخته" (محصول مشترک آمریکا و ایتالیا) به عنوان فیلم اختتامیه بعد از آنکه جشنواره ونیز را آمریکایی‌ترین جشنواره اروپا می‌نامند می‌تواند بیانه‌ای جالب از آنچه که جشنواره برای خود هدف گذاری کرده باشد. چرا که در سال‌های اخیر راه موفقیت بسیاری از فیلم‌ها در جوایز اسکار از ونیز آغاز شده است و ونیز توانسته خود را به‌عنوان موفق‌ترین جشنواره در جوایز اسکار معرفی کند. 

جشنواره فیلم ونیز از 28 اوت تا ۷ سپتامبر (۶ تا ۱۶ شهریور) درشهر ونیز ایتالیا برگزار می‌شود.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها